İspanya ‘da ‘kadına yönelik şiddeti önleme yasasının kaldırılması’ teklifine karşı büyük protesto gösterisi

İspanya’da ağırlığı kadın olmak üzere onbinlerce kişi, aşırı sağcı Vox Partisi’nin kadına yönelik şiddeti önleme yasasını kaldırmak istemesine karşı meydanları doldurdu

İspanya’nın Endülüs bölgesinde çoğunluğu kadınlardan oluşmak üzere onbinlerce kişi aşırı sağcı Vox Partisi’nin kadın hakları ve özgürlüklerini hedef alan teklifine karşı meydanlardaydı. Faşist Vox Partisi’nin teklifi, kadına yönelik şiddet yasasının kaldırılmasını ve doğum oranlarının artmasını teşvik edecek bir aile bakanlığının kurulmasını öngörüyor.

Teklife karşı yaklaşık 50 kentte, onlarca kadın örgütü, sendika ve siyasi partinin katılımıyla “Eşitlik ilkerinden geri adım atmayacağız” şiarıyla yapılan eylemlerde “Haklarımız pazarlık konusu değildir” sloganları atıldı. Eylemciler yaptıkları eylemlerin bir uyarı niteliği taşıdığını belirtirken, Başbakan Yardımcısı Carmen Calvo, teklife ilişkin “Cinsiyet şiddetini ve eşitlik politikaları için duyulan ihtiyacı görmezden gelmek demokratik normların dışında aşırıcı bir pozisyon tutmaktır” dedi.

Vox Partisi’nin lideri Francisco Serrano ise yasanın kadınların, erkekleri temeli olmayan nedenlerle “vicdansızca” suçlamalarını cesaretlendirdiğini ve erkekleri “kriminalize” ettiğini söyleyerek yasanın kaldırılmasına ilişkin teklifi savundu.

Kaynak: Sendika.Org, the Local, La Pais

İlginizi çekebilir