Folk müzik efsanesi Joan Baez veda turnesi için önceki gün geldiği İstanbul’da Harbiye Açıkhava’da konser verdi. Konserde mülteciler için bir parça seslendiren Baez sevenlerine bir sürprizi de oldu

60 yıldır sahnede olan Folk müzik efsanesi Joan Baez veda turnesi için önceki gün geldiğiİstanbul’da Harbiye Açıkhava’da konser verdi. Performansı ile sevenlerini bir kez daha büyüleyen 77 yaşındaki Baez, konserde aralarında “Donna Donna”, “Diamonds and Rust” ve “House of The Rising Sun”ın bulunduğu parçalarının yanı sıra, “Whistle Down The Wind” adlı yeni albümünden de eserler seslendirdi. Baez, mülteciler için kaleme aldığı “Deportees” şarkısını seslendirirken de “Aileleri birbirinden ayırıyorlar” dedi. Ayrıca sevenlerine bir sürprizi de olan Baez, klarnet sanatçısı Serkan Çağrı eşliğinde Nazım Hikmet’in Zülfü Livaneli tarafından bestelenen Hiroşima-Kız Çocuğu adlın eserini seslendirdi. Baez ayrıca, Livaneli’nin Yiğidim Aslanım şarkısını da seslendirdi. Bugüne kadar birçok ülkede konser veren Baez, Türkiye’de 1988, 1989, 1993, 2004 ve 2015 yıllarında da sahne aldı.

İlk otoriteye karşı gelişi

1968 kuşağının en etkileyici isimlerinden sanatçı Joan Baez, 9 Ocak 1941’de New York’da Staten adasında doğdu. Baez, henüz 15 yaşındayken gitar çalmaya başladı. Boston Üniversitesi Uygulamalı Güzel Sanatlar Bölümü’nde okuyan Baez, kahvehanelerde halk şarkıları söyleyerek müzik yaşamına atıldı. Kingston Üçlüsü’nün elemanı Tom Dooley ile birlikte Amerika’yı baştan aşağıya gezdiler ve tüm radyolarda boy gösterdiler. 1959 yılında henüz 18’indeyken, Birinci Newport Folk Festivali’nde sahne aldı. 1960’lı yıllarda ABD’nin büyük kentlerinde sahneye çıktı. Zenci okullarında konserler verdi. Üç oktav ses aralığına sahip bir sopranodur. Şarkılarının çoğu sosyal konularla ilgilidir. 1961 yılından bu yana kariyerinde “Bob Dylan” ile iç içe bir çizgi izleyen sanatçı özgürlük ve insan hakları için yazılan şarkıların vazgeçilmez sesi olmuştur. Geleneksel baladlar, blues tınıları, ninniler, cowboy şarkıları ve etnik folk melodileri arasına sakladığı mesajlar Joan Baez’in izleyici kitlesini günden güne artırmasına yol açmıştır.İnsan hakları mitinglerine, büyük festivallerden savaş karşıtı gösterilere kadar akla gelebilecek her yerde verdiği s kitlesini kuvvetlendirmiştir.

Uluslararası Af Örgütü üyesi

Vietnam Savaşı’na karşı çıkanları destekleyerek ABD ve Kanada’da konuşma gezilerine çıktı, halkı askere alınmaya karşı direnişe çağırdı. “Şiddete Başvurmaktan Kaçınma Sanatını İnceleme Enstitüsü”nü kurdu. Çıktığı TV programlarında barışçı amaçlar doğrultusunda kamuoyu oluşturmaya çalıştı. 1970’li yıllarda uzun bir Avrupa turnesine çıktı. Eşi David Harris’in protesto hareketlerini oluşturduğu iddiası ile hapise atıldı. Ardından Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nde başarılı bir dizi konser verdi. Uluslararası Af Örgütü’ne üye oldu.

30’dan fazla albüm

1959 yılından beri 30’dan fazla albümü ve sayısız kırk beşlik plak çıkardı. Özellikle 1975’teki Diamonds & Rust albümü büyük başarı sağlamış, bu albümde Jackson Browne, Janis Ian, John Prine, Stevie Wonder & Syreeta, Dickey Betts of the Allman Brothers Band ve Bob Dylan gibi ünlü isimlerin şarkılarına yer vermiştir. Şarkı yazarı olmasına rağmen özellikle yetmişlerin ikinci yarısından sonra The Beatles, Jackson Browne, Paul Simon, The Rolling Stones, Stevie Wonder ‘ın şarkılarına cover parçalar yapmıştır.

Kaynak: Yeni Yaşam Gazetesi

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…