2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar’ın, turnuvaya yeterli ilginin gösterilmemesi sebebiyle taraftar kiraladığı iddia edildi. Ülkede daha önce top koşturan futbolcular da böyle bir uygulamanın varlığını doğruladı.

2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Katar’ın, turnuvaya beklenen ilginin gösterilmemesi sebebiyle ilginç bir yönteme başvurduğu iddia edildi. İngiliz Express gazetesinin iddiasına göre Katar, maçların daha kalabalık görünmesi için “taraftar kiralamakla” suçlanıyor. Katar’ın resmi Tiktok hesabından paylaştığı videolarda “Pakistanlı ve Hindistanlı olduğu düşünülen” taraftarların farklı ülke bayraklarıyla eğlendiği görülüyor.

GÜNDE 10 DOLAR, 3 ÖĞÜN YEMEK VE ÜCRETSİZ KONAKLAMA

Söz konusu taraftarların Katar’da bulunan göçmen işçiler mi yoksa Katar hükümetinin kiraladığı figüranlar mı olduğu henüz netleşmiş değil. Ancak iddialar arasında Katar hükümetinin taraftar başına 10 dolar, 3 öğün yemek ve ücretsiz konaklama imkânı sağladığı da bulunuyor.

“Figüran taraftarların” maçlar sırasında ve öncesinde “kalabalık ve coşkulu görüntüler” vererek sosyal medyada turnuvanın imajını düzeltmek için çalışacakları iddia edildi. Ayrıca kiralanan taraftarlara “tuttukları” ülkelerin formaları ve bayrakları da dağıtıldı. Katar’ın, bu yöntemle tribünlerin boş kalma riskinin de önüne geçmeye çalıştığı düşünülüyor.

DAHA ÖNCE KATAR’DA OYNAYAN FUTBOLCULAR DOĞRULADI

Daha önce Katar’da oynayan Fransız futbolcular Edouard Rowlandson ve Youssef Krou, Katar’da böyle bir uygulamanın olduğunu doğruladı.

Rowlandson, “Maçlarda tribünlerin dolu gözükmesi için inşaat işçilerine para ödeyip tribünlere getirirlerdi. Dürüst olmak gerekirse, utanç vericiydi. Ancak boş tribünler önünde oynamaktansa birilerinin önünde oynamayı tercih ediyorduk” dedi.

Katar’ın, bazı İngiliz taraftarlara da ülke hakkında olumlu yorumlar yapmaları için günlük 105 dolar, ücretsiz uçak biletleri ve 5 yıldızlı konaklama imkânı sunduğu ortaya çıkmıştı. Katar, ülkedeki insan hakları ihlâlleri sebebiyle uluslararası toplumdan yoğun eleştiri almış ve bazı taraftar grupları turnuvayı boykot etmeye karar vermişti.

Kaynak: + GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…