Özgür Denizli

İYİ Parti karıştı, bir ay içinde kongreye gidiyor

Kampa giren İYİ Parti sert tartışmaların ardından bir ay içinde olağanüstü kongreye gitme kararı aldı. Akşener yeniden aday olmayacağını açıkladı.

İYİ Parti siyasal yapılandırma için 20-22 Temmuz tarihleri arasında Afyonkarahisar Sandıklı’da kamp düzenliyor. İddiaya göre çalıştayın son gününde yapılan kapalı oturumda partililer arasında sert tartışmalar yaşandı.

Partililer seçim sürecinde Akşener’in izlediği siyaseti eleştirdi. Bunun üzerine çıkan tartışmalar büyüyünce Akşener, kürsüye çıkarak “Seçim sonuçlarının sorumlusu benim, istifa ediyorum” dedi. İddiaya göre tartışmaların yatışmasının ardından Akşener ikna edildi. Bunun üzerine Akşener ikinci kez kürsüye çıkarak “Arkadaşlar kongreye gidiyoruz” açıklaması yaptı.

AKŞENER ADAY OLMAYACAĞINI AÇIKLADI

İYİ Parti’nin bir ay içerisinde kongreye gideceği belirtilirken, Akşener Twitter’dan yaptığı açıklamada yeniden aday olmayacağını açıkladı:

“Parti tüzüğümüzün şahsıma tanıdığı yetki çerçevesinde seçimli kurultay kararı almış bulunuyorum. Kurultayda aday olmayacağım, aday olacak arkadaşlarıma başarılar diliyorum.”

PARTİDEN İLK AÇIKLAMA

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan yaşanan krize ilişkin yaptığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Genel Başkanımız Meral akşener , Afyon’daki çalıştayımızın son gününde, seçim değerlendirmesi yaparak, tüzüğümüzün kendisine verdiği yetki ile seçimli kongre çağrısı yaptı.” dedi.

AYDIN: AKŞENER’İN ADAY OLMASI İÇİN MÜCADELE VERECEĞİZ

Akşener’in kararının ardından Twitter hesabından açıklama yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, şunları kaydetti:

“Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener her ne kadar aday olmayacağına dair bir tweet atmış olsa da biz kendisinin aday olması noktasında İYİ Parti ailesi olarak sonuna kadar mücadele vereceğiz. Türkiye’nin ve Türk siyasetinin kendisine ihtiyacı var.”

Aydın, Meral Akşener’in aday olmayacağını açıklamasından önce telefonla Habertürk Televizyonu’nun yayınına katıldı.

Aydın, “Biz liderimizin arkasındayız. Kendisini sonuna kadar destekliyoruz. İYİ Parti bir yerde kendi küllerinden yeniden doğacak. Aday olmayı düşünen kimse yok. Cesaret edebilecek biri olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

ÜMİT ÖZDAĞ: AKŞENER ADAY OLACAKTIR

Akşener’in ‘aday olmayacağım’ açıklamasına ilişkin İYİ Partİ’den ilk yanıt Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ ‘dan geldi. Özdağ, Akşener için ‘aday olacaktır’ dedi ve CHP’ye de üstü kapalı ‘parti içi demokrasi mesajı gönderdi: Sayın Akşener’in kongre kararı parti içi demokrasi konusunda diğer partilere örnek olmalıdır.

LÜTFÜ TÜRKKAN: ADAY GÖSTERECEĞİZ

Özdağ’ın ardından akşener ‘in adaylığına ikişkin bir açıklamada Lütfü Türkkan’dan geldi. Türkkan, “tüm teşkilatlarımız ile birlikte olağanüstü kongrede aday göstereceğiz” ifadesini kullandı.

Öte yandan İYİ Parti’nin kurucularından Fatih Eryılmaz’ın istifa ettiği öğrenildi. Eryılmaz resmi Twitter hasabından yaptığı açıklamada, “İYİ Parti’den istifa ediyorum gerekli açıklamayı daha sonra yapacagım.” ifadelerini kullandı. Eryılmaz, Kayseri milletvekili adayıydı.

Exit mobile version