İsveç’te ülkenin ilk kadın başbakanı olarak seçilen Magdalena Andersson saatler sonra görevini bıraktı

İsveç’in ilk kadın başbakanı Magdalena Andersson, görevine başladıktan saatler sonra istifa etti.

Çarşamba günü İsveç Parlamentosu’nun görevini onayladığı Andersson, koalisyon ortağı Yeşiller Partisi’nin hükümetten çekilmesi ve kendisi tarafından hazırlanan bütçenin de parlamentodan geçmemesinin ardından görevini bıraktı.

Parlamento Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Andersson’un bütçesi yerine muhalefetin hazırladığı ve göçmen karşıtı aşırı sağ bir bütçeyi oyladı.

Gazetecilere yaptığı açıklamada, “Meclis başkanına istifa talebimi ilettim” diyen Andersson, ayrıca tek başına iktidar olarak yeniden başbakan olmayı deneyeceğini de sözlerine ekledi.

Bir partinin ayrılması durumunda koalisyon hükümetinin istifa etmesi gibi bir anayasal zorunluluğun olduğunu belirten Andersson, “Meşruiyeti sorgulanacak bir hükümete liderlik etmek istemiyorum” dedi.

54 yaşındaki eski Maliye Bakanı Andersson Çarşamba günü sabah saatlerinde başbakan olarak seçildi.

Andersson, ay başında koltuğunu bırakan Stefan Lofven’den parti liderliği görevini devralmıştı.

İsveç bugüne kadar kadın bir siyasetçinin başbakan olmadığı tek İskandinav ülkesiydi.

Andersson, Uppsala şehrindeki üniversite yıllarında şampiyonluklar kazanmış eski bir yüzücü. Siyasi kariyerine ise 1996 yılında Başbakan Goran Persson’a danışmanlık yaparak başlamıştı.

Anlaşma karşılığında, Sol Parti’nin, İsveç vatandaşlarının birçoğunun emekli maaşlarına zam yapılması talebi kabul edildi. Koalisyon ortağı Yeşiller ve Merkez partisinin desteğini aldı.

Ancak sağ partiler bu bütçe teklifine karşı çıkmıştı.

Kaynak: BBC TR

İlginizi çekebilir