Kadınlar Gültekin kararı için sokakta: Hesabını vereceksiniz

Pınar Gültekin davasında katil Cemal Metin Avcı’ya verilen haksız tahrik indirimine tepki gösteren kadınlar ‘Birbirimizi eşit, özgür ve hayatta istiyoruz’ dedi.

Ankara Kadın Platformu öncülüğünde bir araya gelen onlarca kadın, Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’ya haksız tahrik indirimi verilmesi ve diğer sanıkların beraat ettirilmesi kararına tepki gösterdi. Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen kadınlar, “Erkek Adalet değil gerçek adalet! Pınar Gültekin için isyandayız” yazılı pankart açtı.

Kadınlar adına konuşan Ankara Kadın Platformu üyesi Hale Baydilli, “Cemal Metin Avcı,  ‘Canavarca hisle’ hareket etmedim. Bu konuda benim vicdanım rahat mahkeme heyetinin de olsun’ dedi ama biz kadınlar diyoruz ki kimsenin vicdanı rahat olmasın. Failin bu cümleleri erkek yargı sistemine güvenerek kurduğunu, verilen cezalardan beraat ettirilen sanıklardan biliyoruz” dedi.

“Kadınların yaşamlarını güvencesiz ve tehdit altında bırakıyor” diyen Baydilli konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Son bir buçuk senede 599 kadın öldürülmesine rağmen, 6284’ü etkin uygulamayan iktidar, kadın cinayetlerinin sorumlusudur. 3 senedir adliye yolunu arşınladığımız tecavüzcü Hasan Bilgili’nin bugün elini kolunu sallayarak gezmesinin güvencesi olan iktidar, tecavüzcülerin cezasız kalmasının sorumlusudur. Nafaka hakkına saldıran iktidar, kadınların her geçen gün daha da yoksullaşmasının sorumlusudur.

‘HESABINI VERECEKSİNİZ’ 

“Pınar’ın failleri neden cezasız kaldı? Gülistan Doku nerede? Nadira Kadirova’ya ne oldu? İpek Er’e tecavüz eden Musa Orhan nasıl iyi hal indirimi aldı? Hasan Bilgili ve işbirlikçileri neden serbest? Nevin Yıldırım neden hala hapiste?

Biz bu soruları sormaktan, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Biz, erkek adalet karşısında birbirimizi savunacağız! Siz serbest bıraktığınız tüm katillerin ve meşrulaştırdığınız erkek şiddetinin hesabını vereceksiniz.”

‘BİRBİRİMİZİ HAYATTA İSTİYORUZ’ 

“Failleri aklayan erkek adaletinizin karşısında gerçek adalet sağlanana kadar duruşma salonlarını da, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz, yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz. Birbirimizi eşit, özgür ve hayatta istiyoruz.”

 

 

Kaynak: +GERÇEK- Seda TAŞKIN 

İlginizi çekebilir