Kadınlar Birlikte Güçlü 25 Kasım öncesinde İstanbul’da buluştu: Kazanımlarımıza sahip çıkacağız

Kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü yaklaşırken İstanbul’da buluşarak 25 Kasım eylemini planladı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü yaklaşırken Kadınlar Birlikte Güçlü çağrısıyla Beyoğlu’ndaki Cezayir Toplantı Salonu’nda kadın buluşması gerçekleşti. “Kadınlar birlikte güçlü” yazılı pankartının asıldığı toplantıya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğu, Cumartesi Anneleri’nden Hanife Yıldız, İnsan Hakları Derneği İstanbul (İHD) Şubesi’nden kadınlar, Flormor İşçileri ve Sosyalist Kadın Meclisleri’nin (SKM) yanı sıra çok sayıda kadın örgütü temsilcisi katıldı.
‘‘KADINLAR BİRLİKTE GÜÇLÜ SLOGANI BİZE GÜÇ VERDİ”  
Seher Kalkan, Kadınlar Birlikte Güçlü grubunun şimdiye kadar neler yaptığını paylaşarak, şunları söyledi:
“28 Ocak 2017’de Kadınlar Birlikte Güçlü grubu, 8 Mart’ı güçlendirmek için kurulmuştu. Kampanya ayağı bitti. Türkiye kadın buluşmasını da gerçekleştirmek için bir araya geldik. 25 Mart’ta bir buluşma yaptık. 25 Mart’ta ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’ sloganı bize güç verdi. 15 Temmuz sonrası yaşanan baskılardan en çok kadınlar etkilendi. Erkeklik kışkırtıldı, kadınlara ve çocuklara yönelik istismarlar ile şiddet arttı. Her şeye rağmen durmadık, yine mücadele ettik. Fabrikalardaki kadın direnişlerine ses verdik.”
“KADIN HAKLARI GASP EDİLİYOR”
Daha sonra söz alan kadınlardan Çağla Akdere ise, ilk toplantılarını 8 Eylül’de aldıklarını hatırlatarak, “Bütün kadınların bir arada hareket edebileceği bir zemin yaratabilir miyiz tartışması yaparken, araya seçimler girdi ve ötelendi. İlk toplantımızı 8 Eylül’de yapmıştık ve orada da bugünkü kadar kalabalık bir toplantı yapmıştık. Bu da kadınların bir arada olmasının ne kadar ihtiyaç olduğunu gösteren bir durumdu. Sürekli olarak kazandığımız haklarımızı elimizden almak için bir takım girişimler ortaya atılıyor. Bunun son örneği de nafaka hakkıdır. Yapay mağdur babalar yaratarak nafaka hakkına saldırı önümüzde duruyor. İktidar bir yandan da tekil olarak kadınların güçlülüğünü KADEM vs. gibi ağlarla örgütlerken biz birlikte güçlüyüz diyoruz.” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise konuşmasında “Hiçbir yerde ses çıkarılmazken bize yapılan her saldırıda eylemdeydik. Bu saldırıların çoğu da kadınlar tarafından püskürtüldü. Meclis’te de aynı şekilde kadınlara karşı getirilen her yasa teklifi kadınlar tarafından engellendi. Önümüzde yerel seçim süreci var. Bu süreçte mahalle komiteleri kurarak toplantılar yapmalıyız. Kadın muhtarlar ve meclis üyeleri çıkarmalıyız” dedi.

Kadınlar toplantının ilk bölümünde, kurdukları kadın örgütlerinin işlevlerini de paylaşarak tartıştı. İkinci bölümde ise somut adımlar konuşuldu.

25 Kasım’da Taksim’e, ardından Büyük Kadın Buluşması’na

“İstanbul’da nasıl ortaklaşabiliriz? Nasıl kararlar verebiliriz? Önümüzdeki 25 Kasım’da neler yapabiliriz? Kazanımlarımıza neler oluyor? Mücadele alanlarımız ne durumda? 25 Kasım’a giderken ortak neler yapabiliriz?” Başlıklarının tartışılacağı toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

https://twitter.com/twitter/statuses/1056534588586164230

Kaynak:Pirha ve Sendika.org

İlginizi çekebilir