Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ve Kürt kaynakların verdiği bilgiye göre, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kamışlı kentinde, Esad rejimine bağlı güçler ile Suriye Demokratik Güçleri (SDG) militanları arasında, bugün yaşanan çatışmalarda iki taraftan 18 kişi öldü.

Şarkul Asvat’ta yer alan habere göre, SDG’nin temel gücünü oluşturan PYD’ye bağlı Asayiş Kuvvetleri’ne ait zırhlı araçların kasalarında taşınan 11 rejim militanını gösteren fotoğraflar sosyal medya hesaplarında yayınlandı. Edinilen bilgilere göre, Asayiş Kuvvetleri’nden de 7 kişi ölürken, her iki taraftan da çok sayıda yaralı var.

Asayiş Kuvvetleri tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, devriye gezen kuvvetlerinin hafif silahlarla açılan ateşe karşılık vermesi sonucunda çıkan çatışmada, 11 rejim militanı ve 7 Asayiş militanının öldüğü doğrulandı.

“İki taraf da bölgeye ek kuvvet gönderdi”

Öte yandan, konuya ilişkin AFP’ye bilgi veren SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, “Asayiş Kuvvetleri, Kamışlı’nın turistik beldesinden geçen rejime bağlı unsurları durdurarak inmelerini talep etti. Rejim unsurlarının talebi reddetmesi üzerine çatışma başladı. Daha sonra her iki taraf da bölgeye ek kuvvet gönderdi” dedi.

Abdurrahman, açıklamasında, çatışma alanında rejime ait 3 zırhlı aracın hala durduğunu belirterek, kentteki gerilimin devam ettiğini sözlerine ekledi.

PYD kontrolünde bulunan Kamışlı kentinde, rejime ait bir askeri havaalanı bulunuyor. Kentte, zaman zaman çatışmalar yaşanıyor.

PYD ve rejim güçleri arasında Kamışlı’da yaşanan son çatışmalar 2016 yılının Nisan ayında meydana gelmişti. Çatışmalarda iki taraftan ve sivillerden onlarca kişi ölmüştü.

Kaynak: Fersude

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…