Kanser tedavisinde ‘artık hiçbir ücretin alınmayacağı’ gerçeği yansıtıyor mu?

İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, basında “Kanser tedavisi artık ücretsiz” başlığıyla yer bulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın açıklamalarını değerlendirdi. “Türkiye’de zaten devlet ve üniversite hastanelerinde kanser tedavisinden ücret alınmıyor” diyen Prof. Saip, kanser hastalarının bakım merkezleriyle ilgili herhangi bir gelişme olmadığına dikkat çekti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, Türkiye’de kalp ve damar hastalıklarının ardından en fazla ölüme sebebiyet veren hastalık olan kanser tedavisi, cerrahisi ve ilacına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesinin kaldırıldığının açıklaması, medya organlarının çoğunda “Kanser tedavisi artık ücretsiz” başlığıyla yer bulmuştu.

Ancak İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, söz konusu haberlerin sanıldığı kadar ‘sansasyonel’ bir gelişme olmadığı görüşünde.

“Türkiye’de zaten devlet ve üniversite hastanelerinde kanser tedavisinden ücret alınmıyor”

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Prof. Saip, “Öncelikle hepinizin bildiği gibi Türkiye’de devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde kanser hastaları halihazırda ücretsiz tedavilerini alıyorlar” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Sorun şu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geri ödemeleri çok düşük olduğu için birçok tetkik yapılamıyordu ve alımlar durmuştu. Özellikle üniversite hastaneleri zarar ediyorlardı. Bu açıklama daha çok SGK’nın anlaşmalı olduğu özel hastaneler için geçerli. O özel hastanelerde fark ücreti alınarak ameliyatlar yapılıyordu. Şimdi SGK ödemesi arttırıldığı için bu fark ücreti alınmayacağı varsayılıyor. Bu kaynak artışının o yapılacak operasyonların giderini karşılayıp karşılamayacağı bu SUT’u (Sağlık Uygulama Tebliği) daha ayrıntılı incelediğimiz zaman anlayacağız.”

“Bakım Merkezleri yaygınlaştırılmalı”

Prof. Saip, kanser hastalarının en önemli ihtiyaçları arasında gördüğü bakım merkezleriyle ilgili herhangi bir gelişme olmadığına da dikkat çekti.

İstanbul Tabip Odası Başkanı, “Devletin en çok harcama yaptığı dönem hastalığın tekrarladığı dönem. Bu hastalara onkolojik destek verecek hastane pek yok. Bakım merkezleri de yeterli sayıda olmadığı için hastalara yakınları bakıyor. Onlar işlerinden çıkıyorlar, eve bağlanıyorlar ve bu hastalara bakıyorlar. Bakım merkezlerinin yaygın şekilde açılması lazım” dedi.

Ne olmuştu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, dün bir açıklama yayınlayarak Resmi Gazete’de yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Sağlık Uygulama Tebliği’ne ilişkin yeni düzenlemelerle kanser hastalarından artık hiçbir ücret alınmayacağını açıklamıştı.

Sarıeroğlu tarafından yapılan açıklamada, “Kanser tedavisi, cerrahisi ve ilacına ilişkin yani kanser hastalığına ilişkin her türlü ilave ücret ve fark ödemesini kaldırdık. Vatandaşlarımızdan, hiçbir şekilde ilave ücret almayacak, vatandaşlarımız ceplerinden hiçbir ücret ödemeyecek” ifadelerine yer verilmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, düzenleme öncesi kanser cerrahisi için yılda 240 milyon TL ödeniyorken söz konusu düzenlemeyle bu ödemenin yılda yaklaşık 750 milyon TL’ye çıkartıldığının altını çizerek toplam kaynak artışının 2,5 milyar TL olduğunu ifade etmişti.

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…