Kadınlar tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan Leyla Güven ve mahpusların durumuna dikkat çekmek için Ankara İstanbul ve İzmir’de yaşam zinciri oluşturdu

Kadınlar yaşam zinciri oluşturdu: “7 bin insan açlık grevinde haberiniz var mı?”

İstanbul: “Tecrit kalksın Leyla yaşasın”

Aksaray Metro durağında bir araya gelen Tevgera Jinen Azad’lı (TJA) kadınlar, tecridin kaldırılması talebiyle 171 gündür açlık grevinde olan Güven’in fotoğrafının bulunduğu “Tecrit kalksın Leyla yaşasın” önlükleri giyerek ağızlarına beyaz maske taktı. Uzun bir zincir oluşturan kadınlar sık sık “Bijî berxwedana zindana”, “Leyla Güven’e ses ver”, “Leyla’nın talebi kabul edilsin” ve “Tecrit kırılsın zindanlar boşalsın” sloganları attı. Zılgıtlarla seslerini duyurmaya çalışan kadınlar, “7 bin tutsak tecritten dolayı açlık grevinde haberiniz var mı?” diye seslendi.

Uzun bir süre zincir oluşturan kadınlar daha sonra eylemlerini sonlandırdı

 

Ankara: “Sessiz kalırsak ölümlere seyirci olacağız”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, açlık grevlerine dikkat çekmek için Kuğulu Park’ta buluştu. Beyaz tülbent ve yüz maskesi takan kadınlar, el ele tutuşarak tek sıra halinde Kuğulu Park’ta insan zinciri oluşturdu. Açlık grevlerine dikkat çeken kadınlar, “Hayatlarımız tecrit altında, ülke tecrit altında, cezaevlerinde binlerce siyasi tutsak günlerdir açlık grevinde. Leyla Güven 171 gündür açlık grevinde. Leyla Güven bir milletvekilidir ve tek talebi anayasa uyulması, hukukun gerçekleşmesini istemektir. Bizler sessiz kalırsak ölümlere seyirci olacağız” dedi.

Kadınlar alkışlarla eylemlerine son verdi.

İzmir: “Tecrit” kelimesini kullanmak yasak

İzmir’de açlık grevindeki Leyla Güven ve mahpusların durumuna dikkat çekmek isteyen HDP İzmir İl Örgütü ve Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) İzmir Şubesi üyeleri, Konak’taki Eski Sümerbank önünde bir araya geldi.

Aralarında HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay’in de bulunduğu grup, üzerlerine “Leyla’lar yaşasın, yaşama ses ver” yazılı önlükler giyip, ağızlarına beyaz maskeler taktıktan sonra yine “Bijî berxedana zindana” yazılı pankartı açtı. Ancak grubun etrafını saran polisler, “tecrid” kelimesinin telaffuz edilmesi halinde müdahale edileceği tehdidinde bulundu. Grup, HDP İl Eşbaşkanı Kadir Baydur ve Serpil Kemalbay’ın yaptığı açıklamaların ardından el ele tutuşup, yaşam çemberi oluşturarak eylemlerini noktaladı.

Kaynak . sendika . org

 

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…