İşine iade edilen akademisyen, yeniden işten çıkarıldı

Trabzon’daki Avrasya Üniversitesi’nde işine mahkeme kararıyla dönen akademisyen Murat Büyükyılmaz, mesaiye kantinde başladı. Ancak Murat Büyükyılmaz, yeniden işten çıkarıldı.

Avrasya Üniversitesi’nin lojistik programında 17 Eylül 2018’de sözleşme imzalayarak göreve başlayan öğretim görevlisi Murat Büyükyılmaz, bu tarihten bir ay sonra ‘sakıncalı’ bulunarak işten çıkartıldı. Büyükyılmaz, işten çıkartıldığını ders anlatırken YÖKSİS’ten gelen mesaj ile öğrendi.

Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin Büyükyılmaz’ın açtığı davada “işe iade” kararı vermesiyle, 9 ay sonra yeniden görevine dönen öğretim üyesine bu kez oda verilmedi.

Öğretim görevlisi Murat Büyükyılmaz, kendisine oda tahsis edilmeyince çalışmalarını kantinde sürdürmüştü.

Büyükyılmaz, bu paylaşımdan bir süre sonra üniversitenin mütevelli heyeti kararıyla tekrar işten çıkarıldı.

Tekrar işten çıkarılma kararının ardından, 16 Punto’ya açıklamalarda bulunan Büyükyılmaz, “Avrasya Üniversitesi yönetiminin ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum, Samsun Bölge İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen böyle gerekçesiz ve anlamsız bir karara imza atmış olmaları çok üzücü. Demek ki beni, tekrar kovmak için geri çağırmışlar. Tüm anayasal haklarımın ve hak edişlerimin takipçisi olacağım. Gecikmeli de olsa hukukun ve adaletin tecelli edeceğine inanıyorum” dedi.

Avukatı Özgür Urfa da, “İşten çıkartma kararı, mahkemenin yürütme durdurma kararının etrafından dolanmak ve uygulamamak için alınmış keyfi ve dayanaksız bir karardır. Aylardır süren dava sürecinde yürütme durdurma kararı aldıktan sonra kararı uygulamayan üniversite bu kararla açıkça suç işlemektedir. Mahkeme kararını uygulamamak sebebiyle yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ayrıca ikinci kez işten çıkartma kararına karşı da iptal davası açacağız” diye konuştu.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir