İzmir’deki depremde can kaybı 69’a yükseldi

İzmir’deki depremde ölenlerin sayısının 69’a yükseldiği açıklandı. Sekiz binada arama kurtarma çalışmaları devam ederken Rıza Bey Apartmanı’ndaki çalışmaya yanındaki binanın yıkılma tehlikesi nedeniyle ara verildi. Kuşadası Körfezi’nde saat 10.05’te 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 15.57’de de Seferihisar açıklarında 4,2 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

İzmir’deki depremin ardından yıkılan binalarda arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Saatler ilerledikçe can kaybı da artıyor.

AFAD 1’i boğulma olmak üzere toplam 64 kişinin öldüğünü belirtti. AFAD, yaralanan 940 kişiden 722’sinin taburcu edildiğini, tedavisi devam edenlerin sayısının ise 218 olduğunu açıkladı.

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ

Yıkılan ve hasar gören 8 binada çalışmalar tamamlandı, 9 binada arama kurtarma çalışmaları ise devam ediyor. Çalışma yapılan binaların isimlerinin Rıza Bey Apartmanı, 2 bloktan oluşan Emrah Sitesi, Yağcıoğlu Apartmanı, 3 bloklu Barış Sitesi, Doğanlar Apartmanı ve Yılmaz Erbek Apartmanı olduğu belirtildi.

Aileler, yakınlarının enkaz altından çıkarılma çalışmalarını büyük bir üzüntüyle izliyor. (Fotoğraf: AA)

Arama kurtarma çalışmalarının üçüncü gününde yıkımın en ağır hissedildiği Bayraklı Rızabey Apartmanı’ndan iki cenaze daha çıkarıldı. Göçük altından çıkarılan cesetlerin orta yaşlarda bir kadın ile çocuğa ait olduğu öğrenildi.
Bölgede devam eden müdahale çalışmaları için AFAD, JAK, STK’ler ve belediyelerden 5 bin 748 personel, 21 arama kurtarma köpeği ile 898 araç görevlendirilmiş durumda.

SEFERİHİSAR AÇIKLARINDA 4,2’LİK DEPREM

Öte yandan Kuşadası Körfezi’nde saat 10.05’te 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 15.57’de ise Seferihisar açıklarında deprem meydana geldi. AFAD depremin 4,2 büyüklüğünde olduğunu duyurdu.

ATEŞ YAKARAK ISINMAYA ÇALIŞTILAR

Öte yandan depremzedelerin bir bölümü, AFAD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından farklı bölgelerde kurulan çadırlarda ikinci gecelerini geçirdi.  Hava sıcaklığı gündüzün yarısına indi, depremzedeler battaniyelerle ve ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir