İzmir’in ardından Denizli’de 6,0 büyüklüğünde deprem; enkaz altında kalanlar var

Bozkurt ve Baklan’da bazı binalar yıkıldı, can kaybı olmadığı açıklandı

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde saat 14.25’te 6,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Denizli’nin Baklan ve Bozkurt ilçelerinde yıkılan binaların enkazında kalanların olduğu belirtildi.

Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, 15-20 saniye süren depremde can kaybı yaşanmadığını ve birkaç yaralanma olduğu açıklandı. Çelik, enkaz altında kalanların olduğunu doğrularken, kriz masası kurduklarını açıkladı. Çelik, bazı evlerin çatılarının çöktüğünü ve vatandaşların evlere girmemeleri yönünde çağrı yaptıklarını da duyurdu. Bütün muhtarlarla iletişim kurmaya çalıştıklarını belirten Çelik, 20 mahalle ve 13 köyde hasar tespit çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

T24’e bilgi veren kaynaklar, Baklan ve Bozkurt ilçeleri ile arada kalan köylerde yıkım yaşandığını, enkazda kalanların olduğunu açıkladı.

Kandilli Rasathanesi, depremin büyüklüğünü ilk olarak 6,5 olarak duyururken, daha sonra büyüklüğü revize ederek 5,7 olarak duyurdu.

Armutalan Muhtarı Sabri Oluç, köyü dolaştığını ve duvarlarda çatlama olduğunu, herhangi bir yıkım olayıyla karşılaşmadıklarını bildirdi.

NTV’ye konuşan Tutluca Mahalle Muhtarı Hüdai Karaşahin, ilçedeki 192 haneden 100’ünün depremden zarar gördüğünü söyledi. Bayram öncesi yaklaşık 750 kişinin beldede bulunduğunu kaydeden Karaşahin, akşam saatleri için barınma yardımına ihtiyaç duyduklarını ifade etti. “Evlerimiz kerpiç, 300-400 yıllık bir köyüz, o yüzden kerpiç evlerde daha da fazla hasar var, evleri tek tek ziyaret ediyoruz, elimizden geldiği kadar vatandaşlarımıza yardım etmeye çalışıyoruz” dedi. Karaşahin, yardım ekiplerinin ulaşımında herhangi bir sıkıntı olmadığını da ekledi.

Deprem, Aydın ve İzmir’de de hissedildi.

6 dakika arayla iki deprem

Saat 14.19’da da merkez üssü Denizli’nin Bozkurt ilçesi olan 4,2 büyüklüğünde de deprem kaydedilmişti.

İzmir’de de 4,8 büyüklüğünde deprem olmuştu

Bugün sabah saatlerinde İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) alınan bilgiye göre, Seferihisar açıklarında saat 11.39 sıralarında 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin 18,47 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem, İzmir ve Manisa’da paniğe yol açtı.

Kaynak: T24

İlginizi çekebilir