Kayseri Kadın Cezaevi’nde havalandırmalar kapatıldı, tutukluların yarısı hücrelere konuldu!

Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ve Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklularla görüşen Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar, cezaevlerindeki ihlallere ilişkin rapor hazırladı.

Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde koğuşların havalandırmaları tel örgülerle kapatıldı. Bu durumu protesto eden 56 tutukluya da hücre cezası verildi.

Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde ve Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklularla görüşen Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar, cezaevlerindeki ihlallere ilişkin rapor hazırladı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine göre; Raporda, cezaevinde 100 tutuklunun kaldığı belirtilirken, hak ihlalleri şöyle sıralandı:

*Koğuşların havalandırmaları cezaevi tarafından tel örgülerle kaplanmıştı. Tutsakların hava alma ve güneş görme imkanları kalmamış, kar yağmasından kaynaklı tel örgülerin üzerinde karlar buz tutmuş ve tutsaklar tamamen havasız kalmıştır.

*Tel örgülerin kaldırılmasını talep eden tutsaklardan 56 kişiye 1’er gün hücre cezası verilmiştir.

*Koğuşlara cezaevi idaresi tarafından kamera yerleştirilmiş ve tutsaklar 24 saat idare tarafından gözlem altına alınmış durumdadır.

*Tutsaklara bu güne kadar, depoda tutsaklara olan radyoları gerekçesiz olarak verilmemektir.

*Tutsakların infaz kanununda belirtilmiş olan sohbet hakkı bu güne kadar kullandırılmamaktadır. Ayrıca yine kanunda belirtilen atölyelerden faydalanma hakkı da bu güne kadar kullandırılmamıştır.

*Tutsakların abone olduğu Yeni Yaşam Gazetesi düzenli olarak verilmemektedir.

*Cezaevi içinde başka koğuşlarda bulunan tutsakların kendi aralarında mektuplaşmasına izin verilmemektedir.

*Aylık açık görüşler, kanunda bir saat olarak belirtilmesine karşın cezaevi tarafından 45 dakika ile sınırlandırılmaktadır.

*Tutsakların koğuş içerisinde bere ve eldiven kullanması engellenmekte, depoda tutsaklara ait olan bere ve eldiven de tutsaklara verilmemektedir.

*Tutsaklara bugüne kadar abone oldukları halde Yeni Yaşam gazetesi verilmemektedir.

*Depoda olan radyoları gerekçesiz olarak verilmemektir.

*Aralık ayı açık görüşü esnasında, tutuklu aileleri ‘Jin Jiyan Azadi’ sloganı attıkları için, görüş sonrası 5 tutukluya 2 ay görüş cezası verilmiştir.

Aileler ise emniyetten ifadeye çağrılmış ve emniyet tarafından tehditlere maruz kalmışlardır.

Kaynak: FERSUDE

İlginizi çekebilir