Şırnak Devlet Hastanesi’nde çalışan G.D. isimli kadın doğum uzmanının Türkçe bilmeyen bir hasta için, ‘Ne demek Türkçe bilmiyor, bilmek zorunda’ dediği iddia edildi. Hastanın kızı, sözlü hakarete uğradıklarını söyledi

Geçtiğimiz aylarda da teknik malzeme ve personel yetersizliğiyle gündeme gelen Şırnak Devlet Hastanesi’nde görevli olan G.D. isimli bir kadın doğum uzmanının gelen hastaları Kürtçe konuştukları gerekçesiyle sözlü hakarete maruz bıraktığı iddia edildi. Sözlü olarak hakarete maruz bırakıldığını söyleyen ve adını vermek istemeyen kadın, yaşadığı olayı anlattı. Kadın,“Benim annem Kürtçe biliyor, Türkçe bilmediği için odaya onunla birlikte girmek istedim. Doktor da bunu duyunca hemen parladı. ‘Ne demek Türkçe bilmiyor, bilmek zorunda’ diyerek sözlü hakaretlere başladı” dedi.

‘Batılılara öncelik’ iddiası

Daha önce de benzer iddiaları duyduğunu ama kendisinin ilk kez karşılaştığını söyleyen kadın,“Doktorun yanında bulunan kadın çalışan bizimle Kürtçe konuşunca onu da azarlayarak odasından çıkardı” dedi.“Bu tür olaylar çok yaşanıyor diyorlar ama ben ilk defa gördüm. Annem ilk olabilir ama daha önce kaç kadına bunu yapmıştır ve hala da yapmaya devam ediyordur” diyerek, Bir şey yapılsın, insanlar iyileşmek için gidiyor ama küfür yiyorlar haksız yere” sözleriyle duruma tepki gösterdi. Öte yandan, doktorun kimliklere bakıp doğum yerlerine göre hasta sıralamasını kendisinin seçtiği ve doğum yeri batı illeri olan hastalara öncelik tanıdığı da iddia edildi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…