İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü ve İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ı cinsiyetçi söylemleri nedeniyle kınayarak, ilk üç Beşiktaş maçında “Kadınlardan Özür Diliyorum” pankartı açmaya çağırdı.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü aynı zamanda İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı olan Nazan Moroğlu, Genel Kurul Toplantısı’nda kullandığı cinsiyetçi ifadelerden dolayı Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman’ı kınadıklarını ifade ederek, ilk üç Beşiktaş maçında “Kadınlardan Özür Diliyorum” pankartı açmaya çağırdı.

İKKB adına kaleme aldığı yazıda Moroğlu, Orman’ın oruç olduğu gerekçesine sığınarak sözde özür dilemesinin yetersiz olduğunu aktardı. Moroğlu, Türkiye Futbol Federasyonu’nu da Fikret Orman’ın cinsiyetçi söylemleri nedeniyle harekete geçmeye çağırdı.

Orman’ın tepki alan sözleri:

Orman, Beşiktaş’ın Genel Kurul toplantısında şu sözleri sarf etmişti: “Hakkımda şaibeler var denildi. ‘Kulübün uçağını tutmuş’ dediler. ‘Bırakın uçağı, bir tane drone göstersinler’ dedim. Göbeğinden konuşmayacaksın. Böyle bir şey var ise çıkıp konuşun. Delikanlı gibi çıkın konuşun. Öyle bir delikanlı adam da yok burada, karı gibi çıkıp arkadan konuşurlar.”

Nazam Moroğlu’nun çağrısının tamamı şu şekilde:

“Ülkemizin en büyük spor kulüplerinden olan Beşiktaş kulubü başkanı bir genel kurul toplantısında rakibini eleştirirken “delikanlı değiller, onlar karı gibi arkadan konuşurlar“ sözleriyle kadınları aşağılamış ve sonrasında oruç olduğu gerekçesine sığınarak sözde özür dilemiştir.

KINIYORUZ: Özürü kabahatinden büyük olan, sade vatandaştan farklı olarak, geniş kitleleri ve toplumu etkileyici konumda olan Beşiktaş Spor Kulübü başkanını kadınları aşağılayıcı, kadınlara yönelik toplumsal cinsiyete dayalı şiddet içeren sözleri nedeniyle kınıyoruz.

HATILATIYORUZ: Öncelikle, kadın erkek eşitliğinin Cumhuriyetimizin kurucu değerlerinin başında geldiğini, Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Kadınlarını geri bırakan milletler geri kalmaya mahkumdur” sözleriyle hatırlatıyoruz.

Türkiye, kurucu değerlerine sahip çıkarak daha sonraki yıllarda kadınlara karşı ayrımcılıkların kaldırılması ve kadınlara yönelik şiddetin önlenmesi konusundaki uluslararası Sözleşmeleri onaylamış, “kadınların aşağı bir cins olduğuna dayanan önyargıları…” kaldıracağını ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinden kaynaklanan şiddetin her türünü önleyeceğini taahhüt etmiştir.

Kadın erkek eşitliği bir ülkede demokrasinin, sürdürülebilir kalkınmanın ve çağdaşlığın temel kriteridir.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği olarak, cinsiyete dayalı ayrımcılık içeren bu sözler hakkında Futbol Federasyonunu ve ilgilileri göreve çağırıyoruz. Beşiktaş kulübü Başkanı’nı, sözlerinin yanlış anlaşılmaya yol açılmasını önlemek üzere, yapılacak ilk üç Beşiktaş maçında ‘Kadınlardan Özür Diliyorum’ pankartı açmaya davet ediyoruz.”

Kaynak:

Eşitlik,Adalet ,Kadın Platformu

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…