Kayyım protestoları 40’ıncı gününde

Diyarbakır’da kayyım atamasına karşı başlatılan ve hala devam eden protesto eyleminin 40’ıncı gününde mevlit okutuldu, ardından lokum dağıtıldı

Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasının ardından başlayan protesto eylemleri devam ediyor.

Diyarbakır’daki protesto eyleminin adresi Büyükşehir Belediyesi’nin  karşısında bulunan Lise Caddesi. Eylem bu gün 40’ıncı gününe girdi.

EYLEMİN 40. GÜNÜNDE LOKUM

HDP milletvekilleri, belediye eş başkanları, belediye meclis üyeleri ve yurttaşların katılımıyla devam eden eyleme ilgi yoğundu. Zılgıt, ezgi ve sloganlarla devam eden eylemde yerini alanlar kayyım atamasına tepki gösterdi. Alkış ve zılgıtlarla süren eylemin 40’ıncı gününde mevlit okutuldu. Mevlit okutulmasının ardından gelenlere lokum ve bisküvi dağıtılarak basın açıklaması yapıldı.

ÖZTÜRK: YA HEP BİRLİKTE, YA HİÇBİRİMİZ

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan konuşmasını Kürtçe yaptı. Ceylan’ın ardından destek için Diyarbakır’a gelen Antalya Emek ve Demokrasi Platformu adına Kadir Öztürk bir konuşma yaparak ülkede baskının giderek arttığını, hukukun rafa kaldırıldığını hatırlattı.  Kayyımla halkın iradesinin gasp edildiğini ifade eden Öztürk, “Antidemokratik uygulamaların mimarı AKP-MHP iktidarıdır. Bu iktidar halk iradesini gasp etmiştir. Biz halk iradesini destekliyoruz,  kayyımları değil. Kayyımların gitmesini istiyoruz. Hukuka aykırı uygulamaları kınıyoruz. Tüm ülkede, demokrasiden yana ola  tüm halkalar birleşerek kayyımları püskürtmeli. Biz Antalya Emek Platformu olarak Kürt halkının yanındayız. Ya hep birlikte olacağız, yâda hiçbirimiz olmayacak” dedi.

KAYA: İKTİDAR DİNE ZARAR VERİYOR

Kürdistani ittifak adına konuşan Ahmet Kaya, İslami bir kimliğe sahip olduğunu söyledi. Belediyelere kayyım atanmasına tepki gösteren Kaya, ülkede yaşanan hukuksuzluğu hatırlatarak dindar kesimlere şu çağrıda bulundu:

“Hala dini saiklerle bu iktidarın arkasında desteğini sürdürenlere sesleniyorum. Siz inancınızda samimisiniz? Kuran her türlü yaş ve kuru vardır diyor.  Bugün güncel olarak o çağdaş, çağlar üstü olduğuna inandığınız kitap ne diyor? Gelin tespitini yapalım. Soruyorum size, İmam Hüseyin neden şehit oldu? Gayrı meşru bir iktidara karşı başkaldırışın bir sonucu değil miydi? Günümüze iz düşümü nedir? İmam Hüseyin’i öve öve bitiremediğiniz o şatafatlı salonlarınızdan çıkarıp meydanlara ne zaman indireceksiniz? Dindarlar olarak kendinize gelin. Bu iktidarın en çok zarar verdiği şey dindir.”

GERGERLİOĞLU: İKTİDAR ACILARI AYRIŞTIRIYOR

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, belediyelere kayyım atamanın halkın iradesinin gasp olduğunu herkes tarafından bilindiğini söyledi. Bir gün kayyımların gideceğine, milletin iktidara geleceğine inandığını ifade eden Gergerlioğlu, antidemokratik uygulamalara değindi. İktidarın annelerin acılarını ayrıştırdığını ifade eden Gergerlioğlu, “İktidara, İçişleri Bakanlığı yetkililerine sesleniyorum. Çifte startlardan vazgeçin. Anneleri ayrıştırmaktan vazgeçin. Daha dün ben Ankara’daydım. Hakkını, hukukunu arayan bir annenin yanındaydım. Ama ona iki dakikalık bile konuşma hakkı verilmedi. O haklarının gasp edildiğini, oğluna büyük bir haksızlık yapıldığını düşünüyor. Harbiyeli öğrenci annesiydi. KHK’lı annesiydi. O anneler anne değil mi? Bırakın çifte standarttı. Anneleri ayrıştıran politikalardan vazgeçin. Tüm anneler bizim annemizdir” dedi.

MIZRAKLI:  23 NİSAN ÇOCUĞU GİBİ O KOLTUKTA OTURUYORLAR

Diyarbakır’ın seçilmiş Belediye Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, eylemlerinin 40 gündür devam ettiğini hatırlattı. Bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini, sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade eden Mızraklı, “40 gün değil, 40 ayda geçse, bu azim, bu kararlılık bu irade gaspına karşı isyan, itiraz her daim var olacaktır. O kayyımlar, o karşıdaki binanın içinde bu iradeden güç almayanlar atanmışlar, 23 Nisan çocuğu gibi orda oturmaya devam edecekler” dedi. Mızraklı, kayyımların meşru olmadığını, eninde sonunda gideceklerini kaydetti.

Yapılan açıklamaların ardından oturma eylemi yapıldı.

Kaynak: Artı Gerçek – Remzi BUDANCİR

İlginizi çekebilir