Kaybedince değil vazgeçince yenilirsin

Hakkarigücü Kadın Futbol Takımı ile başarıdan başarıya koşan Züleyha Dayan, ırkçı ve cinsiyetçi uygulamalara karşı pes etmeyen güçlü duruşuyla takımıyla birlikte ilklere imza attı.

Hakkâri merkezde 16 nüfuslu bir ailenin çift yumurta ikizi olarak dünya gelen 25 yaşındaki Züleyha Dayan, 9 yıldır profesyonel olarak futbol oynuyor. Bir futbol aşığı olan Züleyha Dayan, toplumun kadınlar futbol oynayamaz” algısını yerle bir ediyor. Erkeklere meydan okuyan Dayan, güçlü kadın duruşuyla başarıdan başarıya koşarak, ilklere imza atıyor. Kadınların her şeyin üstesinden gelebileceğini kanıtladıklarını ifade eden Dayan, “Kadının emeğiyle, hırsıyla ve inancıyla tüm yurtta ses getirebildik ve herkeste iyi bir izlenim bıraktık” dedi. “Kadınların üstünlük sağladığı evde, daha çok abilerimle vakit geçirdim. Aslında bundan hiç de şikayetçi değilim” diyerek sözlerine devam eden Dayan, şunları söyledi: “Zor koşullarda olsa bile paha biçilemez bir hayat geçirdim. İki oda bir salon evimizde 14 kardeş yaşadık. Eşsiz bir beraberliğin, ortaklığın, sevginin, saygının, birlik olmanın ve birbirimizden asla kopamayacağımızı gördüm.”

‘Okulu sevmedim’

İlkokul ve ortaokulun umduğu gibi geçmediğini dile getiren Dayan, “Çünkü anadilimiz Kürtçe idi. Okula gitmek gibi bir eğilimim yoktu, daha çok dışarıda top oynamak istiyordum. Ortaokuldan mezun olunca okulu sevmediğim için bırakmak istedim. Liseye de bir sene boyunca zorla bir şeyler öğrenmek için gittim. Aile zoruyla Hakkâri Lisesi’ne yazıldım. O kadar salmıştım ki, aslında kimse okuyacağıma inanmıyordu.İnat etmiştim onları yanıltacaktım, sonuçta bende Kürt inadı vardı” ifadelerini kullandı.

‘Hakkâriliyiz diye elediler’

Futbolla 9 yıl önce abisi vasıtasıyla tanıştığını ve lisansının 25 Mart 2010’da çıktığını söyleyen Dayan, futbol sürecini şöyle anlattı: “Takımla futbola başlayalı bir yıl olmuştu. Hiç bıkmadan usanmadan her sabah antrenmana gidiyordum. Okula bile gitmeye üşenen ben, sabah kalkıp dağ, tepe kar içinde antrenman yapıyordum. Çok zordu ama seviyorsan görmüyorsun bazı şeyleri, katlanıyorsun. Futbola 2. Lig’de başladım. 7 yıl içinde bölgede en çok gol atıp, hiç gol yemeyen takım unvanı aldık ve şampiyonluklar yaşadık. Yeni kurulmamıza rağmen herkesin korkulu rüyası olduk. 5 kez 1. Lig’de olan kadınlar en üst seviye ligi için play-off maçları oynadık. Doğrusu bizi elediler, istemediler. Ne de olsa Türkiye’nin en doğusu ve Hakkari’ye yanlış bakış açıları, ön yargılar, başarının önüne engel olabiliyordu. Her seferinde play-off’lardan eli boş döndük. Herkese inat, her şeye karşı Hakkâri’yi temsil ederek devam ettik.”

‘Pes edersen kaybedersin’

Takımın belgeselinin çekildiğini ve Türkiye’de 200 belgesel arasından ilk 8’e girdiğini dile getiren Dayan, 2016 sezonu Amed Sportif Faaliyetler Kadın Futbol takımına transfer olduğunu belirterek şunları anlattı: “Emek harcadığım, alt yapıda büyüdüğüm takıma rakip olarak sahaya çıktım. Zorlandım, ilk defa kendimle savaşıyordum. Bu sefer de bir sezon Amed’de şampiyonluk yaşatarak, yaşayarak sonlandırdım. Daha sonra Hakkâri’ye tekrar geri dönüş yaptım. Yılmak, pes etmek bize yakışmazdı. Onca emek, onca ter, inat ettik ve sezon sonu 8 yıllık hasret bitti ve ikinci şampiyonluğu tattım. Hakkarigücü Kadın Futbol takımı 1. Lig’de. Şu an Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi (rekreasyon) bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Okulda futbol dışında tüm branşlarda eğitim gördüm. Ama voleybol, boks hiçbir şey futbolun yerini tutamaz. Hayat devam ediyor, kaybettiğin için değil, pes ettiğin için kaybedersin” dedi.

‘Rakip çok’

Erkeklerin kadına karşı aynı kalıplarla yaşamayı, değişime kapalı olmayı tercih ettiğini kaydeden Züleyha Dayan, “Gülen, dalga geçen, inanamayan çok oldu. Seyircimizin günden güne artması bizim doğru ve başarılı bir şekilde ilerlediğimizin kanıtıydı. Türkiye’nin her yerinde tribünlerimiz oldu, erkek maçlarından çok kadın maçları ön plana çıkmıştı. Bizi ayakta tutan, arkamızda olan, her maç tribünde yerini alan ailelerimiz, yaşlısı, genci, çocuğu herkesin bize inanmasıydı. Kadın futbol kulübünün ses getirmesi, tribünlerin dolması, başarı getirmesi erkek futboluna karşı mesafe kat etmişti. Rekabet başlamıştı farkında olmasak da. Unutmayın ki başarılıysanız rakipleriniz çok olur” diye konuştu.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir