İşverenden silahlı tehdit: “Sendikadan istifa edin, e-devlet şifrenizi verin, yoksa işten çıkartırım”

DİSK Nakliyat İş’te örgütlendikten sonra işverenin baskılarına rağmen sendikadan istifa etmeyen 12 işçi işten atıldı. İşçiler sendika yöneticileri ile birlikte bir basın açıklaması yaparak işverenin kendilerini silah göstererek tehdit ettiğini söyledi

Muğla Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’ye bağlı Muğla, Fethiye, Bodrum, Marmaris istasyonlarında çalışırken DİSK’e bağlı Nakliyat İş sendikasında örgütlendiği için işten atılan 12 işçinin direnişi sürüyor.

Nakliyat İş, dün (17 Ağustos) atılan işçiler, sendika yöneticileri ve işçi ailelerinin katılımı ile Bodrum’da bulunan istasyonun önünde bir basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

İşverenden silahlı tehdit

Nakliyat İş Eskişehir Anadolu Şube Başkanı Ali Özçelik, işverenlerin sendika üyelerini silah göstererek, baskı yaparak, “sendikadan istifa edin, e-devlet şifrenizi verin, yoksa işten çıkartırım” diyerek tehdit ettiğini, bu tehdit ve baskılara boyun eğmeyen üyeleri işten attığını belirtti.

Özçelik, sendikaya üye olmanın Anayasa ile güvence altına alındığını, işverenlerin bu baskı ve tehditlerinin suç olduğunu ve bununla ilgili olarak suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Mücadelemiz sürecek

Özçelik, “Gerek hukuki gerekse fiili olarak işten çıkarılan üyelerimiz işe geri alınıncaya, işyerlerinde toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar mücadelemiz sürecektir” diyerek sözlerini bitirdi.

Atılan işçiler de söz alarak anayasal haklarına sahip çıkacaklarını, işe geri dönünceye ve toplu iş sözleşmesi imzalanıncaya kadar mücadelelerinin devam edeceğini belirttiler.

Kaynak: Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…