Kartal’ın asıl sorumluları nerede?

Kartal’da çöken binada 21 kişinin yaşamını yitirmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada 3 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Olayın ardından belediye ve denetim mekanizmaları hakkında ise hiçbir işlem yapılmadı

İstanbul Kartal’da 21 kişinin ölümüyle sonuçlanan Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesine ilişkin yürütülen soruşturmada fatura 3 kişiye kesilirken belediye ve kaçak kat izini veren ayrıca denetim yapmayan sorumlular hakkında ise herhangi bir işlem yapılmadı. 21 kişinin yaşamını yitirmesi ve çok sayıda kişinin yaralanmasından sorumlu tutulan 3 kişi hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul ederek duruşma günü verdi.

Zorla getirme kararı

İddianameyi kabul eden İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Haziran tarihine duruşma günü verdi. Olaydan sonra tutuklanan, 12 Mart tarihinde de tahliye edilen Suzan Çayır hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı. Tutuklu sanık Uğur Mısırlıoğlu’nun tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, tutuksuz sanık Arzu Baran’ın duruşmada hazır edilmesi için zorla getirilmesine hükmetti.

15 yıla kadar ceza isteniyor

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, bilirkişi raporunda binanın çökmesinde asli kusurlu bulunan binanın proje sorumlusu Suzan Çayır, binanın teknik uygulama sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu, yapı ruhsatının ‘mesuliyet alan’ bölümünde sürvayen olarak görünen Arzu Keleş Baran hakkında dava açılmıştı. Üç kişi hakkında, “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçlarından 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir