Kayyımın işten attığı Öz Gıda İş üyesi Orkide işçileri, işe iade davalarını bir bir kazanıyor.

Kayyım tarafından işten atılan Öz Gıda İş üyesi Orkide işçileri işe iade davalarını kazanmaya başladı. Kayyım işçileri, iş başı yaptırmazsa sendika fabrika önünde yeniden eylemlere başlayacak.

Darbe girişimi sonrasında başlatılan ‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında TMSF tarafından el konulan Küçükbay Holdingler Grubuna atanan eski kayyım İzmir Defterdarı Tamer Utkucu’nun işçi çıkarma kararları mahkemeden geri dönüyor. Kayyımın kararı şirketi zarara sokmuş oldu.

İşten çıkarılan Öz Gıda İş üyesi 29 işçinin açmış olduğu işe iade ve sendikal tazminat davalarında ilk kararlar çıktı. Şimdiye kadar sonuçlanan 11 davada İzmir İş Mahkemeleri işçiler hakkında işe iade ve sendikal tazminat kararı verdi. İşçilere boşta geçirdikleri sürenin yanı sıra 12 aylık sendikal tazminat ödenecek. Diğer işçiler için de benzer kararların çıkması bekleniyor.

‘İŞE ALINMAZLARSA EYLEMLER BAŞLAYACAK’

Öz Gıda İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Göksel Şengün, şirketin yeni kayyımını mahkeme kararlarını uygulamaya çağırarak “Yapacağımız son görüşmeden sonra işçiler iş başı yaptırılmazsa fabrika önünde eylemlerimiz tekrar başlayacak. Şimdiye kadar yaptığımız görüşmelerden bir sonuç çıkmadı, verilen sözler tutulmadı, yeni yöneticiler de hep topu taca attı ama mahkeme kararına karşı işçilerin işe alınmamasını kabul edemeyiz. Bu arkadaşlar geçmiş yönetimler tarafından bahaneler ileri sürülerek işten çıkarılmıştı.Haklılığımız bir kez daha tescillenmiş oldu. Memleketin durumu ortada. Bizim üretime ihtiyacımız var” dedi.

75 GÜN DİRENMİŞLERDİ

Hak İş’e bağlı Öz Gıda İş Sendikası’na üye olduğu işten çıkarılan Orkide işçileri, 75 gün boyunca fabrika önünde direniş sürdürmüştü. Eski kayyım her ne kadar işçileri küçülme gibi gerekçelerle işten çıkarmış olsa da çıkarılan işçilerin yerine yeni işçiler alındı. Deftardarlık görevinden alındığı için kayyım görevi de sonlanan Tamer Utkucu’nun yerine AKP’de yöneticilik yapmış Mustafa Gediklioğlu atandı.

Kaynak: Evrensel

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…