Kadınlar Mücadele Ediyor, Erkek Şiddeti Yargılanıyor

2019’un ilk ayında da kadınlar, erkek şiddetiyle mücadele etmek için yargıya başvurdu. Yargıda elde edilen kazanımlar, şiddet uygulayan erkeklere verilen cezalar, dikkat çeken yargı kararları..

bianet, kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve cinayet konusunda sürdürülen mücadeledeki gelişmeler, saldırganlara verilen cezalar ve “olumlu” ve “olumsuz” yargı kararların çetelesini tutuyor.

Cinayet

Bir cinayet sanığına iyi hal indirimi: Konya’da 17 Mayıs 2017’de eski karısı Yasemin Yıldız ile onun annesi Fatma Yıldız ve babası Behram Yıldız’ı öldüren E.A. tasarlayarak öldürme suçundan 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı Konya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması görüldü. E.A.’nın, Yasemin Yıldız’ı tasarlayarak öldürmeden ağırlaştırılmış ömür boyu hapsine, Fatma ve Behram Yıldız’ı kasten öldürme suçundan ömür boyu hapsine karar verildi. Heyet, sanığın cezasında iyi hal indirimi uygulayarak, Fatma ve Behram Yıldız’ın ölümü için verdiği müebbet hapis cezasını 25’er yıl hapis cezasına indirdi.

Bir cinayet sanığına indirim uygulanmadı: İstanbul’da boşanmak isteyen karısı Leyla Karal’ı bıçakla öldüren A.K.’ye yargılandığı İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesinde eşi kasten öldürmeden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasın verildi. Mahkeme heyeti, sanığın yargılamada ortaya koyduğu davranışları ve pişmanlıktan söz etmesi dışında yargılamanın seyrine katkı verecek olumlu bir davranışının bulunmaması nedeniyle takdiri indirim hükümlerine başvurulmadığını dile getirdi.

Bir cinayet davasında ilk duruşma görüldü: İstanbul’da karısı Esma Aksakal’ı (74) öldüren B.A.’nın (83) yargılanmasına İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Duruşmada sanık, Esma Aksakal’ın cep telefonu üzerinden bir erkekle görüştüğünü ve mesajlaştıklarını, karşılıklı fotoğraf gönderdiklerini ileri sürerek, “Neden bu şekilde hareket ettiğini sordum. ‘Telefonuma karışamazsın’ dedi. Benden bıktığını, ayrılacağını ve özgür yaşayacağını söyledi” dedi, ve kadının evden ayrılmaya karar verdiğini ve cinayeti tahrik altında işlediğini anlattı. Tanık olarak dinlenen kadının kardeşi, B.A.’nın kadına sistematik olarak şiddet uyguladığını, cinayet gününden birkaç gün sonra boşanma davası açacağını söyledi.

Bir davada bilirkişi raporu dosyaya eklendi: İstanbul’da Aleyna Can’ı öldüren tutuklu sanıklar B.E., M.V. ile tutuksuz sanıklar E.E.’nin kasten öldürmeden müebbetle yargılanmasına İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Mahkeme başkanı, celse arasında olay yerinde keşif yapıldığını ve keşfe ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunun dosyaya sunulduğu tutanağa geçirdi. Raporda, olayda kullanılan tabancanın muayenesinde ateş etmesine mani mekanik herhangi bir arızasının bulunmadığı, şarjörün tabancaya takılıp çıkarılabildiği, sürgü tertibatının geri çekilip kurulabildiği, horoz tertibatının geriye doğru kurulduğu ve tetik tertibatının çalıştığının gözlemlendiği belirtildi. Duruşma savcısı, sanıklarla maktulün DNA karşılaştırılmalarının yapılmadığını belirterek, sanıkların doku örnekleri ile maktule ait örneklerin karşılaştırılmasını talep etti. Sanıklardan kan örnekleri alınarak, maktul ve sanıklara ait doku örneklerinin karşılaştırılmasına karar veren mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Yargıtay bozdu yerel mahkeme aynı kararı verdi: İzmir’de eski karısı Eda Okutgen’i öldüren U.B., verilen müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden yargılandığı davada aynı cezaya çarptırıldı.

Bir davada savcı mütaalasını verdi: Kayseri’de 9 Aralık 2018’de sevgilisi Serpil Yıldız’ı hakkında uzaklaştırma kararı varken av tüfeği ile öldüren H.Ç.’nin Kayseri 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada savcı, sanığın tasarlayarak kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Bir davada kasten öldürmeye müebbet cezası: Hatay’da Aralık 2017’de eski karısı Nurcan Yolcu’yu öldüren H.K. yargılandığı Hatay Ağır Ceza Mahkemesinde kasten öldürmeden müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay’ın bozduğu davada ilk duruşma görüldü: Adana’da 11 Eylül 2014’de 4,5 aylık hamile karısı Burcu Çiftçi’yi tabancayla öldüren M.Ç.’nin kendisine yerel mahkemece verilen 18 yıl 4 ay hapis cezasının, Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden yargılanmasına başlandı.

Tecavüz

Bir sanığa nitelikli cinsel istismardan ceza: Niğde’de komşusunun kızı engelli N.S.’ye bir hafta boyunca nitelikli cinsel istismarda bulunan S.Ç.’ye (29) yargılandığı Niğde 2. Ağır ceza Mahkemesince cinsel istismar suçundan 18 yıl 9 ay, tehdit suçundan da 5 ay hapis cezası verildi.

Bir sanık tecavüz girişimini kabul etmedi: Bolu’da yengesi N.T.’ye tecavüz etmeye teşebbüs eden İ.G.’nin yargılanmasına Bolu Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Tutuklu sanık duruşmada suçlamaları kabul etmedi. Sanığın abisi N.T.’nin yalan söylediğini yönünde ifade verdi. N.T., SESGBİS ile bağlandığı duruşmada şikayetini yineledi ve duruşmalara katılmak istediğini söyledi. Mahkeme heyeti sanık İ.G.’nin tutukluk halinin devamına karar verdi.

Şiddet/Yaralama

Kasten öldürmeye teşebbüsün ilk duruşması: İzmir’de Kasım 2018’de boşanma aşamasında olduğu karısı S.Ş.’yi defalarca bıçaklayarak öldürmeye çalışan A.Ş.’nin eşi kasten öldürmeye teşebbüs suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Sanık duruşmada öldürme kastının olmadığını ifade etti. S.S. ise sistematik olarak şiddete maruz bırakıldığını, olay günü çocuklarını görmesi için erkekle buluştuğunu ifade etti.

Karısını ağırlayan sanığa müebbet hapis: * İzmir’de evden ayrılan karısı S.D.’yi ağır yaralayan ve sevgilisi Orhan Pala’yı öldüren S.D. ve altı erkek akrabasının İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada karar duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, S.D. ve iki akrabasına töre saikiyle tasarlayarak ve kasten öldürülmesini azmettirme suçundan müebbet hapis cezası, diğer sanıklara ise iştirak halinde töre saikiyle tasarlayarak ve kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası verdi.

Kasten yaralayan sanık erkeğe hapis cezası istemi: * İstanbul’da Mayıs 2018’de boşanma davası açan karısı N.T.’yi dava dosyasıyla darp eden M.T. hakkında Asliye Ceza Mahkemesinde kasten yaralama suçundan altı aydan bir buçuk yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Sanık erkeğin “akli sağlıyı yerinde” raporu sunuldu: * İstanbul’da 11 Mart 2016’da boşanma davası açan karısı H.A.’yı ve ağabeyi S.S.’yi tabancayla yaralayan E.A.’nın davasına devam edildi. Mahkemede, sanığın akıl sağlığının yerinde olduğuna dair raporun geldiği belirtildi

İşkenceci erkeğe ceza istendi: Antep’te karısı Ç.A.’ya yedi boyunca işkence yapan M.A.A.’nın Gaziantep 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada Savcı mütalaasını verdi. Mütalaada sanığın nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs, zorla hürriyetten alıkoyma, olası kasıtla yaralama ve iki sefer de silahla tehdit suçlarından cezalandırılması talep edildi.

Keserle işkence ve tecavüze 30 yıl 6 ay hapis cezası: Ankara’da eski karısı G.K.’ye keserle işkence ve tecavüz eden İ.K.’nin Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada karar duruşması görüldü. Mahkeme Heyeti, İ.K.’ya kasten yaralama, hürriyeti tehdit, eziyet etme ve nitelikli cinsel saldırı suçlarından 30 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Bir sanığa indirim: Ankara’da karısı F.Y.K.’yi kayınvalidesinin evinde darp eden İ.K.’nin hakaret, kasten yaralama ve silahlı tehdit suçlarından Ankara Batı 7. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılandığı davada karar duruşması görüldü. F.Y.K, sanığın kendisine şiddet uyguladığının, yüzünde kırıklar olduğunun Adli Tıp raporuyla sabit olduğunu belirterek, sanığın cezalandırılmasını talep etti. Sanık İ.K, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek eşinin de kendisini darp ettiğini ileri sürdü ve beraat talebinde bulundu. Mahkeme, sanığa yaralamadan 1 yıl 9 ay 18 gün hapis cezası verdi. Cezayı tahrik indirimiyle 1 yıl 1 ay 15 güne indiren Mahkeme, hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Ağır yaralamada ilk duruşma görüldü: İstanbul’da boşanmak isteyen karısı Z.Y.’yi dokuz el ateş ederek ağır yaralayan M.H.’nin kasten öldürmeye teşebbüs, silahla zincirleme tehdit ve ruhsatsız silah bulundurma suçlarından 16 yıl 6 aydan 3 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına Bakırköy 17. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı

Taciz

Cinsel saldırgan akademisyene 5 yıl ceza: İstanbul’da 2015 yılında danışanına terapi sırasında terapiyi bırakmaması için ısrarcı davranan ve cinsel saldırıda bulunan terapist M.P. yargılandığı İstanbul 56. Asliye Ağır Ceza Mahkemesinde, cinsel saldırıdan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, iyi hal indirimiyle 4 yıl 2 aya düşürüldü. Dosya, İstinaf Mahkemesine taşındı.

Cinsel tacize tutuksuz yargılama: İstanbul’da tiyatro oyuncusu S.Z.Y.’ye (23) cinsel tacizde bulunan oyun yönetmeni M.K.’nin (58) basit cinsel saldırıdan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanmasına İstanbul 52. Asliye Ceza Mahkemesinde başlandı.

Nitelikli cinsel saldırı suçuna 5 yıl hapis: İstanbul’da 15 Mayıs’ta minibüste uyuyakalan K.B.’yi (21) taciz eden Ö.Y. nitelikli cinsel saldırıdan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Basit cinsel saldırı suçuna beraat: İstanbul’da bir toplantıya katılan avukat K.B.’yi sözle ve sarkıntılık ederek taciz eden avukat M.E. yargılandığı İstanbul 31. Asliye Ceza Mahkemesinde basit cinsel saldırıdan açılanda davada beraat etti. Yargıtay dosyayı bozdu.

Çocuk İstismarı

Çocuğun cinsel istismarından 8 yıl hapis sonra iyi hal indirimi: İstanbul’da 7 ay önce sokakta tanımadığı 14 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan M.Ş. (24) tutuklu yargılandığı Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesinde çocuğun cinsel istismarı suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, iyi hal indirimiyle 6 yıl 8 aya indirildi.

İlk duruşmada sanık suçlamaları reddetti: Kocaeli’nde yeni tanıştığı T.U.’ya ağaçlık alanda cinsel istismarda bulunan M.C.’nin nitelikli cinsel saldırıdan yargılanmasına Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Duruşmada tanıklar dinlendi, sanık suçlamalara reddetti.

Cinsel saldırı ve işkencede ilk duruşma görüldü: * Erzurum’da 8 Mayıs 2018’de arkadaşları B.Y. (17) ve C.C.’ye (24) zorla götürdükleri dağlık alanda işkence eden ve cinsel istismarda bulunan ve bunları kaydeden bir erkek ve üç kadın sanığın yargılanmasına Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı.

Sanık cinsel istismar suçunu reddetti: * Kocaeli’nde sevgilisinin kızı H.D.’ye (15) 8 yaşından beri sistematik olarak cinsel istismarda bulunan G.A.’nın çocuğun cinsel istismarından 18 yıla kadar tutuksuz hapis cezası istemiyle yargılanmasına Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Sanık duruşmada suçlamaları reddetti.

Teşhircilik yaparak taciz eden sanık tahliye edildi: İzmir’de okul çıkışı evlerine giden G.B. (11) ve S.A.’ya (12) motosikletinin üzerinde teşhircilik yaparak cinsel istismarda bulunan B.A.’nın (41) çocuğa karşı cinsel tacizden yargılanmasına İzmir 30. Asliye Ceza Mahkemesinde başlandı. Tutuklu sanık duruşmada polisteki ifadesini değiştirerek, olay günü demirci olduğu için tiner kullandığını, tuvaletini yaparken çocuklarını görmediğini söyledi. Mahkeme, sanığı, savunmasının alınmış olması ile toplanması gereken başka bir delil bulunmadığı gerekçesiyle tahliye etti.

Cinsel istismara “tutuklu süre bulunduğu süreden” dolayı tahliye: * Zonguldak’ta 14 Kasım 2017’de N.F.’ye (13) cinsel istismarda bulunan G.Z.S.’nin çocuğun cinsel istismarından Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Son duruşmada sanık avukatı müvekkilinin akıl sağlığının yerinde olmadığını savunarak, yeniden rapor alınmasını talep etti. Mahkeme heyeti, talebi reddederek, G.Z.S.’ye 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Sanık, tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak, tahliye edildi. (BB/EMK)

Kaynak: Bianet-Evrim Kepenek-Begüm Baki

 

İlginizi çekebilir