3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu işçilerin son durumuna ilişkin basın toplantısı düzenledi.

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu işçilerin son durumuna ilişkin basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında işçilerin taleplerinin karşılanmadığı, koşulların düzelmediği vurgulandı.

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu, işçilerin neden hala tutuklu oldukları ile ilgili Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi. Açıklamanın gerçekleştiği salona “İşçiler neden hala hapiste” pankartı asılırken, açıklamaya işçi aileleri, sendika temsilcileri ve HDP Milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Açılış konuşmasını ise Dilek Dindar yaparak ülkede yaşanan iş cinayetlerinin sayıdan bağımsız olarak bu ülkenin utancı olduğunu belirtti.

‘Öfke bileniyor’

Basın metnini Kocaeli Dayanışma Akademisi Üyesi Hakan Koçak okudu. Koçak, işçilerin uydurma suçlarla tutuklandıklarının altını çizerek,”Bütün tutuklu işçilerin serbest bırakılmamasının, işçilere ve meşru eylemlerine karşı uygulanan düşman hukuku ve bu hukuku uygulayanlara olan öfke bileniyor. IGA tarafından yapılan açıklamada işçilerin haklılığının ortaya kondu” ifadelerine yer verdi.

‘IGA itiraf etti ama arkadaşlarımız serbest bırakılmadı’

Ardından Devrimci Yapı İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir, “IGA itiraf etti ancak arkadaşlarımız hala serbest bırakılmamış durumda, hala rehin alınmış durumda, hala koşulları düzeltilmemiş. Buradan sesleniyoruz; İtiraf ettiniz en azından arkasında durun.”

‘Hukuki süreç işlemiyor’

İşçilerin avukatlığını yapan Burcu Gül ise hukuki sürecin işletilmediğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi: “Yaptığımız itirazlara ret cevabı taraflarımıza iletilmeden sadece vekalet bulunan avukat teslim ediliyor.  Ceza davalarında vekalet ilişkisinin kurulması için sözlü beyan yeterli ancak süreçle ilgili bilgi bize verilmiyor. Bunu işçilere destek verilmesini istemedikleri için yapıyorlar.”

Basın toplantısı katılımcıların soru ve önerileri ile son buldu.

Kaynak : yazıyor

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…