JES direnişi kadınlarla büyüyor

Kadınlar Kızılcaköy’de yapılmak istenen JES’ler nedeniyle üzüm, incir ve zeytinin kuruduğunu belirterek, devletin savaş harcamalarını bu şekilde çıkararak tarımı bitirdiğini söylüyorlar.

Aydın’ın Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy mahallesinde, Jeotermal Enerji Santrali (JES) için Valiliğin 30 bin dönümlük arazide 120 kuyu açma projesine karşı direniş sürüyor. Santraller için yapılmak istenen sondaj kuyularına karşı halk gece gündüz kurdukları çadırlarda nöbet tutarken, sık sık jandarmanın müdahalesine maruz kalıyor. Zeytin, üzüm ve incir üretimi yapılan bölgenin kurutulacağını, hem geçim kaynaklarının yok olacağını hem de doğanın tahrip edileceğini belirten kadınlar, projenin geri çekilmesini istiyor.

‘Üzümler dalında kurudu’

Devletin topraklarını 25-50 yıllığına JES şirketlerine kiraladığını belirten Tevhide Ünal, savaş harcamalarının bu şekilde kendilerine mal edildiğini kaydetti. “Devlet Suriye ile ilgileneceğine biraz kendi topraklarına baksın” diyen Tevhide Ünal, tarım üretiminin de bu şekilde yok edildiğine dikkat çekti. Tevhide Ünal, “Hükümet para babalarının baskısı altında. Öyle bir ülkede yaşıyoruz. Çiftçi battı, salkımı 1 buçuk kilo olan üzümler dalında kurudu.İki senedir içimiz acıyor. Ankara duysun sesimizi” diye konuştu. JES’in atıklarından rahatsız olduklarını belirten Sevgi Ünal, “Ben bir kanser atlattım aynı acıyı çocukların yaşamasını istemiyoruz. Mücadeleye devam edeceğiz. Aynı hastalığa yeniden yakalanmak istenmiyorum” dedi.

‘Toprağa, suya karışıyor’

Kimyasalların havaya, suya ve toprağa karışarak bütün canlılığı öldürdüğünü ifade eden Ülkü Dala da, JES’lerin sadece Kızılcaköy ve çevresine değil tüm Aydın ve çevresine zarar verdiğini dile getirdi. Zeytin ve incirle geçinen köylerinin geçim kaynaklarının yok olduğunu belirten Ülkü Dala, “Ağaçlarımızda gözlemleyebiliyoruz. Eski verimi göremiyoruz.İncirlerin dalında çürüyüp düştüğünü yaşayıp görüyoruz. Geceleri uykumuzdan gazlarla uyanıyoruz. Çocuğumun bu ürünlerden yiyip hastalanmasını istemiyorum. Temiz çevre istiyoruz” ifadelerini kullandı. Çadır eylemi 3-4 aydır devam ediyor. Kadınlar, eğer sorun istediğimiz gibi sonuçlanmazsa çadırlarımızı merkeze taşıyarak oturmaya devam edeceğiz diyorlar.

Kaynak : YeniYaşam

İlginizi çekebilir