İsim isim, fotoğraf fotoğraf: En az 1923 işçi hayatını kaybetti! – Soner Sert

İş cinayetlerinin, yaşanan ölümlerin sebebi, sermayenin daha ucuza kâr elde etme çabasıdır ve bunu o ülkenin ekonomik ve dolayısıyla siyasal sistemi ile birlikte yaparak gerçekleştirirler. Sistemle ortaktırlar, alışveriş halindedirler, kârı paylaşmak zorundadırlar!

2018 yılı iş cinayetleri raporu, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından yayımlandı. Bu yıl en az 1923 işçi yaşamını yitirdi. “En az” deniliyor çünkü kayıtsız çalışan, içlerinde göçmenlerin de olduğu daha çok işçinin öldüğü düşünülüyor. Geçen sene olduğu gibi bu sene de ağırlığı İstanbul çekiyor. Tam 226 kişi, bir sene içerisinde, insanlar evlerinde rahat rahat uyurken, vapurla karşıya geçip martılarla “story” atarken -görmesek de bakmasak da- yanı başımızda hayatını kaybetti. Varlıklarından bile haberdar olmadığımız, daha fiyakalı evlerde oturup, daha büyük alışveriş merkezlerine gidelim, diye…

İkinci sırada Kocaeli bulunuyor: 81 işçi. Pek çok kişi tarafından sanayi bölgesi olarak nitelenip gurur vesilesi olan Kocaeli, belli ki fabrikalarında kömür değil, işçi kanı yakıyor. Manisa (70), Bursa (69), Antalya (68) ve İzmir (66) diye giden sıralama, öylesine tek düze akıyor ki, sebep olanlar için bir gurur tablosu haline bürünüyor. Tam da çerçeveletip duvara asmalık! Her bir patronun masasında ya da tam karşısındaki duvara isim isim, sayı sayı, fotoğraf fotoğraf asılsa etkilenirler mi dersiniz? Ya da bakanlıkların bağlı birimlerinde… Yoksa gözlerini mi kapatırlar? Şu an olduğu gibi…

EN ÇOK ÖLÜM TRAFİK KAZALARINDA!

İSİG, ölümleri sebeplerine göre de ayırıyor: En çok trafik kazalarında işçi hayatını kaybediyor. Yoğun mesai saatlerinin, dolayısıyla kâr hırsının buna sebep olduğunu anlamak çok basit. Örneğin, çalışma saatlerinin ziyadesiyle fazla olduğu sinema ve televizyon sektöründe, başımdan geçen bir olayı anlatayım. Bir dizi setinde, o ekibin prodüksiyonunu yapanlar erken saatlerde kalkmak zorundadır. Tam karşılığı olmasa da, bu birimi daha çok “getir-götür işlerini” yapanlar olarak açıklayabiliriz. Şoförler de dâhil bu gruba… Diğer birimlerde çalışanlara nazaran daha az uyumakta, dinlemekte olan bu grubun özellikle şoförlerinin mesaisini şöyle anlatayım: Örneğin, sabah 7’de Kadıköy’den servisin kalkması gerekiyor. Şoför, Bağcılar’da oturuyorsa ki şoförler genelde servis alanlarından (merkezden) uzakta oturur, 5’te kalkıp geliyor. Ekibi sete götürüyor. O mekândaki çekim bittikten sonra, aynı servis şoförleri ekibi alıp çekimlerin yapılacağı yeni mekâna götürüyor, sonra da başka mekâna vs. Gece 1-2 gibi çekimler bitiyor, diyelim, bütün gün oradan oraya giden ve hiç uyumayan servis şoförü setin kurulu olduğu son mekândan ekibi araca alıyor. Akşam 9’dan sonra biten sette, şoför, en yakından başlayarak herkesi evine bırakmak zorundadır. Set Tuzla’daysa, Pendik, Kartal derken, sıra en son Kadıköy’dekine geliyor yani… Bu arada, herkesi bıraktıktan sonra, şoför yine Bağcılar’a gidecek. Eve varış saatini tahmin etmek güç değil. Bunun böyle birkaç gün, birkaç hafta, birkaç ay devam ettiğini düşünelim. Üstelik, “sanatsal” bir alanda üretim yapmadıkları için, ekibin geri kalanı tarafından da hakir görülen bu grup, yönetmen yapımcının arabasıyla, görüntü yönetmeni kendi arabasıyla, yardımcı yönetmen ya da sanat yönetmeni taksiyle gidip gelirken, nerdeyse bir tam gün ve uykusuz olarak çalışmak zorundadır. Dolayısıyla, bir set bitiş gününde –gecesinde demek daha doğru- yorgun gözlerinden uyku aktığını gördüğüm şoförün yanına oturmaya karar verdim. Yol ilerledikçe kafasının önüne düştüğünü şoförü, soru sorarak uyanık tutmaya çalıştım. Ekibi, evinin önüne kadar bırakmak zorunda olduğu için dar sokaklara girip çıkarken benim de gözlerim kapanmaya başladı ve sızdım. Huzursuz olmanın verdiği dürtüyle gözlerim açılıp kapanırken karşı yönden gelen arabanın üzerine doğru ilerlediğimizi gördüm. Kafamı çevirdiğimde şoför uyuduğunu fark ettim. Dürtüp uyandırmaya çalıştığımda panikle frene bastı, direksiyonu kırdı vs. derken, araba durdu. Kaza yapmamıza ramak kalmıştı. Peki ikinci ve hatta üçüncü bir şoför alınamaz mı? Ne gerek var canım, bir şey yaptığı mı var sanki, getirip götürüyor işte adamcağız!

SİSTEM İŞÇİYİ RAHAT BIRAKMAZ!

İş cinayetlerinin, yaşanan ölümlerin sebebi, sermayenin daha ucuza kâr elde etme çabasıdır ve bunu o ülkenin ekonomik ve dolayısıyla siyasal sistemi ile birlikte yaparak gerçekleştirirler. Sistemle ortaktırlar, alışveriş halindedirler, kârı paylaşmak zorundadırlar! Sistem, 60’lı yaşlarına gelen SSK’dan emekli işçiyi rahat bırakmaz. Çocuğu okumak zorundadır, taksitle bir şeyler almıştır, kira ödemek zorundadır, aldığı emekli maaşı yetmez vs. Eğer bir kurumda çalıştıysa aldığı üç kuruş ikramiyeyle ya da emekli maaşını teminat göstererek bankadan kredi çekip bir araç alır. Onun borcunu ödemesi ya da mevcut ihtiyaçlarını karşılaması için çalışmak zorundadır. Hem de çok çalışmak zorundadır. Ya da diyelim ki, o araçta sadece şoför olarak çalışmaktadır. Yine sonuç değişmez. Gidin sorun, kesinlikle borcu vardır, çocuğu okuyordur, emeklisi yetmiyordur ve hep içeridedir. 24 saat direksiyon sallayıp, ekmek parası kazanmaya çalışan şoför, kendi canını önemsemediğinden ya da aptal olduğundan değil, çalışmak zorunda olduğu için çalışıyordur. Emin olun, bir film setinde de en az parayı bu insanlar alıyorlar. Sebebini sorsanız, yaratıcı bir alanda çalışmıyorlar ki, diyerek geçiştirirler. Sistem, insanı kitler. Borç yaptırır, elini ayağını bağlar ancak yere düşüren tekmeyi burjuvazi atar. Bu böyledir.

İSİG’in yaptığı çalışmada iş kollarına göre ölüm oranlarında tarım ve orman işçileri %24 oranıyla, yani 457 işçi ölümü, en baştadır. İkinci sırada, %23, 438 işçiyle inşaat ve yol işçileri, üçüncü sırada %12 oranıyla, 233 işçi, taşımacılık işçileri, dördüncü sırada %6’yla, 118 işçi, ticaret ve büro işçileri vardır. 2018’de, sadece 17 yaşın altında, 67 işçi hayatını kaybetmiştir. Bu korkunç rakamlarını görünce, varlığından bile haberdar olmadığımız kaç kişi daha hayatını kaybetti, diye düşünmek korkunç bir olay.

Düşünce, meraktan bilgiye uzanan süreçte, insanı huzursuz eder. Ancak sonuç, bu huzursuzluğu daha arttırabilir. Bir veriyi, bilgiyi öğrendikten sonra artık onu bilmiyormuş gibi yapamazsınız. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, 2011 yılından itibaren, farklı sektörden bir araya gelen çalışanların örgütlediği bir yapı. İşçilerin yaşlandıklarında eceliyle ölebileceği, çalışma güvenliğini ve çalışma koşullarını sendikal mücadeleyle beraber yürütme düşüncesini, insanın onuruyla birlikte yaşayabileceği bir çalışma hayatını arzuluyorlar. “İşçi sağlığı ve güvenliği mücadelesi, işçi sınıfının kendi eseri olacaktır…” diyerek temel şiarını açıklayan yapı, bilgiyi sadece huzursuz etmesi için değil, yaşananların önüne geçmek, engellemek için de istiyor. Daha iyi bir çalışma hayatı, daha iyi bir dünya için temasta olmakta yarar var, derim.

İletişim adreslerini şöyle bırakıyorum: www.guvenlicalisma.org ve guvenlicalis[email protected]

Hayatını kaybeden 1923 işçiden 35’inin isimlerine ulaşılamadı. İşçileri saygıyla anıyoruz. 

“Mevlüt Ayaz, Sait Tan, Songül Demirtaş, Reyhan Dündar, İsmet T., İbrahim Conkarlı, Ahmet Aydın, Rıza Polat, Sefa Ünaş, Kadir Balcı, İsmail Erdoğdu, Mustafa Sönmez, Mehmet Ziya Üçüncü, Meryem Şahin, Kadir Özekim, Güven Akar, F.Ç., Şaban Erkan, Selim Cin, Mustafa Yılmaz, Bayram Erkişi, Ergün Keskin, Fikriye Gergin, Pakize Keçeci, Caner Bucak, Hatice Gökhan, Selami Orhan, Alihan Yürük, Mehmet Kalyoncu, Ramazan Taşan, Satılmış Gücük, Mehmet Yıldız, Güral Karadoğan, İsmail Müsellimli, Abdulkerim Rezzak, Tülin Sayar, Ebru Erdem Ersan, Alparslan Varol, Mehmet Ürek, Feride Melike Kürecili, Mustafa Y., Uygar Can Çetinkaya, Mehmet Güven, Sefa Dönmez, Gülseren Kartalcı, Erdal Karadeniz, Berahitdin Albayrak, Hasan Hüseyin Özkan, Şenay Özkan, Ferdi Yalçın, Adem Arslan, Emirhan Kara, Mehmet Yüksel, Metin T., Ferdi Bal, Turan Duran, Yiğit Öznemli, Sedat Ulu, Efekan Aslan, Osman Çelik, Şefik Can, Özkan Solak, Mehmet Berte, Mahsuni Sevimli, Yaşar Yılmaz, Cumali Yorulmaz, Mahmut Avras, Yalçın Gürbüz, Üzeyir Taşdemir, Ergün Tatlıdil, Halil Göçüm, Ali Fırat, Yakup Göller, Aslan Dinç, Orhan Çıkar, Ercan Kabal, Mehti Yaktı, Ahmet Açar, Ferdi Feragettin (Farrokittin Feizi), Mehmet Akın, Osman Aydemir, Muhammed A., Hidayet Akyüz, Cemal Nurlu, Güven Biter, Şeyhmus Omay, Sunay Şarmanlı, Durmuş Uluçay, Yavuz Kökten, Mehmet Özmen, Ahmet Taş, A.E., Metin Kiraz, Kadir Ünal, Adem Yaşar, Hulusi Böler, Mıhaıta Ionescu, Halil Kocabaş, Behçet Birkaç, Hasan Ürkmez, Mehmet Ali Boyacı, Tahsin Ertaş, Kübra Yılmaz, Bekir Gürgen, Haydar Varan, Servet Arslan, Hasan Uzun, Turan Kara, Altuğ Verdi, Ali Teke, Mehmet Yiğit, Nefise Dolapçı, Salih Kırdı, Eter Bahktadze, Beytullah (Beyti) Topçu, Emrah Akın, Seyit Talaşlı, D.G., Yaşar Kartal, Ümit İzgi, İsa Ş., Cemil Öztürk, Hüseyin Altınyurt, Faruk Durmuş, Ali Kaya, Erhan Odabaşı, Hüseyin Durmaz, Caner Taşdemir, Mehmet Cesur, Aziz Çino, Hamit Varol, Abdülsamet Bereket, Ali Fidan, İlhami Köroğlu, Fatma Ayar, Ahmet Kesnik, Gürsel K., Hayati Sarıcıoğlu, Mehmet Toy, Durmuş Pala, Bayram Deniz, Ahmet Sevinç, Salih Malkoç, Kadir Dolgun, Erdem Aksoy, Emine Ayşe Şenel, Devran Tunahan Kösçü, Hasan Koyuncu, Kağan Mirik, Ramazan Dede, Durmuş Nuhuz, Şahin Çetin, Elmas Kotan, Erol Şimşek, Satım Öcaloğlu, Osman Demirkol, Kenan Çavuş, Hasan Gençtürk, Uğur Göktaş, Metin Çelik, Ayhan Bolat, Anoop Singh Rawat, Mikail Şimşek, Abdullah Karacan, Umut Özdemir, Esra Yılmaz, Ronai Bozan, Muammer Kumral, Mümin Özgür, Ayçin ., Şeyma Kurultak, Zeynel Yiğit, Eşref Gölükçetin, M.N.B., Cevdet Can, Mehmet Erbaş, Serdal Muhdar, Emre Özkan, Nahide Cansu, Erdi Gürbüz, Sinan Yayar, Bekir İçigen, Aykut Güzel, Ali Gültekin, Mehmet Çiftçi, Metin Topoğlu, Ramazan Yaman, Yunus Duygu Kan, Esat Arı, Mehmet Sıddık Canpolat, Bayram Kılıç, Öztürk Yılmaz, Necdet Atak, Servet Atak, Mehmet Ali Sürmeli, Resul Bebe, Oğuzhan Kılınç, Habil Şişman, Mehmet Koç, Özal Kızak, Mustafa Tutuş, Adem İşler, Zafer Arslan, Ali Aktay, Yıldöner Cin, Yaşar Tanyeri, Muhlis Çağlar, Mücahit Baş, Durhasan Kale, Şerif Yavuz, Semih Kaya, Seyithan Kaya, Mustafa Uzun, Selman Bingöl, Kasım Ak, Abdullah Aslan, İhsan Karabıyık, Mehmet Örün, Metin Kurt, Beytullah Arslan, Galip Çukur, H.U., M.Ç., M.U., Ahmet Ecer, Mehmet Ali Kızgın, Halil İbrahim Deniz, Ferdi Mutlu, Hakan Akdoğan, Musa Bora, Kadir Çaylıoğlu, Ahmet Keskin, Yasin Top, İlhan Albayrak, Hakan Sağlam, Hamdi Yılmaz, Merve Altun, Nevzat Erkoç, Kemal Uğur, Orhan Bulut, Mehmet Baylug, Abdulvahap Olam, Mürsel Çubukçu, Zeki Genç, Maşallah Kırmızıyıldız, Şeref Hamamcı, Halil Taşar, Ekrem Erbulut, Muhammed Ayhan, İsrafil Özhan, İsmail Hakkı Toptan, Emre Şakir Güngör, Adem Çakar, Nezir Acem, Sedef Şen, Fatih Çetiner, Enes Parlak, Gülfidan Temiz, Mustafa Bülent Can, Miraç Bekdaş, Ebenezer Mawoyeka, Buket Keleş, İmdat Berçin, Naciye Ataş, Rıdvan D., Güray Halat, Mehmet Altun, Ali Rıza Fidan, Ömer Durkut, Halil Yeloğlu, Recep Çeliker, Mecit Kuş, Erdoğan Duranoğlu, Zeynel Taş, Ozan Türkdoğan, Ali Can Aşkaroğlu, Sibel Çelik, Ayşe Şahinoğlu, Hasan Aççı, Hüseyin Can, Dilek Can, Ferit Demir, Ammar Esad, Nazlı Çınar, Ömer Bolat, Ahmet Yavuz, Ali Uyanık, Nazlı Ünal, Ahmet Essed, Muzaffer Erdem, Kazım Ercan, Hikmet Tunç, Enver Durukan, Gül Kibar Duran, Arif Kırkan, Mustafa Karataşlı, Süleyman Polat, Dursun Deveci, Nuray Deveci, Dursun Karaçam, Hidayet Cerbez, İsmet Yılmaz, Muhammed Nebi Nasır, B.K., Maksut Güler, Habib Gülseren, Ferhat Önel, İbrahim Altındağ, Arif Demir, Celal Eroğlu, Necati Rençber, Emrah İnandı, Bekir Dem, Zühre Kurt, Mustafa Ali Yümlü, Adem Ergin, Remzi Karabulut, Erdoğan Özen, Mohammad Mohammadi, Mustafa Aslan, Rashit Khalaf, Erol Bektaşoğlu, İzzet Çal, Yusuf Sancar, Mahmut Güngör, Yusuf Aktaş, Nuraddın Mamutov, Salih Ataoğlu, Nihat Abaylı, Hülya Demirkıraner, Necla Davulcu, Mikail Akpınar, Mehmet Hür, Bekir Baştuğ, Fatih Devecioğlu, Bülent Baş, Mustafa Çeliker, İsmail Kararmış, İbrahim Halil Ünlü, Ersin Turhan, İsmail Candaş, Mustafa Binay, Gökhan Vural Arı, Ahmet Kamil Kalıpçıoğlu, Hakkı Çakmak, Yaşar Kaya, Ali Pekgöz, Erol Güngör, Murat Eratik, Osman Göçlü, Tufan Kırmızı, Muharrem Mengeş, Nail Özhan, Selim Gilimörtmez, Ahmet Çakar, Hasan Bostancı, Hüseyin Dinler, Yılmaz Yuca, Muhammed ., Vedat Tutçu, Hüseyin Tarhan, Sedat Akdeniz, Selim Sürgit, Selçuk Söğütlü, Suna Yazıcıoğlu, Muzaffer Kurt, Mikail Selbi, Resul Erdoğdu, Mehmet Akgül, Muhammed El Turkavi, Adem Güler, Reşit S., Halit Kadıncık, Zekeriya Ak, Sedat Başyiğit, Mervan Abdi, Mehmet Emin Songün, Nihat Aslan, Muhammet Koçak, Ahmet Güneş, Najibollah Zahare, Mehmet Yıldız, Bedir Obuz, Erdal Ölgün, Ali Bayık, Ali Çam, Özer Dadük, Ümit Türedi, Osman Budak, Fatir Murioğlu, Ali Yıldız, Sait Yunt, Abdullah Alesa, Yüksel Gökmen, Metin Karal, Orhan Aldırma, Mehmet Vural, Şahin Usta, Oktay Ev, Serdar Çayır, Yılmaz Sofuoğlu, Ertuğrul Sofuoğlu, Ertan Çetin, Bilal Usta, Abdulkerim Dağ, Adem Yılmaz, Serkan Dilci, Deniz Adalı, Tahir Kanbay, Recep Yavuz, Mecit Aydoğan, İbrahim İzgin, Celalettin Ballı, Fırat Güldal, Mustafa Kemal Ege, İbrahim Yıldırım, Ahmet Gençer, Necati Karagöz, Osman Köse, Şükrü Gümüş, Hasan Baltacı, Mustafa Ören, Şahap Okka, Celalettin Karadağ, İzzettin Yüksel, Mehmet Sağlam, Oğuz Başbuğ, Erkan Uca, Ahmet Karakaş, Mehmet Aşula, Sabri Mutlu, Mustafa Ali Otak, Niyazi Eriş, Ahmet Çetiner, Savaş Abalı, Rasim Güngör, Gizem Altunoğlu, Fikret Hacıosman, Lewis Chioğurei, Ahmet Leylek, Hayrettin Yılmaz, Bilal Özdal, Adnan Erdoğan, Mehmet Suşehirli, Mustafa Gedik, Emin Hazır, Alican Erdoğan, İbrahim Güven, Enes Solakan, Mehmet Zeren, Zeki Balatacı, Seyfi Sicimoğlu, Yılmaz Civelek, Sümeyye Onay, Yılmaz Kargın, Hamza Aydın, Ramazan Güldiken, Ali Katırcıoğlu, Hüseyin Kemerci, Hüsnü Kandemir, Yavuz Kayabaşı, Orhan Kaya, Cansu Aklık, Muhammed Ay, Jihad Saflan Hamid, Gökhan Yılmaz, İsa Efe, Suat Cirik, Oktay Hatıl, Hasan Toksoy, R.S., Nebi Aydın, Bedri Özel, Nurcan Eres, Umut Aldemir, Bayram Irkıçatal, Recep Koca, Ali Rıza Kılıç, İhsan Demir, Shaikh Ahmad, Uğur Güneş, Mustafa Altunbaş, Fatma Mılla, Hüseyin Deniz, Sariye Diker, Murat Demirel, İbrahim Şahin, Enver Bayraktar, Musa Doğru, Ceyhan Kuru, Mustafa Karakayalı, Ali Bor, Rahmi Kocabacak, Fatma Çoban, Adem Gökçe, Şaban Sezgin, Erol Sabah, Akif Ertürk, Aydın Gider, Halim Jander, Durmuş Şan, Ali Kılcı, Hüseyin Karabıyık, Okan Şengel, Mustafa Kuru, Kenan Sucu, Ramazan Aydar, Cengiz Fedakar, Yusuf Kaplıhan, Cengiz Yakut, Hürol Hastürk, Ahmet Arı, Murat Özkara, Ramazan Kavalcı, Tufan Baydan, Mehmet Kılınç, Sabahattin Barçın, Bilgin Külünk, Muharrem Akpınar, Luıza Khatueva, Ali Usta, Necdet Karacığa, Rıdvan Can, Erkan Akar, Seyfettin Önük, Ferdi Erken, Cengiz Yurdakul, Necmi Çoban, Halil Kuzören, Serap Ortakçı, Ramazan Ulu, Hıdır Önder, İlker Topuz, Ramazan Bahar, Ahmet Ünlü, Yaşar Dikbaş, Tahir Şahin, Haydar Çelik, Halis Dursun, Hayati Erdoğan, Hanifi Özdemir, Ali Cengiz, Ali Erocak, Ali Kocabay, Ferhat Karabulut, Sait Konuk, Recep Aslan, Cafer Akpolat, Osman Güneş, Muhittin Özdemir, Naci Oran, Metin Yılmaz, Lal Muhammet Rahimi, Muhammet İsa Palvamani, Ehsanollah Nabizadeh, Khal Mirza Faizullah, Mehmet Düzenli, Ayhan Kilci, Osman Kaplan, Emrullah Özkan, Recep Aslan, Sabri Dur, Siyami Orkan, Hasan Deymez, İsmet Yılmaz, Hakan Ünver, Sedat Eski, Bayram Ercimen, Fatih Budak, Ömer Üren, Erdal Becet, Çetin Uzun, Mehmet Yüksel, Serkan Öztürk, Ramazan Yüce, Yahya Zengin, Harun Alptekin, Murat Tutuş, Türker Güven, Muammer Gök, Adem Kızıl, Selim Kılıç, Dursun Ali Güney, Ferit Bilgin, Kadir Dağ, C.K., Ömer Sulun, Fatih Kocaoğlu, İshak Akdeniz, Deniz Gökçe, Mustafa Mercan, Harun Ülker, Burhan Şener, Sebahattin Sertoğlu, Mustafa Uzun, Yaşar Öztemel, Musa Kuybu, Ali Özay, Necati Yıldırım, Zafer Göçer, E.C., Zekeriya Fettah, Mehmet Girgin, İsmet Gedik, Nihal Kasapoğlu, Yusuf Ersamut, Alpaslan Ekinci, Adem Can, İrfan İşleyen, Hüseyin Yazgan, Ümit Çiftçi, İlker Bektaş Kayacan, Musa Karabuğa, İlhan Çıplak, Rıfat Dağlı, İsmail Devrim, Kadir Eskimez, İbrahim Kuru, Faruk Sargın, Mehmet Yel, Resul Arkı, Ahmet Usta, Zübeyir Aslan, Abdulhadi A., Ali İbiz, İbrahim Kabil, Muzaffer Aksoy, Remzi Kalpak, Rauf Ahmedov, Yusuf Aydın, Selahattin Öylek, Ali Kılıç, Zekeriya Yalçın, Merza Mohammed, Barış Yamaçtepe, Ayçan İbrahim, Kefa İbrahim, Salih Şakır, Hasan Olgun, Makbule Ünlü, Erdal Kahya, Musa Taşkın Yavuz, İlknur Mehmetalioğlu, Ali Erdoğan, Kaan Can Büyükbörklü, Havva Peker, Muammer Üstün, Hatun Üstün, Kadir Üstün, Osman Kozacı, Ömer Faruk Güden, Ali Adalı, Ayşe Kork, Veli Türkan, Osman Özüağ, Emrah Sucu, Mehmet Kaya, Melihat Aytekin, Mustafa Zebil, İbrahim Çetin, Soner Yıldırım, Hüseyin Ballı, Allahverdi Çanga, Murat Çolpan, Umut Demiröz, Ahmet Salih, Recep Durmaz, Fadime Sarıoğlu, Salih Karadede, Kutluhan Kaan, Hasan Kaya, İbrahim Yıldız, Ahmet Şahin, Necmettin Ek, Şentürk Sevindik, Fatih Sarıbalık, Mehmet Biçer, Yusuf Yıldız, Durmuş Ali Çelik, Abdullah Eyüp Arslan, Bülent Kılıç, Yasin Yılmaz, Muzaffer Bilgili, Muammer Bayat, Memduh Manisalı, Bayram Ali Özel, Gürsel Bulut, Ömercan Çot, Mahmut Maruf, Hamza Nasır, Veli Dolu, Ercan Erikli, Hasan Bozgeyik, Zülfikar Bilge, Ahmet Şen, Mahmut Süngü, Hatice Bilgin, Bahtınur Bora, Halil Yücel, Mehmet Türkmen, Ali Erek, Mehmet Baber, İsmail Tokkazan, Fatih Aslan, Ersin Kan, Rasim Kılıç, Harun Yakup Günday, Muhammed Fatih Küçükyıldız, Bektaş Keçebaşoğlu, Taner Öner, Halit Çağlı, Zekeriya Dilaveroğlu, Yunus Temel, Ahmet Bahşi, Mehmet Özel, Ahmet Şahin, Nejdet Benek, Hüseyin Can Yazıcı, Şaban Çoban, Mustafa Ünal, Kemal Baş, Halil Çamur, Evren Erik, Yasin Zengin, Hasan Çağlayan, Ömer Şipar, Sabur Saburov, Mehmet Ezer, Serhat Can Taştan, Ahmet Sino, Orhan Çolak, Makhadin Abdov, Alican Eren, Sadık Bayrak, Seyitali Sert, Yasin Al Ali, Yusuf Çiğ, Mehmet Kabakçı, Jorakuly Rozyyev, Kadir Yılmaz, Mehmet Gündüzeli, Tahsin Bilmez, Aslan Atalay, Bekir Taştan, Ramazan Akbaş, Ramazan Şerif Çakır, Mehmet Ören, Ömer Öztürk, Abdulalim Sözen, F.D., Faik Polat, Mustafa Göyük, A.G., Fatih Boztepe, Çetin Çelik, Serkan Ay, Orhan Bağlars, Fırat Bağlars, Adem Kayar, Penay Candar, Ahmet Demir, Erhan Gözel, Özcan Tunalı, Ahmet Aktay, İshak Köse, İrfan Ayfer, Fethullah Vural, Mohammad Rahımıan, Abdulhakim Demir, Celal Demirhan, İnal Taş, Arif Aktaş, Abdulcelil Koşar, Mustafa Teker, Mehmet Değer, Yusuf İzzettin Kaya, Serkan Atalay, Gülizar Karaman, Mehmet Gök, Önal Kaya, Cihan Alagöz, Mesut Çakıcı, Ercan Tekçe, Sami Yılmaz, Zeynep Gündüz, Mehmet Mehdi Tenha, Aleyna Hatun Budanır, Sevgi Gökçe, Mehmet Ali Temel, Mehmet Kaya, Erol Erdoğmuş, Mustafa Ünal, Şenol Çiğdem, Murat Güner, Tolga Ünlüdalgıçer, Burak Aşikar, Hilmi Önal, Hüseyin Bozkurt, Ahmet Çolak, Z.K., Ali Karacan, Tevrat Şimşek, Bilal Boyraz, İsmail Kılavuz, Hakan Kolbaşı, Hüsniye Celaz, Siyte Ali, Nedim Tayşi, Adem Baylan, Osman Özbey, Arif Çakır, Ramazan Mutlu, Hacı Görgülü, Sezgin Yıldırım, Recep Karakılıç, Halil Püslü, Mehmet Tuzcu, Ali İzoğlu, Emin Bozkurt, Ahmet Aytaş, Dursun Ayaksız, Murat Boğakça, Salih Boğakça, Ahmet Boğakça, Hikmet Yasakçı, Gökhan Ahıskalı, Ahmet El Gısvan, Abdurrahman Elhamdo, Yaşar Sağlam, Fırat Kızılçiçek, Selman Kızılçiçek, İbrahim Sizhan, Abdullah Bahtiyar, Arif Kul, Bahri Canbek, Yusuf Çelik, Ali Çetin, Hüsamettin Karaca, Mustafa Tokay, Yüksel Kavaklı, Veyis Canbulut, Hasan Yılmaz, Mehmet Uçtu, Ali Karabel, Ramazan Karol, Yakup Taşdemir, Hakan Çalışkan, Erdal Küt, Bayram Ali Çolak, İbrahim Uslu, Recep Gürel, Yusuf Yılmaz, Abdullah Altun, Abdullah Ahmet Sert, Hakkı Şahin, Yunus Çoban, Yücel Çabuk, Ahmet Turan, Abdullah Bektaş, Nedim Hüseyinoğlu, Harun Demirci, Erkan Cankurt, Hasan Yıldız, Mustafa İ., Özcan Kuzu, Nurettin Aksongur, Halef Alacra, Özkan Özdemir, Halil Akpınar, Nadiye Bekçi, Sami Turan, Oğuzhan Kayış, Ahmet Öncül, Adem Arslan, Yücel Güntürk, Mustafa T., Hüseyin Bülgen, Muhammet Çoban, Salih Kavas, Cemil Koç, Gencay Kıyağan, Abdullah Altuntoprak, Ali İhsan Karakoç, Samet Dülger, Habip Aslan, Uğur Şirin, İhsan Boz, Mustafa Akbaba, Ahmet Bilgin, Ali Doğan, İbrahim Tutan, Recai Çolak, Medeni Toksöz, Yahya Gökçe, Kadir Kenger, Nuri Cemal Bozkurt, Zeki Akdağ, İdris Ertene, Erkan Yeşilot, Nurettin Karadeniz, Ali Ciri, Şükrü Kaya, Halil Demir, Hami Kulak, Dilek (Jiyan) Dayar, Savaş Solmaz, Abit Elsem, Hantemir Adıyaman, Adem Koçan, Mustafa Ayana, Mustafa Tanır, Fatih Yanmaz, İbrahim Eskioba, Hüseyin Koç, Hidayet Beyaz, Hüseyin Bilgi, Mustafa Aygün, Ömer Faruk Arslan, Mehmet Marangoz, Mehmet Çelik, Turan Bozkurt, Mahmud Ahmed, Gholam Mohıddın Özbek, Rashed Mesieh, Ramazan Susam, Recep Ali Çakır, Metin Akgül, Orhan Şenol, Süleyman Nüferov, Yılmaz Zerener, Birol Altıngür, Saim Karayiğit, Bayram Birinci, Nihat Kılıç, Muzaffer Kılıç, Nematollah Moradı, Hasan Sekman, Kemal Girgin, Ersin Akil, Yusuf Erdal, Ali Eraslan, Rıza Kılınç, Oğuzhan Erçeğ, Murat Karacadağ, Kerem Eser, Ali Arslan, Ervan Naz, Ömer Çulha, Levent Yılmaz, Uğur Dönmez, Sezgin Kılıç, Seray Şimşek, Bengi Alo, Çektar Alo, Tuğçe Kara, İbrahim Küçük, Camisaf Bodur, Murat Taşdemir, Hüsnü Bayrak, Ömer Akyol, Şaban Ateşçi, Veysel Altundağ, Murat Onaran, Hünkar Latif, Ö.Y., Aydın Gökışık, Ali Dizdar, Mahmut Dilek, Ali Uluk, Seyfi Erbil, Yaşar Teke, Halil Baltacı, Oktay Keser, Muhammet Keser, Alexey Pilipenko, Kemal Altun, Tuğba Yıldırım, Zülfikar Tüdeş, Yusuf Hüseyinoğlu, İbrahim Tunç, Burak Torlak, Fahrettin Aksoy, Ahmet Şahanoğlu, İsmet Çakmak, Şerif Dağ, Fatih Civan Özbaş, Samet Çimen, Mehmet Sıddık Baybarz, Himmet Türkan, Mehmet Karaçık, Kamil Yıldırım, Serhan Akyol, Himmet Kıvanç, Nurullah Şirket, Mustafa Üstün, Hacı Bayrak, İsmail Karakaş, Erol Yılmaz, Muhittin Demir, Mehmet Yılmaz, Ahmet Furkan Kılınç, Kerim Yılmaz, Gül Abdu, Badiea Muhammed, Veli Şengül, Gigla Shantadze, Durmuş Şahin, İbrahim Durmuş, Ömer K., Yunus Tosunoğlu, Muammer Ergül, Turan Yücel, Asım Bıyık, Ayşe Öztürk, Ümran Karadaş, Yeter Gök, Cemil Uslu, Murat Altınöz, Nihat Aydın, Ali Devebakan, Mustafa Karahan, Ramazan Görgülü, Rasim Atan, Özlem Çağlayan, Osman Nuri Kaymar, Mehmet Güçlü, Leyla Çiçek, İbrahim Gökmen, Recep Zile, Nurettin Alakuş, Muhammed Cihan Akbaş, Cemal Kaya, Selami Çorbacıoğlu, Mehmet Nabi Kaya, Hasan Demir, Mehmet Akbulut, Rıdvan Aydoğmuş, Zülfer Kaba, Hakan Bozdağ, Hüseyin Kaya, Mustafa Çimen, Bülent Baydar, Uğur Uyar, Ömer Aktan, Nuri Işık Çolak, Yücel Bozkurt, Osman Nuri Teker, Alper Baycın, Özer Özdemir, Sabit Fidan, Zeki Özsoy, Mehmet Önal, Osman Dal, Hasan Eren, Zafer Yılmaz, İlyas Seriner, Fatma Seriner, Fatih Kurt, Faruk Aydemiroğlu, Sinan Kayatuzu, Hüseyin Albayrak, Özgür Güzeltaş, Cumali P., Okan Gündüz, Vedat Bağcı, Yusuf Çelebi, Ali Dağaşan, Mehmet Koroğlu, Mustafa Öztaş, Bayram Vural, Haydar Alkan, Bilal Özbey, Ümit Çağur, Mehmet Akbaş, İsa Kenesarı, Murat Öztemel, Cuma Horoz, Günaydın Cankara, Rıdvan Kılıçer, Yunus Acıyan, Vatan Polat, Nusret Çevik, İsmail Kızıldemir, Duran Erdem, Ali Kanıkkan, Ahmet İkiz, Faruk Altınsöz, Mehmet Avcı, Abdulaziz Çiftçi, Mehmet Savaş Özcan, Mesut Doğan, İlker Hıdır, İsmail Hacıbayram, Ramazan Fidan, Ali Bahçeci, Necmettin Düzce, Seyfettin Engüdar, Ziya Reis, Mahmut Yakupoğlu, Murat Baş, Mehmet Çiftçi, Mürsel Güneş, Yahya Macit, Fatih Başpınar, Murat Kesler, Yılmaz Arı, Vasil Kvrivishvili, Sinan Gerçin, Gökhan Özgür, Mustafa Yağcı, Hüseyin Ergün, Murat Yavaş, Mehmet Gölcük, Hasan Cevahir, Cemil Aydemir, Muzaffer Göksel, Ayhan Kıyak, Cahit Durmuş, Mehmet Bozan, Hüsnü Arkun, Mehmet Cesur, Aziz Demirel, Mehmet Ağdağ, Mehmet Muammer Üstüsel, Hacer Tülü, Şeref Kösemek, Hüseyin Aydın, Turan Sütçü, Fevzi Ünüvar, Serdar Sultan, İbrahim Bayık, Hüseyin Göncü, Şehmus Nas, Hakan Yapıcı, Mehmet Tepecik, Mustafa Sevinç, Adem Bozoklu, Abduvali Sabirov, Halis P., Harun Yavuz, Ilkın Hasanov, Murat Çelik, Beşşar Elşeyh, Sebahattin Işık, Naciye Çalışkan, Mehmet Ekinci, Ahmet Dönmez, Samet Tekin, Volkan Çanakçı, Mustafa Fırat Göral, Hayri Kar, Kerem İncedayı, İsmail Çelik, Alaattin Demirci, Halit Erdal, Ahmet Yamaç, Yaşar Çatal, Serhat Batur, Melahat D., Mehmet Aslan, Durdu Çetin, Yusuf Kıdat, Yunus Çolak, Bahri Akman, Hasan Kol, Mustafa Almez, Hasan Aşan, Faik Şekerci, Mehmet Uğur, Hadiye Öztürk, Halil Dönmez, Ali Yılmaz, Yakup Kel, İslam Öztemel, Mustafa Çam, Hogır Kayran, Mustafa Özgan, Yılmaz Elvan, Halil Öztürk, Dayip Öztürk, Şükran Akdemir, Dursun Uzun, Fikri Büyüker, Yılmaz Bozkurt, Agit Güler, Mehmet Zeyrek, Ramazan Buday, Sedat Ay, Cahit Karadağ, Mehmet Karadağ, Mahiye Çetin, Hamit İnce, Muhammet Çetin, Ahmet Türk, Suat Kara, Ahmet Ayrancı, Muammer Bedez, Ömer Karaaslan, Mehmet Özgen, Ayhan Orta, Gökhan Cengiz, Emre Özcan, Nurhan Doğan, Murat Yalçın, Melih Şahin, Şule Çet, Salih Gönül, İsmail Aydemir, Halil İbrahim Gönül, İrfan Kalmuk, Coşkun Yıldız, Sinan Öztürk, Önder Akmeşe, Şakir Çelikoğlu, Fikret Yüce, Turan Küçükkaya, Resul Yüce, Murat Karter, Sufyan Al Ali, Mehmet Demirkol, Zekeriya Abdullah, Faik Tüysüz, Bahri Öztaş, Yusuf Muhammet Ergenç, Abdurrahman Sarıyıldız, Kasım Tarınç, Güneş Ağdemir, Hasan Gümüş, Bekir Yavuz, Munır Alıjan, Mehmet Tevfik Doğan, Ahmet Hakan Öğütçü, İbrahim Biçer, İbrahim Demir, Hasan Kara, Yaşar Sevinç, Hamit Aksoy, Hasan Kocabaş, Emrullah Peker, Metin Teke, Fuat Gülsün, Mehmet Emin Yıldız, Abit Aydın, Halil Taşçı, Erkan Çetin, Emre Filiz, Eymen Al Huseyin, Ali Kayırtar, Yılmaz Kılıç, Hulusi Cin, Servet Akyürek, Naci Altıntaş, Hayrettin B., Mehmet Ali Şanlı, Ferhat Koç, Veysi Çakır, Bekir Asılı, Behçet Başak, Mehmet Ali Hallaçoğlu, Sedat Dursun, Murat Can, Cengiz Toprak, Kezban Avcı, Adil Atalmış, Atilla Özkılıç, Süleyman Dönmez, Ramazan Salih Keskin, Abdülmecit Tatar, Mehmet Alkan, Hasan Yüksel, Mustafa Öktem, Ali Kaygın, Mehmet Çetinkaya, Bahadır Kopdağ, Muaz Keskin, Ahmet Tozgun, İhsan Eker, Alaeddin Şalvi, Volkan Temel, Ömer Gülşer, Mehmet Yatmaz, Abdurrahman Yasak, Züleyha Koymatoğlu, Selçuk Çömlek, Burak Genç, Civan Kahraman, İsmail Semih Kaynak, Barış Özüm, Aliekber Kumak, Nuran Demircioğlu, Saliha Aybüke, Burcu Aslan, Mehmet Vehbi Kaplan, Cihan Toplar, Gökmen Taşkıran, Ercan Kılıç, Üzeyir Kocatürk, Sezgin Özbey, Erol Kacur, Kadir Tanaç, Erhan Yazkan, Aykut Kabakçıoğlu, Orhan Fındık, Bayram Yılmaz, Gözel Öcal, Hediye Emre, Mustafa Ak, Mehmet Tekin, Saime Tekin, Mustafa Binbuğa, Ahmet Bayav, Bismillah R., Yusuf Kaya, Berat Taş, İsmail Sarıkaya, A.A., Abdullah ., Hasan Egelioğlu, Ayhan Eriş, Abdulbaki Özmen, Lütfi Doğan, Turgut Emir, Sadık Oruç, Ali İhsan Aker, Mehmet Demir, Mürsel Baş, Ahmet Karakaya, Hüseyin Bozkurt, Sünnetullah Khushmatov, Halil Bayraktar, Durdu Karataş, Serkan Özyurt, Feyzullah Üner, Müesser Dursun, Haşim Cangirt, Hikmet Akar, Celalettin Şahin, Halil Mutlu, Süleyman N., P.K., Halil Ayvurdu, Sabri Doğan, Bayram Keriman, Esat Dülger, Süleyman Akgün, Mehmet Tufan, Osman Gürel, Abdullah Hanife, Murat İnan, Şerif Canbaz, Aysel Özdemir, Şinasi Ulutaş, Cihan Demirel, İzamettin Ağaç, Veli Ateş, Okan Taş, Emrah Danacı, Dursun Demir, Hammed Habbesi, Ercan Yiğitalp, Erol Akbaba, İbrahim Kenar, Umut İrişik, Mustafa Kaya, Murat Koz, Yılmaz Çingil, Nedim Yavaş, Lale Yıldırım, Bayram Baltaoğlu, Süleyman Avcı, Ömer Delimehmetoğlu, Merve Çavdar, Hasan Yaman, Mustafa Ergün, Serkan Horzum, Güngör Kıran, Betül Altıntaş, Abuzer Kara, Hasan Hüseyin Aybey, Mikail Yalçın, Fatih Özmutlu, Yasir Armağan, Serdar Çağlak, Ahmet Sert, İbrahim Hakkı Umut, Mehmet Kuku, Halil İbrahim Daloğlu, Volkan Çetinyol, Taner Yıldırım, Esat Bağcı, Ümit Deveci, Zemerhan Süvök, Mehmet Cemal Akkulu, Erol Bağesen, Kenan Kazak, Fatih Emin Erdoğan, Mazlum Çetin, Fazlı Aslan, Salim Yüce, Halid Hassun, Aziz Hamsi, Nezir Çağrıbay, İsmail Sökmen, Nuri Aygören, İhsan Şahin, Hüseyin Kaşdan, Hasan Kara, Kadir Kara, Kafi Demirciler, Mehmet Özdemir, Ömer Faruk Özdemir, Sedat Kuru, Mustafa Ocaklı, Ömer Özdemir, Süleyman Kart, Yücel Akkaya, Sadık Seri (Siri), Necati Tuncer, Cemil Ayhan, Yahya Karabacak, İlyas Şahan, Hakan Erenkaya, Celal Bağ, Lokman Kazdal, Yunus Boz, Velican Özcoşkun, Vefa Taşçı, Kürşat Kandazoğlu (Basıcı), Hasan Eroğlu, Serdar Kibar, Esadullah Rustem, Yusuf Balın, Mehmet Cabir Günay, Hasan Osoydan, Mustafa Şanlı, Mehmet Yaşar Kargı, Mehmet Salcı, Hacı Ahmet Demir, Ahmet Şişkin, Mehmet Şişkin, Mehmet Şekeroğlu, Hayati Dalgıç, Ahmet Gencan, Mevlüt Bayar, Ahmet Uçar, Yavuz Ege, Ali Demirci, Fethi Büyükkalkan, Halil Çelik, Kürşat Kunt, Mücahit Tunçbilek, Serkan Çelik, Muhammed Özbakan, Ramazan Ceylan, Sadettin Özdemir, Zeki Salih, Yakup Değirmenci, Kenan Yazıcı, Ömer Perçin, Musa Gencer, H.Y., Esma Başkurt, Hikmet Yeşilırmak, Alpay Alper Yıldız, Abdurrahman Kanber, Burak Tatar, Levent Bayırlı, Kadir Akkaya, İsmail Değirmenci, Selami Avcı, Yakup Acar, U.G., M.Y., Ramazan Işık, Taner Çebi, İsmail Ulutaş, Mehmet Göner, Müştak Uğurhan, Ali Aras, Hikmet Gümüştaş, Nuraga Sahil, Erdem Kıvrak, Nazım Türkmen, Halis Kera, Abdullah Koçer, Mustafa Yılmaz, Ümmü Uçar, M.Y., İbrahim Yıldırım, Nihat Doğan, Büşra Mutlu, Rafet Yıldırım, Uğraş Acer, Sefer Özbek, Lütfi Kocaçay, Döndü Arpaguş, Ali Alnazah, Saim Azgın, Mehmet Özkul, Remzi Yalçın, Hüseyin Sualtı, Ahmet Altın, Osman Eğici, Ahmet Dural, Yusuf Vefa Sirkeci, Necdet Albay, Fahri Sert, Mehmet Bağatır, İzzet A., Davut Akın, Muhsin Bereket, Süleyman Özkul, Eren Eroğlu, Yılmaz Altıntaş, Kheırollah N., Osman Saraç, İbrahim Değirmenci, Hüseyin Zoroğlu, Veli Durgut, Kazım Canpolat, Hamdullah Altınboğa, Murat ., Mustafa S., Mustafa Akbay, Talha Akman, Bedrettin Yılmaz, Taner Urgun, Halil Çayır, Hüseyin Şahin, Muharrem Ünüvar, Sabit Özdemir, Cemal Yayla, Uğur Akkuş, Abuzer Karayel, Cihangir Mamak, Mehmet Sait Akan, Mehmet Emin Arık, İbrahim Demirden, Şafak Deliorman, Yasin Eken, Özgür Müzennet, Osman Özdemir, Sinan Bayraktar, Osman Bölükbaş, V.D., Muharrem Dayan, Mehmet Özdemir, Muhsin Özdemir, M.Sıddık Atabay, Rıfat Güney, Hamit Yılmaz, Suat Kulp, Melih Akdağ, Rahmi Öztekin, İlhan Ardıç, Ahmet Kerekti, Yakup Öztan, Egemen Öztürk, Mücahit Öztürk, Feyyaz Kaçmaz, Mustafa Asan, Ali Topuz, Yusuf Topuz, İlyas Bulut, Zafer Sabır, Recep Coşkun, Muhammed Atıf, Zekeriya Parlakşahan, Yunus Emre Faraşoğlu, Levent ., Abdullah Bayram, Hüseyin Önder, Yusuf Yaman, Şevket Altın, Hamit Aşkan, Olgun Ceylan, Serkan Yaman, Mehmet Kara, Recep Kuyruk, Özcan Abanoz, Hakan Ercanlı, Mustafa Keskin, Behlül Ubuz, Turgay Babür Temoçin, Veysel Uçar, Caner Demir, Bünyamin Onur, Ahmet Kandemir, Uğur Ayık, Yavuz Güç, İsmet Eslen, Ahmet Civlez, Süleyman Yazgaç, Beril Gebeş, Melike Kuvvet, Eda Uslu, Mehmet Öztürk, Bülent Ekinci, Hamza Torcu, Viktor Galanov, Servet Özkaya, Oleksandr Golunovych, Yryskul Zheenbek Kyzy, Yılmaz Padak, Veli Akın, Cengiz Aydoğan, Ramazan Gündür, İsmail Mut, Yunus Çavdar, Mehmet Ayan, Musa Keskin, Cabir Kürt, Raziye Topçu, Cevdet Yaman, Adnan Karslı, Sinan Sağlam, Hasan Göksü, Turan Demiray, Mehmet Yatğın, Ayşe Saylan, Leyla Saylan, Nimet Saylan, Abdullah Sertkaya, Kemal Özdamar, Khaled Mustafa, Rıza Katrancı, Zeynel Çelik, Ali Rıza Çelik, Eyüp Sapmaz, Hüseyin Anşen, Osman Anşen, Emin İdem, Selvi Balakan, Mürüvet Özgen, Mustafa Ali Kelebek, Mehmet Türkmenoğlu, Abdurrahman Aydın, Durmuş Akalın, Osman Sarı, Hüseyin Candan, İdris Demirci, Sabri Ören, Hakan Keskin, Battal Gül, Hayrettin Akdemiroğlu, Hasan Okumuş, Abdulaziz Kokur, Murat Durmaz, Oktay Karaoğlu, Ali Hurşut, Mukadder Satılmış, Selçuk Kubur, Özlem Gültekin, Zekeriya Özel, Ayfer Altuner, Melek Korkut, Fırat Güneş, Ufuk Selvi, Orhan Akın, Mustafa Özkulluk, Selahattin İlimdar Akkurt, Gökhan Açıkkollu, Kazım Fındık, Doğukan Özyılmaz, Nihat Ural, Metin Kuloğlu, Elif Özdemir, Yalçın Öztaş, R.A., Ferda Kaçan, Yüksel Kaynadır, Kemal Alıç, Hasan Songur, İsmet Küçükzoroğlu, Okan Güler, A.E., Coşkun Eker, Farıs İbrahim Mohammed Hussein, Mustafa Kalkanlı, Bayram Öztürk, Hasan Atasoy, Sinan Sağlam, Mehir Murşag, Nezir Taş, Mithat Çavuş, İsmet Erdem, Göksel Özçelik, Fatih Arslan, Orhan İmdat, Mehmet Baran, Bestami Çiftçi, Yakup Kara, Gökhan Türkben, Cebrail Ardıç, Yusuf Korkmaz, Ali Çalışkan, Mehmet Şirin Kıskın, Hakan Çaka, Gökhan Küççük, Fikret Gayır, Kadri Baykara, Öcal Demir, Mehmet Döner, Sezer Şimşek, Mustafa Küçükpala, Nurettin Oruç, Reşat Özdemir, Muhlis Polat, Zakir Çelebi, Şener Akdağ, İsmet Poslu, Mahmut Pakyürek, Aydın Yılmaz, Mustafa Gölet, Hüseyin Yılmaz, Bilal Özer, Dur Hasan Güngör, Yusuf Sadık, Sedat Aydın, Ekrem Çetinkaya, İsmet Özgür, Mehmet İlyas Doğan, Ünal Atalayın, Üstünel Köknel, Şeref Urcan, Ahmet Orhan, Kazım Sucu, Mehmet Çevik, Mahmut Ekrem Kantarlı, Büşra Boyacı, Feray Günay, Halit Dağdeviren, Bahattin K., Suat Yılmaz, İsmail Şevik, Hamdi Çevik, Adil Tüz, Recai Kaya, Ali Ergün, İbrahim Özcan, Mucettin Paşa Küçük, Ali Aykutlu, Halil Taşdemir, Ahmet Ö., Mehmet T., Hasan İşler, İlyas Çeler, Halid El Ahmad, Adle Ubeyd, Kemal Uyanık, Feyzullah Kenar, Aydın Dolmi, Yaşar Üstün, Oğuzhan Erduran, Seher Kök, Ekrem Yavuz, Ali Tatar, Erkan Ülkü, Meryem Çam, Mehmet Duman, Sığan Kertes, Murodbek Kurbonov, Osman Çelebi, Yaşar Acar, Mahmut Deneme, Engin Şentürk, Ömer Aktaş, Dursun Savaksız, Adem Porsuk, Oktay Porsuk, Agıl Resıd, Hikmet ., Orhan Taş, Okan Çokaslan, Murat Sert, Fevzi Çıtak, Şeref Başkuş, Ersan Gülten, Ahmet Tayyar Balkaya, Emrah Tutumlu, Muammer Kılınç, Kadir Zeytin, Muharrem Alkan, İlyas Ünlü, Oğuzhan Dinçel, Yılmaz Sağun, Nurettin Akyüzlü, Talip Baş, Galip Onmaz, Ayhan Ataç, Eren Güdü, Bayram K., Kemal Bozdoğan, Furkan Çakır, Mahmut Bulut, Vehip Yekin, Özgen Gül, Basri Akkuş, Ayhan Köle, Ali Altıparmak, Mesut Tamimi, Şenol Yılmaz, Hüseyin Karagül, Süleyman Ender, Ahmet Topçu, Şükrü Parlak, Saffet Toğlu, Osman Özdemir, Yasin Çelikkafa, Mustafa Yıldırım, Hayati Karaaslan, Deniz Mağaralı, Öznur Aman, Muvaffak Aras, Mehmet Arasan, Hüseyin Küçük, Mehmet Toprak, Beytullah Yağcı, Doğan Turan, Murat Durmuş, Hüseyin Yurdakul, İsmail Ateşçi, Mahsum İzgi, Ezatullah Ezati, İskender Sapmaz, Emrah Ölmez, Muhammed Selman, Savaş Çevrim, Maşallah Daş, Orhan Bingöl, Ahmud El Hamdo, Ahmet Kaya, Sinan Toksöz, Cumali Yıldız, Fahri Türkmen, Selahattin Çoban, Musa Türkel, Musa Düşkün, Mustafa Turna, Yahya Akbuğa, İmdat Şenyurt, Mehmet Fehim Kaplan, Serdar Pala, Fethi Körpe, Abdullah Y., İsa Demir, Cemil Özdemir, Özgür Kaya, Sefa Aşık, Yasin Tanboğa, Şahin Elitaş, Eşref Yıldız, İsmet Filizler, M.K., C.T., Mehmet Yalçın, Gültekin Ulus, Raci Kırandı, Süleyman Topal, Osman Büyük, Nevzat Uysal, Yalçın Dörtbudak, Zafer Çelik, Yaşar Özgan, Emrullah Balçık, Kemal Erkenci, Sabri Aygan, Yılmaz Güneş, Ersan Özkan, Erkan Kayatekin, Alperen Atabay, Akay Yenilmez, Mahir Çelik, Hüseyin Gümüş, Mehmet Ali Koluman, Z.Y., Mürsel Çavuldak, Mesut Kulabaş, Akif Gül, Faruk Yüksel, Fikret Acar, Adnan Ercan, Muhammed İslam, Tosif Khan, Asad Khan, Tolunay Cayıt, İslam Kocakoç, Erdal Özcan…”

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir