Demiryol-İş ile İZBAN arasındaki TİS görüşmelerinde uyuşmazlık tutanağı tutuldu, arabuluculuk sürecinde de anlaşma sağlanamazsa işçiler greve çıkacak.

Demiryol-İş ile İZBAN arasındaki TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine uyuşmazlık tutanağı tutuldu. 2 yıl önce de İZBAN işçileri zam oranında anlaşma sağlayamayınca greve çıkmışlardı.

İzmir’de Aliağa-Torbalı arası banliyö taşımacılığını işleten TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortak şirketi İZBAN AŞ ile Türk-İş’e bağlı Demiryol-İş Sendikası arasında süren toplu sözleme görüşmeleri geçtiğimiz aylarda başladı. Önümüzdeki 2 yıl boyunca geçerli olacak ve 400’e yakın işçiyi ilgilendiren TİS görüşmelerinde bir kez daha anlaşma sağlanamadı.

Sendika ile İZBAN bürokratları işçileri yakından ilgilendiren maddelerde anlaşamadı. Uyuşmazlık zaptı tutulurken görüşmelerde arabulucu süreci devreye girdi. Bakanlıkça atanacak arabulucu tarafından yürütülecek bir aylık süreçte de anlaşma sağlanamazsa grev süreci başlatılacak. Sendika yüzde 28 oranında zam, 112 gün ikramiye ve sürücüler için sürüş tazminatı talep ediyor. İZBAN ise yüzde 12 ile 14 arasında zam teklifi, 90 gün ikramiye önerisinde bulundu.

GÜNDE 500 BİN İNSAN TAŞINIYOR

İZBAN çalışanları, Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında, ülkenin havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sisteminde hizmet üretiyor. Torbalı-Selçuk hattının açılması ile 40 istasyona ve 136 kilometreye ulaşan İZBAN’da günde 500 bin civarında insan taşınıyor.

ANLAŞMA SAĞLANAMAMIŞ GREVE ÇIKILMIŞTI

Bir önceki TİS görüşmelerinde de yüzde 11’lik zam teklifi üzerine anlaşma sağlanamamış ve sendika 8 Kasım 2016’da greve çıkmıştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, grevi sonlandırmak için hükümeti araya sokmuştu. 8 gün boyunca süren grev Ankara’da yapılan görüşmelerin ardından sonlandırıldı. İZBAN emekçilerinin talepleri kademeli olarak kabul edildi. (İzmir/EVRENSEL)

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…