Ekmek ve Gül’den Sendika Uzmanı Onur Bakır, 150 günde gelen 150 soruyu yanıtladı.

Ekmek ve Gül, kadın hakları konusunda haberler yayımlayan haber sitelerinden. İşçi kadınlardan, LGBTİ+ haklarına kadar geniş bir alanda haberler üreten Ekmek ve Gül’de, en dikkat çeken köşelerden biri, “İşçi kadınlar soruyor” başlıklı köşe.

Bu bölümde, kadınlar, Sendika Uzmanı Onur Bakır’a çalışma yaşamına dair soruları yöneltiyor. İşçi kadınlardan gelen soruların dağılımı kadınların çalışma yaşamında yaşadıkları sorunlara dair önemli ipuçları veriyor. Bakır, köşesinde 150 günde gelen 150 soruyu yanıtladı. Gelen soruların konulara göre dağılımında, “taşeron işçilerin kadroya geçişi” öne çıktı.

“İşçiler taşeron düzenine mahkum edilmiş”

Ekmek ve Gül tarafından yapılan değerlendirme şöyle:

” * İlk 150 gününe taşeron işçilerin kadroya/şirkete geçiş süreci damgasını vurdu. Bu süreçte en çok soru taşeron işçilerden geldi ve gelmeye de devam ediyor. Kadroya geçirilmeyen yüz binlerce işçi var, geçirilenler ise 2020’ye kadar taşeron düzenine mahkum edilmiş durumda.

” * İkinci sırada analık hali, gebelikte çalışma, analık izinleri, gebe/emziren kadınların hakları ile kreş var. Gebelik nedeniyle işten çıkarmalar hâlâ çok yaygın. Analık izinlerini kullanmakta ciddi sorunlar var.

‘Fesih hakkı örneklerle anlatıldı’

” * Üçüncü sırada iş sözleşmesinin işçi ya da işveren tarafından feshi ile kıdem ve ihbar tazminatı hakları yer alıyor. İşten çıkarma halinde işçilerin haklarına özel olarak eğilmeye çalıştık. İşçinin haklı fesih hakkını ise örnekleri ile aktarmaya gayret ettik.

” * Emeklilik ile emekli, dul ve yetim aylıkları; ücret ve fazla mesai; yıllık izin; sosyal güvenlik; işçi sağlığı; taciz ve mobbing; vardiya düzeni-servis öne çıkan diğer konular. Sorular, kadın işçilerin her konuda sorun yaşadığını, hak ihlalleri ile karşılaştığını gösteriyor.

” * Bu 150 günde kırık sandalyede çalışmak zorunda bırakılan kadın işçiden gece vardiyasında çalıştığı halde servis sağlanmayan işçiye; eğitimini almadığı makinede çalışmaya zorlanan kadın işçiden sık tuvalete gittiği için ikaz alan hamile işçiye kadar bir dizi sorunu ele aldık.”

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…