Hintli kadınlar kirli ve ücretli tuvaletlere karşı kampanya başlatmıştı.

Deep Bajaj adlı girişimci Hindistan’da kadınlar umumi tuvaletlerdeki hijyen sorununa tek kullanımlık Pee Buddy’lerle çözüm buldu.

Hintli kadınların en büyük sorunlarından umumi tuvaletlerdeki hijyen sorununa çözüm getiriliyor. Hindistan’da bir şirket kadınların da artık tuvaletlerde ihtiyaçlarını kolayca gidermesi için yeni bir pisuvar geliştirdi.

UNICEF’e göre, yaklaşık 690 milyon Hintli, evinde tuvalet bulunmadığı için, ihtiyaçlarını umumi tuvaletlerde veya dışarıda gideriyor. Erkekler kolayca bu sorunun üstesinden gelirken, kadınlar için aynı durum söz konusu değil.

EuroNews’teki habere göre, erkekler umumi tuvaletlerdeki pisuvarları kullanmak için para ödemiyor. Kadınlar ise bu tür sistemleri kullanamadıklarından dolayı zaten sınırlı sayıda olan tuvaletlerde ücret ödemek zorunda. Ancak kadınlar pislik ve hijyen sorunları nedeniyle paralı tuvaletleri de kullanmak istemiyor.

Bu duruma bir çözüm düşünen Deep Bajaj, başka ülkelerde geliştirilen GoGirl ve Shewee gibi ürünlerinden esinlenerek tek kullanımlı kartondan yapılmış Pee Buddy’i geliştirdi.

Bu ürünün diğerlerine göre çok daha ucuz olduğunu belirten Bajaj, “Hindistan’da tek kullanımlık olmamasının hijyen sıkıntısı yaratabileceğini ve bunun değiştirilmesini tercih ettiğini” ifade etti.

Tuvaletlerin ücretli olmasını eleştiren Hintli kadınlar 2012’de ‘çiş yapma hakkı’ isimli bir kampanya başlattı. Mumbai’deki lideri Mümtaz Shaikh, kadınlar için ücretsiz ve güvenli tuvaletler yapılmasını talep ediyor.

“Çiş yapma hakkı” kampanyasına, ülkedeki 35 hükümet dışı kuruluş da katılıyor.

 

 

 

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…