Özgür Denizli

İsviçre’deki Referandumu Boynuzsuz İnek Taraftarları Kazandı

İsviçre, boynuzlu inek besleyenlere sübvansiyon verilmesini reddetti. Boynuzsuz inek taraftarları yüzde 54,7 ile referandumu kazandı.

İneklerin boynuzlarının kesilmesini istemeyen bir çiftçi, 120 bin imza toplamış ve ülkeyi referanduma götürmüştü. Boynuzlu inek ve keçi besleyenlere yılda 190 dolar devlet desteği verilmesini öngören değişiklik dünkü referandumda reddedildi.

Yaklaşık 3 milyon kişinin sandık başına gittiği referandumda, boynuzlu inek taraftarları 200 bin oyla seçimi kaybetti. Böylece devlet boynuzlu inek ve keçi besleyenlere herhangi bir ödeme yapmayacak.

İsviçre’de ineklerin boynuzları yer kapladığı ve bakım maliyetini artırdığı gerekçesiyle kesiliyor. Armin Capoul adlı çiftçi, bu işlemin yapılmaması için imza kampanyası başlattı. Dokuz yıllık çalışma sonucunda ülkeyi referanduma götürmeyi başaran Capoul, boynuzları kesmeyen inek sahiplerine devlet desteği verilmesini istiyordu.

İç Hukuka da Hayır

İsviçreliler dün boynuzlu inekler dışında farklı bir gerekçeyle de oy kullandı. İsviçre Halk Partisi (SVP), ülkedeki en kapsamlı ve bağlayıcı hukuk kurallarının ülkenin kendi kanunları olması gerektiğini savunarak konuyu referanduma sundu. Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşların ülkeye müdahale etmemesi için iç hukukun uluslararası hukuktan önce gelmesini savunan sağcı parti, sandıkta başarısız oldu.

“Yabancı yargıçlara karşı İsviçre yasaları” sloganını kullanan grubun önerisi, sandıkta yüzde 66,2 oyla reddedildi. SVP’liler, uluslararası hukukun ülkenin tarafsız yapısını tehdit ettiğini savunuyordu.

 

Kaynak :Bianet

Exit mobile version