İzmir’de 5 Bin Roman AKP’den CHP’ye Geçti: Ötekileştirme Siyaseti

İzmir’de CHP’nin belediye başkan aday tanıtım toplantısında AKP’den CHP’ye geçen 5 bin Romanı temsilen 15 kişiye rozet takıldı. CHP İzmir vekili Özcan Purçu, “Karşıyaka, tarihinde görülmemiş toplu üye geçişi yaşadı” dedi.

İzmir’de dün Kemal Kılıçdaroğlu Belediye Başkan aday tanıtım toplantısında AKP’den CHP’ye geçen 5000 Romanı temsilen 15 kişiye CHP rozetleri takıldı.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, konuyla ilgili “Romanlar; bu ülkenin vatandaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasal haklarına sahip, eşit yurttaşlarıdır. Artık ötekileştirilmeden siyasette nerede duracağımızı Cumhuriyet Halk Partisi ile yaşadık ve yaşamaya devam edeceğiz” dedi ve ekledi:

“15 Ocak 2019 tarihinde İzmir Karşıyaka Örnekköy’de yaşayan 250 Roman kardeşim AKP’den istifa etti ve toplu olarak CHP’ye geçtiler. Karşıyaka, tarihinde görülmemiş toplu üye geçişi ile CHP örgüt yapısı altında toplandılar..

“İzmir Romanlarla baharı karşılıyor”

“İzmir’den sonra 15 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Esenyurt’ta 500 Roman kardeşim yine toplu olarak AKP’den istifa etti ve CHP’ye geçti. İstanbul Esenyurt’ta yaşayan Roman kardeşlerim beni gururlandırdılar. Bana inandılar, güvendiler. İstanbul, İzmir yarın Türkiye’nin başka bir ilinde toplu geçişler devam edecektir. Biz; bıkmadan, yorulmadan Romanlara gerçekleri anlatacağız.

“17 Şubat 2019 bugün İzmir Romanlarla baharı karşılıyor. Bu daha başlangıç demiştik. 250, 500, 5000 bu sayı artarak devam edecek. İstanbul’dan sonra İzmir’de de 5000 Roman kardeşim AKP’den CHP’ye geçti. Sizinle gurur duyuyorum kardeşlerim. İzmir, baharı muhteşem karşılayacak.

“Roman açılımı ile beklenti yaratıldı”

“Türkiye’nin her yerini dolaşarak Romanlara doğruyu anlatmaya devam edeceğiz. AKP’nin 16 yıllık iktidarlarında Roman açılımı ile beklenti yaratıldı. Sonuç sadece yardım, önce muhtaç duruma getir sonra yardım başka bir şey yok. Yapılan yardımlarda ihtiyacı olana ulaşmadı.

“Romanlar garip insanlar. Elbette ülkede muhtaç vatandaş varsa yardım yapmak devletin görevidir. Bu yeni bir şey değildir. Kaldı ki Avrupa Birliği Uyum Yasaları ile zaten bunları yapmak zorundalar. Yani AKP muhtaç vatandaşına ayrıcalık sağlamamıştır.

“Roman açılımı üzerinden, yardımların arttığından sürekli bahsetmekle sorunlar çözülmüyor. Eğer sorunları çözmüş olsalar yardımlar artmaz, azalır. Ama Romanlarda durum öyle olmuyor. İşte bu sebeple kardeşlerime bu gerçeği görmelerinde yardımcı oluyoruz.

“Saraydan görünmüyor buralar”

“Romanlara verilen sözlerin tutulmadığını anlatıyoruz. Sağlık, Eğitim, İş, Konut… hiçbir sorunları çözülmedi. 21. yüzyılda hala çadır, baraka ve konteynırda yaşayan Romanlar var. Saraydan görünmüyor buralar.

“Sonuç olarak, artık Romanlar gerçekleri ve verilen vaatlerin yerine getirilmediğini görüyorlar. Toplu geçişlerle AKP’nin yalanlarına inanmadıklarını gösteriyorlar. Mart’ın sonunda hep birlikte baharı yaşayacağız.”

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir