Ulusal marş sırasında diz çöktüğü için Trump tarafından suçlanan sporcu Colin Kaepernick, Nike’ın yeni reklam yüzü oldu. Nike, “Kaepernick’in kendi jenerasyonun en ilham verici sporcularından biri olduğuna inanıyoruz” yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Trump’ın ‘sivil itaatsizlik’le suçladığı ve ulusal marş sırasında diz çökme protestosu yaparak dünya gündemine giren Amerikan futbolu yıldızı Colin Kaepernick, ünlü spor giyim markası Nike’ın 30. yılına giren ‘Just Do it!’ (Sadece yap!) kampanyasının yeni reklam yüzü oldu.

Sputnik’in haberine göre ABD Ulusal Futbol Ligi (NFL) takımlarından San Francisco 49ers’ın eski oyucusu Colin Kaepernick siyahlara yönelik polis şiddetine karşı düzenlenen protestolara katılımıyla da tanınıyor. Yıldız oyuncu, “Bir şeylere inanın. Bu, o şey uğruna her şeyi feda etmek anlamına gelse bile” yazılı kendi resminin bulunduğu bir reklam fotoğrafıyla Twitter üzerinden Nike’ın yeni reklam yüzü olduğunu duyurdu.

‘KENDİ JENERASYONUNUN EN İLHAM VERİCİ SPORCULARINDAN’

Colin Kaepernick’in yeni reklam yüzü olması hakkında ESPN’ne açıklamalarda bulunan Nike’ın Başkan Yardımcısı Gino Fisanotti de, “Dünyanın ilerlemesine yardımcı olmak için sporun gücünden yararlanan Kaepernick’in kendi jenerasyonun en ilham verici sporcularından biri olduğuna inanıyoruz” dedi.

Kaepernick, 2016 yılında oynanan bir hazırlık karşılaşmasında okunan ulusal marş sırasında ayağa kalkmayı reddetmiş ve marşın bitimine kadar dizleri üstünde durmuştu.

Protestoya başka sporcular da katılınca öfkelenen ABD Başkanı Donald Trump, “Milli marşınız için ya gururla ayakta durun veya ücret almadan uzaklaştırma alın” demişti.
Donald Trump’ın sivil itaatsizlikle suçladığı ve “Eğer böyle yapacaksa, kendisine başka bir ülke bulsun” sözleri ile eleştirdiği yıldız futbolcu 2016’da San Diego maçından sonra, “Bu ülkede acilen çözmemiz gereken sorunlar var. Bazı azınlıklar büyük baskı altında, eşit şartlar ve imkanlar onlara sunulmuyor, eşit davranılmıyor” demişti.
Kaepernick saygı duruşunda neden diz çöktüğü sorusuna yanıt olarak ise, “Azınlıkların haklarına saygı göstermeyen ve renk gözeten bir ülkenin bayrağına ben de saygı duruşunda bulunmam. Bu futboldan çok daha önemli bir ideal uğruna yapılan bir davranış. Sokaklar ceset dolu ve bunları yaratanlar para ödeyerek suçlarından kurtulabiliyor” yorumunda bulunmuştu. Ulusal Futbol Ligi’nde sezonun başlamasına kısa bir süre kala boş durumda olan oyuncu, ortaya koyduğu protesto nedeniyle sözleşmesinin fesih edilmesi ve yeni sözleşme imzalanmaması gerekçesiyle takım patronunu dava etmişti.

Öte yandan, geniş kitlelerce Nike’ın oyuncuyu yeni reklam yüzü olarak seçmesine yönelik birçok olumlu tepki gelirken, sosyal medya üzerinden bazı olumsuz tepkilerin de geldiği gözlemlendi. Arkansas Valisi Mike Huckabee, bir daha Nike’ın hiçbir ürünü giymeyeceğini açıklarken, “Sanıyorum Nike, bundan sonra NFL için dizlik üretmeye yoğunlaşacak” yorumunda bulundu.

Mark Bart isimli bir kullanıcı ise, “Sadece yap mı? Olacak olan şey bu. Bütün müşterilerinizi kaybedeceksiniz” şeklinde bir mesaj attı.

https://twitter.com/Ilovemarkb/status/1036843092320690176

Kaynak: Gazete Duvar, ESPN

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…