Kadınlar barış dilini konuştu

TJA tarafından düzenlenen ‘Kadınlar Barışı Konuşuyor’ başlığı altında Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda düzenlediği panelde, barış dilini ve toplumsal barışın inşasında yerel yönetimlerin önemine dikkat çekildi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) İstanbul’un Kadıköy ilçesinde bulunan Yoğurtçu Parkı’nda “Kadınlar Barışı Konuşuyor” başlıklı panel düzenledi. Parkın etrafı polis tarafından ablukaya alınırken, panele yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, ve Akademisyen Meral Camcı konuşmacı olarak katıldı.

‘Barış dilini oluşturuyoruz’

Panelde ilk olarak konuşan KHK ile ihraç edilen Akademisyen Meral Camcı, Kürt kadınlarının barış mücadelesine dikkat çekerek “Kadınlar hem o hakikati gerçekleştirirken hem de dilini kurarken de çok başka bir mücadele alanı yarattı. O çerçeveyi kırmamızı sağladılar. Bütün kadınlar olarak farklı hakikatleri birbirleriyle söyleştirmek çabası içerisine girdik. Erkeklerin belirlediği egemen tahakkümü kuranların belirlediği, savaş söylemi ve dilini oluşturanların belirlediği çerçevenin dışına çıktık” dedi. Sistemin kadınların konuşmasına izin vermediğini söyleyen Camcı, “Ama biz yine kendi konuşma alanlarımızı yaratıyoruz” diye vurguladı.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, “Toplumsal barışın inşasında yerel yönetimin rolü” başlıklı sunumunda, kadınların siyasete yer alabilmesi ve bunun yanında eşit temsiliyet ve eşbaşkanlık uygulamasının demokrasinin ayaklarından biri olduğunu vurguladı. Eşbaşkanlık sisteminin mor çizgileri olduğunu dile getiren Ertan bu sistemin toplumun bütün dinamiklerini bir araya getirdiğini ifade etti.

‘Kadınların şekillendirdiği alanlar yarattık’

Yerel yönetimlerde kadınların şekillendirdiği alanlar yarattıklarını sözlerine ekleyen Ertan,”Kadınların kendi sözünü söylemesi, pratiklerini uygulaması engelleniyor. Yöntem ve tarz olarak tam bir hukuksuzluk garabeti içerisindeyiz. Kayyumdan sonra Van’da kadın kurum ve kuruluşları kapatıldı ve yerine erkekler atandı. Kayyum uygulamalarına karşı çıkmak barışa sahip çıkmaktır” dedi.

Panel soru cevap bölümü ile son buldu.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir