Kamu emekçisi kadınlar KESK’in düzenlediği ‘Kadın Emeği ve İstihdam Çalıştayı’nda sorunlarını tartıştı.

KESK Kadın Emeği ve İstihdam Çalıştayı’nın ikinci gününde kadınlar, kadın emeğine yönelik saldırıları ve kadınların istihdamda daha fazla yer alabilmesi için yapılması gerekenleri tartışmaya devam etti. Türkiye’nin dört bir yanından çalıştaya katılan kamu emekçisi kadınlar, en temel sorunlarının güvencesizlik olduğuna dikkat çekti.

Fotoğraf: Evrensel

KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, merkezi çalıştaya gelinceye kadar hemen hemen bütün şubelerde derinlikli çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti. Çalıştay sürecinde kolektif bir çalışma yürütüldüğünü ve bu yönüyle çok anlamlı olduğunu kaydeden Atasoy, “Bütün iş kollarında ortaya çıkan güvencesizliğin kadınları derinden etkilediği, iş yerlerinde kadın olmaktan kaynaklı sorunların çok fazla olduğu, rejimin baskıcı politikaları nedeniyle baskı ve sömürünün derinleşerek devam ettiği yönünde çok net sonuçlar ortaya çıkmış durumda. Çalıştayın kadın emeğinin örgütlenmesi ve kamu emekçisi kadınların bundan sonraki süreçte temel gündemleri ve nasıl bir mücadele programı yürütüleceği konusunda ciddi sonuçlar ortaya çıkaracağını düşünüyorum” dedi.

‘GİŞE VE DAĞITIMDA KADINLARIN EN BÜYÜK SORUNU TACİZ’

Fotoğraf: Evrensel

Haber-Sen Merkez Kadın Sekreteri Ayşen Uyan, PTT’de çalıştığını bu alanda en büyük sorunun güvencesizlik olduğunu ifade etti. Süt iznine çıkan bir kadının çalıştığı birime dönemediğini ya da müdürlerin süt ve doğum izni gibi nedenlerle kadın çalışan istemediğini kaydeden Uyan, gişe ve dağıtımda çalışan kadınların ise en büyük sorununun tacizler olduğu ifade etti. Uyan, “Bu durumlarda kurum da çalışanların yanında değil, kârı gereği vatandaşın yanında yer alarak olayın üzerini örtüyor, olay işyerinde yaşanıyor ise kadın güvencesizse işten çıkarılıyor” dedi. Uyan, TRT’de de statü değişikliği nedeniyle kadınların emekliliğe zorlandığını, kalanların ise istihdam fazlası olarak havuza gönderilmelerinin söz konusu olduğunu belirtti.

‘YAPTIĞIMIZ HER ŞEYDE SORUN ARANIYOR’

Fotoğraf: Evrensel

Zonguldak Ereğli ilçesinden gelen sağlık emekçisi Hamide İpek, kendisinin çalıştığı hastanede en büyük sorununun mobbing olduğunu ifade etti. Hastane yöneticilerinin siyasi iktidarın belirlediği kişiler olması nedeniyle, siyasi güçlerini de kullanarak mobbing uyguladıklarını belirten İpek, “Her gün onlardan olmadığımızı bize hatırlatıyorlar. Mesela istifa etmemiz için görev yerlerimizi değiştiriyorlar. Yaptığımız her şeyde sorun bulmaya çalışıyorlar. Açığımızı bulduklarında diğer çalışanlara göstermedikleri tepkiyi gösteriyorlar” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Eğitim Sen Sakarya Şubesi Kadın Sekreteri Yüksel Coşkun, umutları tazelemek için çalıştaya geldiklerini belirtti. Eğitim alanındaki dinselleşme, cinsiyet eşitsizliği sorunlarına dikkat çeken Coşkun, “İş yerleri ziyaretleri yapmamız, hangi sendikalı olduğu fark etmeden bütün arkadaşlarımıza ulaşmamız, ayrışmak değil, ortaklaşmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

KAYYIMLI BELEDİYELERDE KADINLARA ENGEL

Fotoğraf: Evrensel

Tüm Bel-Sen Merkez Kadın Sekreteri Semra Kıratlı, Türkiye’de kadın istihdamının dünyanın çok altında olduğuna dikkat çekti. Belediyelerin yerel demokrasinin geliştiği, halkın daha fazla hizmet aldığı, kadın ve çocuklar üzerinden hayatın kolaylaştırılmaya çalışılan kurumlar olduğunu kaydeden Kıratlı, belediyeleri yöneten hangi parti olursa olsun işyerlerinde cinsiyetçi işbölümünün ve mobbingin çok yaygın olduğunu ifade etti. Son iki yılda belediyelere atanan kayyımların ilk yöneldiklerinin kadın çalışmaları ve kadın çalışanlar olduğuna dikkat çeken Kıratlı, “Bu belediyelerdeki kadın merkezlerinin tamamı kapandı, kadının toplumsal yaşamda güçlendirilmesi için açılan merkezler, kooperatifler, şiddetle mücadele merkezleri, kreşler kapatıldı. Oysaki kadınlar için kreşlerin ciddi bir yeri var ama Kur’an kurslarına dönüştürüldü. Pek çok kadın işten çıkarıldı. Bunlar önemli gündemlerimiz” dedi.

KADINLAR İŞ VE EV YÜKÜNDEN SENDİKADA YETERİ KADAR YER ALAMIYOR

Fotoğraf: Evrensel

Tüm Bel Sen İstanbul 1 No’lu Şube Kadın Sekreteri Meryem Göktepe, çalıştayda öne çıkan en önemli konunun krizin faturasının daha çok kadınlara yüklenmesi olduğunu belirtti. Kendi iş kolundaki sorunlara değinen Göktepe erkek bir sendika tarafından yönetildiklerini ifade ederek, “Çalışma alanlarımızda daha çok kadın olmasına rağmen idari kısımlarda ve yönetim birimlerinde kadınların temsiliyetinin azlığıyla ilgili şikayetimiz var” dedi. Tüm Bel Sen’in tüzüğünde kurultaylarda ve önemli toplantılarda çocuk odası geçmesine rağmen hiç hayata geçirilmediğini söyleyen Göktepe, kadınların bu gibi sebeplerden ötürü yönetimlerde çok yer alamadığını belirtti. Göktepe, “Evde, işte çalışan ve sendikaya zaman ayıran kadınlar üçlü sömürüye maruz kalıyor” dedi.

LİYAKATSİZ YÖNETİCİLERLE ÇALIŞMAK BÜYÜK BİR SORUN

Fotoğraf: Evrensel

Kültür Sanat Sen Genel Merkez Kadın Sekreteri Özlem Toprak Cihan, kendi işkollarındaki sorunları şöyle sıraladı: “En büyük problemimiz sendikamızın üyelerinin tayinlerinin çıkartılmaması, meslek gruplarının liyakatsiz yöneticilerle çalışması.” Kadınların liyakatsiz yöneticilerle çalışmaktan kaynaklı sorun yaşadığını dile getiren Cihan, “Kadınlar, bazı şehirlerde arazi görevlerine gönderilmezken bazılarında ise çocuğu olmasına rağmen araziye gönderiliyor. Tacizle ilgili soruşturma geçirmiş ya da yargılanmış müdür ve müdür vekilleri ile çalışmaktan kaynaklı sorun yaşıyorlar” dedi.

‘ERKEK OKUL YÖNETİCİLERİ KENDİLERİNİ KÜÇÜK REİS GİBİ GÖRÜYOR’

Eğitim Sen İstanbul 8 No’lu Şube Kadın Sekreteri Mürvet Yılmaz, eğitim emekçisi kadınların yaşadıklarını şu şekilde ifade etti:
“Bir kere iş yerinde iş ve ders saatlerinin düzensizliği, mobbing, neoliberal politikalar ve muhafazakarlaşmayla birlikte dini argümanların iş yaşantısına yerleşmesi ile birlikte kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyoruz. Erkek okul yöneticileri kendilerini ‘küçük reis’ gibi görüyor ve okullarda kadın emekçilere evdeymiş gibi yaklaşıyor. Bu yüzden kadınlar kendilerine otosansür uygulamak zorunda kalıyor.”

ÇALIŞMAK İÇİN KÜRTAJ OLMAK ZORUNDA KALDI

Kadınların okullarda bir tartışma yarattığında üstünün kapatılmaya çalıştığını söyleyen Yılmaz, “Okullarda taciz ve tecavüzün yaygınlaştığını, tacizci adamların korunduğunu gözlemliyoruz ve bununla mücadele eden kadınların hedef haline getirildiğini de yaşıyoruz” dedi.

Kadınlara süt izninde de esnek çalışmanın dayatıldığını ifade eden Yılmaz, “Hamile bir arkadaşın üniversitede çalışmak için bütün işlemleri tamamdı. Hamile olduğunu söylediğinde ise ya çalışamayacağını ya da kürtaj olması gerektiğini söylediler. Kadın arkadaş kürtaj olmak zorunda kaldı. Özellikle de özel sektörlerde hamile kadınlarla çalışmak istemiyorlar. Müfredatlarla birlikte ise erkek egemenliği her gün yeniden üretiliyor. Bu çalıştaya makul öğretmen olmadığımızı ve bize dayatılanı nasıl değiştireceğimiz konuşup bir formül bulmaya geldik” diye konuştu.

Kaynak: Evrensel    (Burcu Yıldırım-Derya Kaya)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…