Özgür Denizli

İzmir Alman Okulu kapatıldı

İzmir Alman Okulu, ‘yasal dayanağı eksik’ olduğu gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kapatıldı. Kapatma kararı polis marifetiyle bildirildi. Almanya Büyükelçiliği, Türkiye’den kararın gerekçesini açıklamasını istedi.

Ankara ile Berlin arasında var olan gerginliği artıracak yeni bir gelişme yaşandı. Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı özel İzmir Alman Okulu’nun kapatıldığı açıklandı. DW Türkçe’nin haberine göre, Alman Büyükelçiliği, kararı cumartesi günü duyurdu. Okulun, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı yetkililer tarafından perşembe günü kapatıldığı bilgisi verildi. Büyükelçilik konuyla ilgili görüşmelerin sürdüğünü de belirtti.

Ankara’daki büyükelçilikten yapılan açıklamada, “Türk hükümetinden okulun kapatılmasına ilişkin gerekçeleri sunmasını talep edeceğiz. Türkiye’deki Alman okulları iki ülke arasındaki kültür ve eğitim alışverişinin temelini oluşturmaya devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Polis eşliğinde tebligat…

İzmir’in Urla ilçesindeki Özel Alman Okulu’nun müdürü Dirk Philippi de Alman haber ajansı dpa’ya açıklamada bulundu. Philippi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okulun bulunduğu Urla’dan yetkililerin bulunduğu bir heyetin polis eşliğinde okula geldiğini kayddetti. Yazılı ve sözlü olarak okulun kapatıldığını tebliğ ettiklerini ifade etti. Okul müdürü gerekçe olarak ‘yasal dayanak eksikliğinin’ gösterildiğini belirtti.

Kaynak: Yeni Yaşam

Exit mobile version