İlk solo albümü ‘Yineleme’yi müzikseverlerin beğenisine sunan Jabbar, “Hayatın kendisi ilham kaynağı. Klişe gibi tınlayabilir ama bakmak ve görmekle ilgili bir durum var. Tekrarlama da farklı şekillerde anlatmaya, ifade etmeye çalışma mücadelesinde bir yolculuk sadece” dedi

Deeperis ismiyle tanınan sanatçı ile hazırladığı ‘Raf’ parçasıyla adını duyuran Jabbar, ilk solo albümü “Yineleme”yi çıkardı. Albümdeki tüm şarkıların söz ve bestesi Jabbar’a ait. ‘Raf’ ve ‘Geçmiş Değişmez’in akustik versiyonlarının da bulunduğu albüm üzerine Jabbar ile konuştuk.

► Jabbar ismi nereden geliyor?
Jabbar aslında benim eski bir projemin ismiydi. O projede yer alan arkadaşlarım daha farklı bir yola ilerleyince isimle biraz yalnız kalmış oldum aslında. Benim için dayanak noktası çok fazla. Hem global bir hissiyatı var ama lokal bir tınısı da var. Çok arayarak gönülden bulduğumuz bir tanımlamaydı aslında Jabbar.

► Raf ile çok büyük bir çıkış yaptınız. Bekliyor muydunuz?
Erken dönemde yakın çevremizdeki tepkilerden projenin ne kadar etkili olabileceğini gözlemlemiştik ki bu bizi ziyadesiyle mutlu etmişti. Ama bir projenin ne kadar uzun süre seyahat edeceğine bence emek karar veriyor. Emeğe gönül de dâhil olunca aslında güzel de bir tarif çıkıyor ortaya. Biz hep müzik yapmaya devam ettik, imkânlar ve hayat müsaade ettikçe devam edeceğiz. Bazen böyle tatlı tatlı yolların kesişmesi bizi çok ama çok mutlu ediyor.

► İlk solo albümünüz “Yineleme” yayımlandı. Bu albümün yaratılış hikâyesinden bahseder misiniz?
Yineleme aslında bir dönemin hikâyesi niteliğinde. Bir fotoğraf albümü gibi neredeyse. O yüzden Raf ve Geçmiş Değişmez’in akustik versiyonları da yer alıyor albümde. O bütünlük algısını bozmamaya çalıştık.

Sözlükte “Yineleme” tekrar etmek birden fazla kez yapmak anlamına geliyor. Bir de çok güzel bir anlamı daha var; “Anlamı güçlendirmek, pekiştirmek, kavramı genişletmek, zenginleştirmek amacıyla her türlü sözcüğün tekrarlanması.” Şarkılar da bunu yapmaz mı zaten. Hislerimizi ne kadar farklı şekillerde dışa vursak da yola çıktıkları istasyon hep aynı gibi gelmiştir bana. Birleştirir bizi şarkılar, kaynaştırır aynı dili konuşur oluruz hepimiz. Çok değerlidir şarkılar o yüzden. Biraz da olsa duyguların tercümesi olur mu diye düşündüğüm bir hikâye bütünü diyebiliriz aslında.

sarkilar-herkesi-ayni-dilde-konusturur-535638-1.

► Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz?
Tanımlamak bana düşmez aslında ben içimden geleni yapıyorum diyebilirim.

► Albüm kayıtlarında Alp Ersönmez, Memduh Akatay, İstanbul Strings, Emin İnal gibi isimler yer alıyor. Bu birlikteliklerin albüme etkisi nasıl oldu?
Çok keyifli bir ekiple çalıştık. Basları Alp Ersönmez, gitarları Safa Hendem, vurmalıları Memduh Akatay Piano ve synthleri Emin İnal, yaylıları İstanbul Strings çaldı. Ses Mühendisliğimizi Mehmet Cem Ünal ve masteringleri de Çağlar Türkmen üstlendi. Başından sonuna keyif dolu bir yolculuk oldu ki zaten bu süreci de Youtube kanalımızdan dinleyicimize ulaştırmaya çalıştık. O da bizim için farklı bir tecrübe oldu diyebilirim.

► ‘Yineleme’deki tüm şarkıların söz ve bestesi size ait. Nedir size bu şarkı sözleri için ilham veren?
Hayatın kendisi ilham kaynağı aslında. Klişe gibi tınlayabilir ama bakmak ve görmekle ilgili bir durum belki de. Tekrarlama, farklı şekillerde anlatmaya ifade etmeye çalışma mücadelesi belki de bu yolculuk…

► Albüme geri dönüşler nasıl oldu? Sevenleriniz sizi önümüzdeki günlerde nerelerde dinleyecek?
Daha çok yeni bir yolculuk ama sevgi ve samimiyeti hissedebiliyorum tepkilerde. Çok mutluyum. Konser takvimi ile ilgili duyurularımızı Instagram sayfamızdan takipçilerimize ileteceğiz.

Kaynak: Birgün   (Öykü Özfırat)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…