Kamu Çerçeve Protokolü metni eksik paylaşıldı: Memur-Sen’in sefalet sözleşmesi imzaladığı gerçeği mi gizlenmek isteniyor?

Mayıs’ta imzalanan Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nün metninin tamamının paylaşımı seçimden sonraya kaldı. Sosyal politikacı ve emek çalışmalarıyla tanınan Aziz Çelik, protokol metininin saklanmasında Memur-Sen’in memurları sefalet ücretine mahkum ettiği gerçeğinin seçim öncesinde açığa çıkmasının istenmediğini ifade etti

700 bin civarında kamu işçisini ilgilendiren Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü 9 Mayıs’ta imzalandı ancak protokol metninin tamamı paylaşılmadı. Maaşlara dair kısım paylaşılırken sosyal haklar ve ek ödemeleri içeren kısımların paylaşılması seçimden sonraya bırakıldı.

İşçileri temsilen masada oturan ve 15 bin lira, yüzde 45 zam ve yüzde 15 refah payı talep eden Türk-İş’in teklifinin altında bir rakama imza atıldı. Refah payı verilmeden sadece yüzde 45 zam verilmiş oldu. Böylece en düşük kamu işçisi maaşı brüt 21 bin 750 liraya yükseldi. Açıklanmayan sosyal ödemelerle birlikte giydirilmiş en düşük kamu işçisi ücretinin 2023 yılının ilk 6 ayında 20-21 bin lira bandında olacağı tahmin ediliyor.

Memur Sen mi korunuyor?

Sosyal politikacı ve emek çalışmalarıyla tanınan Aziz Çelik, protokol metininin saklanmasında Memur-Sen’in memurları sefalet ücretine mahkum ettiği gerçeğinin seçim öncesinde açığa çıkmasının istenmediğini ifade etti. Çelik, kamu işçilerinin ücretlerinde ciddi bir iyileşme sağlayan bu sözleşmenin seçim öncesinde açıklanmamasının iktidar açısından başka bir açıklamasının olamayacağını ekledi.

 

Kaynak: Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…