İtalya 1990 Dünya Kupası: Kamerun’un yükselişi

1990 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan İtalya, Meksika’nın ardından organizasyonun ikinci kez düzenlendiği diğer bir ülke oldu.

Adaylık sürecinde, SSCB’yi geride bırakan İtalya, 14’üncü Dünya Kupası’nı düzenlemeye hak kazandı.

İtalya 1990’a toplam 24 ülke katıldı. Avrupa’dan 14, Güney Amerika’dan 4, Afrika, Asya ve Kuzey-Orta Amerika ve Karayipler’den ikişer takım İtalya’da mücadele etti.

Turnuvada, Avrupa’dan Avusturya, Belçika, Çekoslovakya, İngiltere, Batı Almanya, İtalya, Hollanda, İrlanda Cumhuriyeti, Romanya, İskoçya, Sovyetler Birliği, İspanya, İsveç, Yugoslavya, Güney Amerika’dan Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Uruguay, Afrika’dan Kamerun ve Mısır, Asya’dan Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzey-Orta Amerika ve Karayipler’den ise ABD ve Kosta Rika yer aldı.

Üçüncü kez Batı Almanya 

Batı Almanya, 1954 ve 1974’teki turnuvaların ardından üçüncü şampiyonluğunu 1990 yılında İtalya’da yaşadı.

Roma’da 8 Temmuz 1990’da yaklaşık 74 bin seyircinin önünde oynanan finalde, Batı Almanya ile Arjantin karşılaştı. Turnuvanın gidişatına benzer şekilde fazla heyecana sahne olmayan final maçında da kazananı bir penaltı atışı belirledi. 85. dakikada Andreas Brehme’nin penaltıdan kaydettiği golle 1-0 galip gelen Batı Almanya, tarihinin üçüncü Dünya Kupası zaferini elde etti.

Son şampiyon Arjantin’in yıldızı Diego Armando Maradona’nın final maçının ardından döktüğü gözyaşları da turnuvanın unutulmazları arasına girdi.

Batı Almanya’yı çalıştıran Franz Beckenbauer ise Brezilyalı Mario Zagallo’nun ardından hem oyuncu hem teknik direktör olarak Dünya Kupası zaferi yaşayan ikinci futbol adamı oldu.

En sert turnuvalardan

İtalya’nın ev sahipliği yaptığı 1990’daki organizasyon, o döneme kadar en fazla kırmızı kartın çıktığı turnuva olarak tarihe geçti.

Oynanan sert futbolla ön plana çıkan turnuvada, 16 kırmızı kart gösterildi. Futbolcuların 28 kez ihraç edildiği Almanya 2006 ise en fazla kırmızı kartın gösterildiği kupa konumunda.

Kamerun’un yükselişi

Afrika temsilcisi Kamerun, 1986 Meksika’da Fas‘ın başlattığı devrimi 1990’da bir üst kademeye taşıdı.

İtalya 1990’da tecrübeli golcüsü Roger Milla önderliğinde çeyrek finale çıkmayı başaran Kamerun, Fas’ın 1986’da Meksika’daki turnuvada yakaladığı ikinci tur başarısını kıtaları adına geliştirmiş oldu.

Romanya, Arjantin ve SSCB’nin bulunduğu grubu lider tamamlayan “İnatçı Aslanlar”, ikinci turda Kolombiya’yı uzatma devrelerinin sonunda 2-1 ile geçerken, çeyrek finalde Gary Lineker’in iki penaltı golü sonucunda İngiltere‘ye 3-2 boyun eğerek elendi.

Gol kralı Schillaci

İtalya’daki şampiyonanın gol kralı, İtalya’dan Salvatore Schillaci oldu.

Rakip fileleri 6 kez havalandıran Schillaci’nin gol krallığına ulaştığı turnuvada, Çekoslovakya’dan Tomas Skuhravy 5 golle ikinci, Kamerun’dan Roger Milla, İspanya‘dan Michel, Batı Almanya’dan Lothar Matthaus ve İngiltere’den Gary Lineker dörder golle üçüncü sırayı aldı.

52 maçta 115 gol atıldı

İtalya’da 1990’da yapılan turnuvadaki 52 maçta toplam 115 gol atıldı.

Maç başına 2,2 ile tarihteki en az gol ortalamasının yakalandığı kupanın en golcü takımları ise 15 golle Batı Almanya ve 10’ar golle İtalya ve Çekoslovakya oldu.

Kaynak: CNN Türk

İlginizi çekebilir