Kadın yolcusunu kaçıranlara yardım eden Villa Turizm’e tepki

Villa Turizm otobüsü ile Mersin’e gitmekteyken aile üyesi erkekler tarafından kaçırılan Kadriye Çavuş kurtarılırken, kaçıranlarla yaptığı işbirliği nedeniyle seyahat şirketine sosyal medyada, özellikle kadın gruplarında büyük tepki var.

Villa Turizm otobüsü ile Mersin’e gitmekteyken aile üyesi erkekler tarafından kaçırılan Kadriye Çavuş kurtarılırken, kaçıranlarla yaptığı işbirliği nedeniyle seyahat şirketine sosyal medyada, özellikle kadın gruplarında büyük tepki var. Mor Sarmaşık, konuyla ilgili teşhire yönelik bir twit mesajı yayımladı.

Bugün şehirlerarası otobüsten darp edilerek kaçırılan Kadriye Çavuş, SiyasiHaber ve diğer sosyal medya kanallarında paylaşılan haberler sonucu kurtarıldı. Çavuş’u kaçıranların yakalandığı ve mağdur kadının koruma altına alındığı açıklandı.

Bir grup erkeğin Ankara-Mersin istikametinde yolculuk eden Villa Turizm şirketine ait otobüsten darp edilerek kaçırılan Kadriye Çavuş, SiyasiHaber ve diğer sosyal medya kanallarında yayımlanan haber ve kampanyaya dönüşen paylaşımlar sonucunda kurtarıldı.

Kaçırılmada Villa Turizm’in rolü ne?

Kadriye Çavuş’un, yolculuk ettiği otobüsün otobanda durdurularak ve darp edilerek kaçırılması olayında Villa Turizm’in işbirliği olduğuna ilişkin kuşkular doğdu.

Otobüsün şoförünün, önünün bir otomobille kesilmesi üzerine hiçbir şekilde direnmeyip saldırganlara orta kapıyı açması, kadının darp edilerek ve sürüklenerek götürülmesine itiraz etmemesi, olay sonrasında bile polisi arayıp yardım istememesi, şirketin kaçıranlarla işbirliği yaptığına işaret ediyordu.

Saldırganlara kadın yolcunun bilgisini Villa Turizm verdi

SiyasiHaber muhabiri, Kadriye Çavuş’un saldırgan yakınlarına kadının otobüslerinde olduğunu Villa Turizm yetkililerinin verdiğini ve kaçırılmasına direnmeyerek yardımcı oldukları bilgisine ulaştı.

Ardından muhabirimiz telefonla şirketin Ankara’daki yetkilisine ulaştı. Şirket yetkilisi muhabirimize, kadının kardeşlerinin ve eşinin gelerek Kadriye Çavuş’un evden kaçtığını, bulmak istediklerini söylediklerini, bunun üzerine kadının kendi otobüslerinde yolculuk ettiğini onlara bildirdiklerini açıkladı. Şirket yetkilisi, yakınlarının kadını sordukları bilgisini kolluk kuvvetlerine de bildirmediklerini söyledi.

Villa Turizm’in Ankara’daki yetkilisi, Kadriye Çavuş’un üzerinde kimlik olmadığı için TC Kimlik numarasının da ellerinde olmadığını, bileti buna rağmen kestiklerini ifade etti. (Konuşmanın ses kaydı elimizde bulunuyor.)

Villa Turizm’e tepki yağdı

Villa Turizm yetkililerinin bir kadının kendi iradesini hiçe sayarak, özel bilgilerini onu yakalamaya çalışan erkek gruba vererek, kaçırılmasına yardımcı olarak Kadriye Çavuş’un yaşamını ağır bir tehlikeye sokması başta kadın grupları olmak üzere sosyal medyada bu şirkete karşı yaygın bir tepkiye yol açtı. Sosyal medya kullanıcıları şirketi Kadriye Çavuş’un yaşamını tehlikeye atmak, cinsiyet ayrımcı davranmakla suçladı.

Mor Sarmaşık’tan teşhir twiti

Mor Sarmaşık kadın örgütü de Villa Turizmi bir teşhir mesajı yayımlayarak protesto etti.

Mor Sarmaşık’ın twitinde “Teşhir ediyoruz! Villa Turizm Kadriye Çavuş’un koltuk numarası, sefer planı ve tüm kişisel bilgilerini feodal bağları bahane ederek saldırganlarla paylaşmıştır. Hem kişisel bilgilerin gizliliğini ihlal etmiş hem de kadının hayatını tehlikeye atmıştır.” dendi.

Kadın yolcusunu kaçıranlara yardım eden Villa Turizm’e tepki

Kaynak: SİYASİ HABER   (Kerem Çoban)

İlginizi çekebilir