IŞİD, El-Bağuz’da teslim olan militanlarına bombalı saldırı düzenledi

IŞİD, El-Bağuz’da teslim olan militanlarının ve ailelerinin toplandığı bölgeye intihar saldırısı düzenledi. Saldırıda en az altı kişinin öldü

Suriye’de IŞİD’e yönelik operasyonların sürdüğü El-Bağuz’da teslim olan militanların ve ailelerinin toplandığı noktaya intihar saldırısı düzenlendi.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından yapılan açıklamada, IŞİD’in düzenlediği saldırı sonucu altı kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, QSD’nin denetiminde toplanma noktasına getirilen kalabalığı hedef alan üç saldırgan üzerlerindeki patlayıcıları ateşlediği ve saldırı sonucu üç QSD savaşçısının da yaralandığı kaydedildi.

IŞİD’in Suriye kontrol ettiği son yerleşim olan Deyrizor vilayetine bağlı El-Bağuz, Eylül ayından beri YPG-QSD kuşatması altında. Bölgedeki sivillerin çoğunluğunun tahliye edilmesinin ardından YPG-QSD, 1 Mart’ta başlattığı operasyon ile kalan sınırlı alanı da temizlemek istiyor.

“IŞİD’in elinde 300 rehine var”

Ancak hem sivillerin hem de IŞİD üyelerinin sayısı tahminlerin üzerinde çıktığı için bu zamana kadar ertelenen operasyonun aynı nedenlerle şimdi de yavaş ilerlediği bildirildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir QSD yetkilisi, IŞİD üyelerinin siviller ve QSD savaşçılarından oluşan 300 civarında kişiyi rehin tuttuğunu belirtti, ancak bu kişilerin serbest bırakılması için herhangi bir müzakere yapılmadığını da söyledi.

QSD Basın Sözcüsü Mustafa Bali ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada bir grup IŞİD’linin Cuma günü (15 Mart) teslim olduğunu bildirdi, ancak sayı vermedi. 14 Mart’ta ise IŞİD militanları ve ailelerinden oluşan 1300 kişi QSD’ye teslim olmuştu.

Mustafa Bali

Son aylarda IŞİD’in kontrol ettiği bölgelerden onbinlerce kişi tahliye edilirken, El-Bağuz’u terk edenler yerleşimin kuzeydoğusundaki El-Hol kampına sevk ediliyor.

Birleşmiş Milletler kampın yaklaşık 67 bin kişiye ev sahipliği yaptığını ve bu kişilerin çoğunun kadın ve çocuklardan oluştuğunu belirtiyor. Kamptaki yardım görevlilerinin ifadelerine göre çadır, yiyecek ve ilaç sıkıntısı çekilirken, hastalıkların yayılmasından endişe ediliyor.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir