Kasırganın vurduğu Mozambik kolera tehdidiyle karşı karşıya

Güney Afrika ülkelerinden Mozambik, Zimbabve ve Malavi’deki kasırga ve kuvvetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle ölenlerin sayısı 700’ü geçti.

Önceki hafta saatte 177 kilometre hızla esen rüzgar ve şiddetli yağmur nedeniyle yerle bir olan kentte çalışan yardım görevlileri, suya kanalizasyon karıştığı için vakaların artabileceğini söyledi. Yüzlerce kişinin öldüğü Mozambik ve kasırgadan etkilenen diğer ülkeler Zimbabve ve Malavi’de henüz ulaşılamayan, çok sayıda afetzede olduğu belirtildi.

Mozambik Arsa ve Çevre Bakanı Celso Correia, Mozambik’teki Idai kasırgasında hayatını kaybedenlerin sayısının 417’yi geçtiğini açıkladı. Kasırga nedeniyle Zimbabve‘de 259, Malavi‘de ise 56 kişi hayatını kaybetti.

On binlerce kişiye sıtma ve kolera teşhisi konuldu

Arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken on binlerce kişiye sıtma ve kolera teşhisi konuldu.

Mozambik’in Idai Kasırgası’ndan en ağır darbeyi alan Beira kentinde kolera vakaları tespit edildi. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu kolera salgını tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını açıkladı.

Fotoğraf: Reuters

UNICEF Başkanı Henrietta Fore, elektrik kesintisinin, cesetlerin yerlerde duruyor olmasının da riski artırdığını belirterek, “Zamanımız daralıyor. Hijyen ve su hayati önceliklerimiz. Sıtma vakaları artarken kolera vakalarıyla da uğraşmaya başladık” dedi.

Birleşmiş Milletler, Mozambik, Zimbabve ve Malavi’de yarısı çocuk olmak üzere 1.7 milyon kişinin etkilendiği kasırganın yaralarının sarılması için 20 milyon dolar (115 milyon TL) fon ayırdı.

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, ülkede kasırga ve sel nedeniyle hayatını kaybedenler anısına 3 gün ulusal yas ilan etmişti.

Kaynak: Dilen-AA

İlginizi çekebilir