İzmir İSİG Meclisi Uzundere’deki iş cinayetini raporladı

İşçi cinayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Geçtiğimiz hafta İzmir Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Kule Vinci Bakım işçisi Ali Ekber Dinçer 30 metre yüksekliğindeki kule vinçten düşerek  hayatını kaybetmişti. İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) yaşanan işçi cinayeti ile ilgili rapor hazırladı ve kamuoyu ile paylaştı.

Rapor yaşanan işçi cinayetinin altında yatan temel nedenini İSİH ‘Sermaye daha fazla kar ve düşük maliyet için işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almamayı, devletse denetlememeyi tercih ediyor.’ şeklinde özetliyor.

İşçi Sağlığı ve İş güvenliği kapsamında şu eksiklikler tespit edilmiştir: Organizasyon planının bulunmaması ve plana göre iş denetimi/kontrolünün yapılmaması; kule vincin eski olması ve yaşam hatlarının (emniyet kemerinin ucuna takılan düşmeyi önleyici halat) bulunmaması ve bu nedenle de emniyet kemerinin yanlış noktaya (yani sepetin korkuluğuna bağlanmış olması) takılması; emniyet kemerinin yanlış noktaya takılmasının denetlenmemesi; yeterli dayanıma sahip olmayan halatların kullanılması ve sonuç olarak düzenli bakım onarım yapılmaması ve kontrol eksikliği.

Raporun tümü şöyle:

İzmir Uzundere’de Kentsel Dönüşüm Projesinde Kule Vinci Bakım İşçisinin Uğradığı İş Cinayetine Dair Rapor

İşin Adı:İzmir Büyükşehir Belediyesi Karabağlar Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi 2. Etap

Ana Yüklenici Şirket: Folkart İnşaat

Kaza Tarihi: 24 Mart 2019 Pazar 17:00 Kaza Yeri: Karabağlar İlçesi Uzundere Mahallesi

Cinayet Kurbanı: Ali Ekber Dinç, 50 yaşında

Kaynak: Olay esnasında bulunan tanıklar ve İMO teknik görüş

Yapılan görüşmeler ve gözlem:

Olayın tanıkları ile yapılan görüşmelerde; söz konusu iş cinayetinin kule vincin şaryo sepetinde halat değiştirildiği sırada meydana geldiğinin bilgisi alındı. (Kule vinçlerin bomların üzerinde, troley (şaryo) (kanca arabası) adı verilen makaralı bir sistemle yükün ileri ve geri hareketinin sağlandığı bir bölüm mevcuttur)

Sepet halatının koptuğu, eski, paslı ya da arızalı olması sebebiyle makinayı durdurmaya yarayan fren sisteminin çalışmadığı, halatın kopması sonucu hızla kule vincin gövdesine çarptığı, çarpma sonucu sepetin ve korkuluğun kırıldığı, emniyet kemerinin kırılan korkuluğa bağlı olması sebebiyle boşa çıktığı ve çarpma etkisi ile fırlayarak 30 metreden düştüğü belirtilmektedir.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemleri ile ilgili eksiklikler:

Organizasyon planının bulunmadığı ve plana göre iş denetimi/kontrolünün yapılmadığı düşünülmektedir.

Söz konusu kazada kullanılan kule vincin eski olduğu yaşam hatlarının (emniyet kemerinin ucuna takılan düşmeyi önleyici halat) bulunmadığı, muhtemelen bu nedenle de emniyet kemerinin yanlış noktaya (yani sepetin korkuluğuna bağlanmış olması) takıldığı kesin. Emniyet kemerinin kim tarafından yanlış noktaya takıldığı belirsiz ancak kontrol edilmediği kesin. Ayrıca yeterli dayanıma sahip olmayan halatların kullanıldığı sonuç olarak düzenli bakım onarım yapılmadığı ve kontrol eksikliği nedeniyle iş cinayetinin meydana geldiği söylenebilir.

Öncelikle bakım operatörü Ali Ekber Dinçer’in ailesine, işçi arkadaşlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı, sabır ve metanet diliyoruz. İzmir İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği Meclisi Girişimi olarak yaşanan iş cinayetinin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Burada yaşanan iş cinayetinin sorumlusu İzmir Büyükşehir Belediyesi, Folkart AŞ ve var olan diğer taşeron şirketlerdir.

Sermaye daha fazla kar ve düşük maliyet için işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerini almamayı, devletse denetlememeyi tercih ediyor. Periyodik kontrollerin yapılması ve Çalışma ve Aile Bakanlığı iş müfettişlerinin gerekli ve yeterli denetimleri yapması gerekirken; bu iş cinayetlerine göz yumulmaktadır. Eski, ömrünü tamamlamış, bakımsız kule vinçlerin kullanımına izin verilmektedir.

Önerilerimiz:

-Kule vinçlerin kurulumundan, işletilmesine kadar tüm aşamalarında; uzman ve sertifikalı mühendislerin görevlendirilmeli, Makine Mühendisleri Odasının bu süreçte denetim hakkı olmalı

– Periyodik kontroller düzenli olarak yapılmalı

Kaynak: İSİG Meclisi

İlginizi çekebilir