İZBAN’daki ek seferler mahkeme kararıyla durduruluyor

Demiryolu İşçileri Sendikası İzmir Şubesinin İzmir Banliyö Taşımacılığı AŞ’de (İZBAN) ‘grevin kırıldığı‘ suçlaması ve ‘ek tren seferlerinin durdurulması’ talebiyle açtığı davada mahkeme, ek seferlerin durdurulmasına karar verdi.

TCDD Genel Müdürlüğü, sendikaya yüzde 20 zam teklifinde bulunmuş, kendi meclisinde teklifi değerlendiren sendika ise zam oranını kabul etmeyerek 10 Aralık’ta grev kararı almıştı.

Mahkeme başkanı, yapılan tren seferlerinin, yolcu güvenliği açısından riskli olduğunu, ayrıca trenlerin çalışmasının grevi etkisiz kılacağına hükmetti.

Grev süresince grevdekilerin yerine çalıştırılmak üzere yedi kişinin istihdam edildiğini söyleyen İZBAN’ın avukatı Emre Limoncuoğlu, ek seferlerin yapılabilmesi için sürücü temininin grevi kırmak anlamı taşımadığını öne sürerek grev öncesi 273, şimdi ise 48 seferin yapıldığını, bunun da ‘grev kırma‘ amacı taşımadığını savundu.

Demiryolu İşçileri Sendikası avukatı Orçun Çelik, hiç kimsenin kanuna aykırı bir eyleminde hak talebinde bulunamayacağını belirterek işverenin ‘Taşıma işlemi kamu yararı adına yapılıyor‘ savunmasına da katılmadıklarını, adaletin yerine getirilmesinin kamu yararından daha önemli olduğunu ileri sürdü.

Hakim, yapılan tren seferlerinin, yolcu güvenliği açısından riskli olduğuna, ayrıca “Temin edilen yedi personelin ‘Sürücü ve sürücü eğitmeni’ olarak çalıştırılmasının grevi etkisiz kılacak bir eylem olduğu” sonucuna vararak ek seferlerin durdurulmasına hükmetti.

Karara yedi gün içinde itiraz edilebilecek.

Kaynak: Diken

İlginizi çekebilir