İZBAN’ın yüzde 26’lık zam teklifini grevdeki çalışanlar kabul etmedi

İzmir’de demiryolu işçilerinin grevi devam ederken, toplu işsözleşmesi masasının diğer tarafındaki işveren zam teklifini artırdı. Ancak teklif kabul görmedi.

Büyükşehir belediyesi ile TCDD’nin ortak işlettiği İZBAN hattında Demiryolu İşçileri Sendikası üyeleri ortalama yüzde 20-22’lik zammı kabul etmeyince 10 Aralık’ta grev başlamıştı.

İşveren, grev devam ederken zam teklifini yüzde 26’ya yükseltti. Yeni zam oranı üzerindeki görüşmeler dün akşam saat 21.30’da başladı ve bugün akşama kadar sürdü.

Demiryol-İş İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, personelin kendilerine sunulan teklifi kabul etmediğini açıkladı.

Ervüz, bir üyelerinin dahi asgari ücretle çalışmasını istemediklerini belirterek Temmuz 2019’a kadar 2 bin 670 lira teklif edildiğini söyledi.

Sendika başkanı şunları söyledi: ‘Asgari ücret ve artı diye talebimiz vardı’ dedim. Bize bunu yapmayı düşünmediklerini söylediler. Bu teklif de bizi üzdü. Arkasından da ikramiyelerle ilgili daha önce söyledikleri tekliflerini yinelediler. Sadece makinistlere ‘iş güçlüğü’ adı altında 200 lira teklif etmişlerdi, bunu 275 liraya çıkardılar. Yine makinist arkadaşların çıplak maaşlarına 75 lira bir zam teklifi yaptılar. Yine söylediğimiz gibi taleplerimizdeki en önemli şeylerden biri de vardiya primiydi. Buna sıcak bakmadıklarını söylediler.”

‘Mantıklı teklif gelirse imzalarız’

Ervüz, İZBAN yönetiminin işçilerin taleplerinin yüzde 65 olduğunu açıkladığını anımsatarak sözlerini şöyle sürdürdü:“Doğrudur. Bazı kesimlerde yüzde 65’i bulan taleplerimiz var. Ama bu demek değildir ki yüzde 100 bu taleplerin arkasında duruyoruz. Bize makul ve mantıklı bir talep gelmesi halinde masada sözleşmeyi bitiririz. Olmazsa olmazlarımızdan biri ikramiyelerimiz ve vardiya primleri. Tekniker arkadaşımıza 3 bin 300 lira çıplak ücret talep ettik. Yine 3 bin 250 lira makinist arkadaşlarımıza talep ettik. 3 bin 20 lira teknisyen arkadaşlarımıza talep ettik. Bu taleplerin muhakkak üzerinde çalışılabilir, bazı indirimler olabilir. Ama biz bunları şimdi ’10 lira 5 lira indirdik’ deyip bu pazarlığı farklı noktalara götürmekten yana değiliz. İşverenin bir şekilde taleplerimize kulak vermesini istiyoruz. Direnen ve kazanan grevci işçi arkadaşlarımız olacak. Umarım bir şekilde taleplerimiz karşılık bulur. Karşılık bulduktan sonra seve seve trenlerimizi kullanmaya başlayacağız.”

Hükümet de asgari ücretliler için 2019’da yüzde 26 zam belirlemişti.

Kaynak: Diken.com.tr

İlginizi çekebilir