Japonya’da kadınlar ayaklandı

Japonya’da kızına sistematik olarak cinsel istismarda bulunmuş bir babanın mahkeme tarafından serbest bırakılması kadınları ayağa kaldırdı. Bugün 20 kentte gösteri düzenlendi

Kadın hakları konusunda sıklıkla eleştirilen Japonya’da cinsel saldırılara ilişkin ‘eski’ kanunların cezasız bıraktığı vakalar nedeniyle kadın örgütleri bu yıl altıncı kez ‘Flower Demo’ denen bir gösteri düzenliyor.

Son olarak kızına 13 yaşından 19 yaşına kadar cinsel istismarda bulunduğu, kızı karşı koyduğunda şiddet uyguladığı saptanan bir babanın ‘yasalar gereği aşırı güç kullanımının kanıtlanamaması veya çok büyük bir tehdit olduğunun kanıtlanamaması veya kurbanın tamamen hareket edemez durumda olduğu kanıtlanamaması sonucu’ serbest bırakılması kadın örgütlerini ayağa kaldırdı.

Mahkeme ensest davasında kızın ‘rızası dışında’ babası tarafından ilişkiye zorlandığını ve bu tekrarlanan durumdan dolayı psikolojik olarak babası tarafından zaptedildiğini kabul etti fakat ‘kızın karşı koyamamasının nedeni belirsiz olduğu için‘ baba suçlamalardan beraat ettirildi.

Mahkemenin kararı temyize götürülecek.

Kadın hakları savunucuları Adalet Bakanlığı’na hitaben yazılan ve ‘rıza olmadan yaşanan her türlü cinsel ilişkinin tecavüz sayılması gerektiğini talep eden’ dilekçe kısa sürede 47 bin kişi tarafından imzalandı.

Avukatlar ve aktivistler Japonya’nın 100 yıldan eski ceza kanunun cinsel istismar ve tecavüz kurbanlarını koruyamadığını savunuyor.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir