“Seçimlere az bir zaman kala, ‘YüzdeÇoğuz’ diyen kadınlar olarak, “çorbada tuzumuz olsun” dedik, yola çıktık.  Kadınların sözlerini, itirazlarını, taleplerini görünür kılmak derdimiz.”

Bu sözler seçimlere 13 gün kala, sosyal medya üzerinden “YüzdeÇoğuz” kampanyası başlatan kadın ve LGBTİ+’lere ait.

Kampanyayı yapan grup kendisini “Bu dünyayı kendi dünyamız yapmak,  kendi aklımızla düşünmek, kendi gözlerimizle görmek, kendi kulaklarımızla duymak, kendi dilimizle konuşmak, kendi ellerimiz ve kollarımızla yapmak, kendi ayaklarımızla yürümek, kendi ayaklarımızla koşmak, hayal etmek için, özgür, eşit bir dünya kurmak için, her gün ilmek ilmek ördüğümüz hayatlar, zamanlar, mekanlar, insanlar, hayvanlar, ormanlar, gökyüzü ve yeryüzü için bir kere daha kolları sıvamanın yine ve yeniden tam zamanı diyoruz!”  sözleriyle tanımladı.

BU ÇAĞRI SEÇİMLERİ, “SEÇİMLERE”, SANDIKLARA SIĞMAYAN KADINLARA

Kampanyada gündelik dilin kullanılması dikkati çekti. Farklı yaşlardan, kimliklerden, mesleklerden kadınlar yaşadıkları sorunları kendi dilinden aktardı. Twitter üzerinden yapılan paylaşımlarda kadınların talepleri de yer aldı. Kampanyanın sosyal medya üzerinden hızla yaygınlaştığı gözlemdi.

Kadınların nafaka hakkının geri alınması tasarısından, düşük ücret, istihdam, grev hakkına kadar pek sorun kampanyanın öne çıkardığı konular oldu.

“Sadece seçim zamanı oy istemek için çalınan kapılar olmaktan sıkıldık, kendi taleplerimizi doğrudan söylüyoruz, ne seçim hesaplarına, ne de bize akıl verenlerin akıllarına sığarız” diyerek yola çıkan kadınlar; “bizleri @yuzde_çoguz adresinden takip edebilirsiniz” çağrısı yaptı.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…