5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde bir açıklama da  CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Adayı Gülizar Biçer Karaca’dan geldi.Karaca sözlerine ”5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Türkiye’deki manzara ne yazık ki; kutlamaya değer değil.” diyerek başladı ve şöyle devam etti: ”Türkiye’de geride bıraktığımız 16 yılda yanlış politikaların acı reçetesi ile karşıya kalmış; içine sıkıştırıldığı rant, faiz, borçlanma ve işsizlik sarmalında doğayı önceliği olarak görmekten uzaklaşmış durumdadır. Oysa biz bugün;1953 yılı 5 Haziran’ında, bölgedeki şeker pancarını işlemek için açılan Adapazarı Şeker Fabrikası’nın 65. yılını kutluyor olabilirdik. Ancak şeker fabrikaları denince artık akla gözünü doğa ve insan yaşamına dikmiş bir iktidarın bekası için yapılan özelleştirmelerden başka bir şey gelmiyor. Tıpkı ülkemizin can çekişen derelerine baktığımızda plansızca yapılan HES projeleri ve denetimsizliğin bir eseri olan kirlilik dışında bir şey göremediğimiz gibi”

Konuşmasında suya özel yer veren Karaca “Yaşamın kaynağı sudur. Artık ne besin kaynağımız olan tarımsal ürünleri ne de musluklarımızdan akan suyu güvenle tüketebiliyoruz.Evsel atıkların yanı sıra sanayi kuruluşlarının atıklarının sebep olduğu su kirliliği, yaşam hakkımızı tehdit eder noktaya geldi. Alınması gereken önlemler ne yazık ki yetersiz.” dedi.

Karaca, Büyük Menderes’deki büyük balık ölümlerine özel yer verdi. Nehrin Denizli ve Uşak’tan deri, tekstil ve kentsel atıklarla kirletildiğini, sanayi kuruluşları atıkları, maden tozları, zeytin karasuları ve tarım ilaçlarının karışması ile dördüncü sınıf su kirlilik düzeyine ulaştığını belirtti.

Karaca Ergene’deki kirlenmeye de yer verdiği konuşmasında Bakanlığın Ergene analiz sonuçlarını halktan gizlediğini, kirlenen bu sularla yapılan tarım nedeniyle her gün zehirlendiğimizin altını çizdi.

Karaca 81 ilimizin sadece 6’sının havasının temiz olduğunu, hava kirliliğin ve kirliliğe bağlı kanser vakalarındaki artışa dikkat çekti.

Doğanın sahibi değil parçasız diyerek sözlerine devam eden Karaca “CHP olarak, doğa dostu bir yaşam inşa edeceğiz. Doğa katliamlarına imza atan hükümetin yanlış uygulamalarını sonlandıracağız. İklim değişikliğinin yarattığı tahribatı önleyici kapsamlı projeleri hayata geçireceğiz. Sürdürülebilir enerji potansiyelini hayata geçirecek, doğa dostu teknolojileri teşvik edeceğiz. Doğa dostu üretimi teşvik edeceğiz. Uluslararası koruma altında olan alanlarda maden araması ve HES yapmayacağız. Ekolojik anayasa hazırlayacak, su kanunu çıkararak rantın ve özelleştirmelerin önüne geçeceğiz. ÇED raporlarında kamusal çıkarı mümkün kılacak, ayrıca SED yürütülmesini sağlayacağız. Meraları özel mülkiyet olmaktan çıkaracak, Akkuyu ve Sinop Nükleer Enerji santrallerini, uluslar arası yükümlülükler dahilinde iptal edeceğiz.24 Haziran’da geliyoruz.Doğa İçin geliyoruz, yaşanabilir kentler için geliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…