6 Şubat depreminde yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi soruşturmasında aylar geçmesine rağmen henüz tek bir kamu görevlisinin ifadesi alınmadı. Konuya dair konuşan avukat Arpacı, “Bu hastanenin yöneticileri başta olmak üzere buranın depreme dayanıklı olmadığı halde hasta kabul etmeye ve sağlık hizmeti vermeye dönük kimin dahli varsa, başhekiminden valisine kadar hepsi hesap vermeli” dedi.

ESRA TOKAT


6 Şubat’ta meydana gelen depremde yıkılan ve en az 70 kişinin hayatını kaybettiği İskenderun Devlet Hastanesi A bloku ile ilgili İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan Bilirkişi Keşif ve Ön İnceleme Raporu’na Kısa Dalga ulaşmıştı.

Buna göre raporda kolon ve kirişlerde dere ve çay malzemesi kullanıldığı tespit edilirken açılan çukurlarda yerin 2’nci metresinde ise yer altı suyu tespit edildiği belirtilmişti. Öte yandan raporda binada kirişlerin güçlü kolonların ise zayıf olduğu ifade edilmişti.

Aradan geçen 7 aya rağmen ise soruşturmada bir arpa boyu yol katedilmedi. Soruşturma kapsamında sadece müteahhit Adil Özçırpıcı ile fenni mesul Selahattin Tapanyiğit’in şüpheli olarak ifadesinin alınması istendi. Soruşturmada herhangi bir kamu görevlisinin dahi ifadesi henüz alınmadı.

Yıkılan A blokta 76 yaşındaki babası Raif Şanlı’yı ve refakat eden 46 yaşındaki abisi Özcan Şanlı’yı kaybeden Yusuf Şanlı’nın avukatı Halkevleri Hukuk Dairesinden Şahap Arpacı, soruşturma süreci hakkında Kısa Dalga’ya bilgi verdi.

‘ Halk adına hesap sorabileceğimiz bir mekanizma yok’

“Sistemin genel yaklaşımı ‘Bize malzemeden çalmış bir müteahhit bulun. Biz bunu tutuklayalım, cezaevine gönderelim. Böylece idarenin sorumluluğu ortadan kalksın’ yönünde diyen Arpacı, “Devletin afet sonrası yeniden inşa sürecinde zaten üzerine düşeni yapmadığı hakkında çok ciddi eleştiriler var ama daha önemlisi kamu adına, toplum adına, halk adına hesap sorabileceğimiz bir mekanizma yok. Siyasi davalarda olan cezasızlık siyaseti afete de yansıyor” dedi ve şunları söyledi:

Kaynak: Kısa Dalga – Esra Tokat

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…