IŞİD işgalinden sonra bir ilk: Arap Aşiretleri Kadın Çalıştayı

IŞİD işgalinden DSG tarafından kurtarılan kentlerde kadınlar, bir ilki gerçekleştirerek Arap Aşiretleri Kadın Çalıştayı düzenledi.Çalıştayda, ‘En büyükacıları çeken kadınlar, özgürlük iradelerini ortaya koydu’ denildi

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) düzenlediği operasyon ile IŞİD çetelerinden kurtarılan Minbic’te bir ilk gerçekleşti. Uzun süre IŞİD çetelerinin işgali altında ‘kölelik’ koşullarında yaşam sürmeye çalışan kadınlar, şimdilerde kendi örgütlenmelerini oluşturmanın yanı sıra, bir ilk olarak Arap Aşiretleri Kadın Çalıştayı düzenledi.

‘Direnerek koruyacağız’ Tabka, Rakka, Derazor ve Minbic kentlerinde IŞİD işgaline son verildikten sonra, kadın yönetimleri oluşturulmuş, kadınlar kendi örgütlenmeleri ile Arap coğrafyasında birçok ilke imza atmıştı. Tabka, Derazor ve Minbic’te oluşturulan kadın yönetimleri, “Birlik olduk başardık, direnerek koruyacağız” şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında bölgede bir ilk olarak Arap Aşiretleri Kadın Çalıştayı’nı gerçekleştirdi. Tabka’da bulunan Caber Kalesi’nde gerçekleştirilen çalıştaya, Arap aşiretlerinden kadın temsilcilerin yanı sıra, Minbic, Rakka, Tabka ve Derazor kadın yönetimleri temsilcileri katıldı.

‘Ortak yaşamı güçlendiriyoruz’ Çalıştayda söz alan Rakka kadın yönetiminden Meryem İbrahim, DSG’nin ve YPJ’li kadınların IŞİD çetelerine karşı verdiği mücadeleye ve kazandığı zafere dikkat çekti. Çalıştayın ‘Arap kadınları tarihinde bir ilk olduğunu’ ifade eden Meryem İbrahim, bölgedeki kadınların artık tüm dünyaya örnek olduğunu söyledi. Çalıştayda Türkmen kadınlar adına sözü alan Henaa Derde ise, “Ortak yaşam temellerini güçlendiriyoruz. Tüm dünyaya özgür, adaletli ve demokratik bir toplum yaratmak istediğimizi gösterdik. Kazanımlarımızı yok etmek isteyen herkese karşı şehitlerin direniş çizgisinde direnmeye hazırız” dedi.

Minbicli Çerkes kadınlar adına konuşan Zehide İhak da şu sözleri ifade etti: “Yıllarca DAİŞ çetelerin işgali altında çekilen acılardan sonra bölgemiz şimdi artık güvenli. En büyük acıları çeken kadınlar, özgürlükle iradelerini ortaya koydu. Bizlerin bir araya gelişi, birliğimiz, sevgimiz ve devrimdeki başarımızın ispatıdır. Bu süreçte özgür kadın iradesiyle ortaya koyacağımız direnişimiz, düşmanlara karşı çok önemli.” Kürt kadınları adına konuşan Hele Hesen ise, Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye yönelik operasyon tehditlerine dikkat çekerek, “Biz kadınlar Erdoğan’ın bölgeyi işgal girişimlerine karşıyız” dedi.

Dünya kadınlarına çağrı Konuşmaların ardından Derazor Sivil Meclisi Eşbaşkanı Leyla El-Hesen tarafından okunan sonuç bildirgesinde, ilk kez bir Arap Kadın Çalıştayı düzenlendiğine, bini aşkın kadının katıldığı belirtildi. Sonuç bildirgesinde yer maddelerde, uluslararası toplumun, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırı ve insan hakları ihlallerine karşı sessizliğine son vermesi, Kuzey ve Doğu Suriye’de Özerk Yönetim çatısı altındaki askeri güçlerin, resmi olarak tanınması, dünya kadın hareket ve örgütlerinin, Kuzey ve Doğu Suriyeli kadınların mücadelesine destek olması, Suriye’deki krizin kalıcı çözümü ve geleceğine dönük yol haritasında kadının rolünün ön planda tutulması, gibi birçok madde yer aldı.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir