İşçileri ve seçilmişleri görevlerine iade edin!

HDP’li 3 belediyeye atanan kayyumun ardından belediye işçilerine yönelik işten çıkarmalar da jet hızıyla başladı. İşçi kıyımına tepki gösteren Tüm Bel-Sen yöneticileri ‘İşçileri ve seçilmişleri görevlerine iade edin’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Belediyelerine ait Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine İç İşleri Bakanlığı tarafından atanan kayyumun ardından, belediyede çalışan sendikalı işçiler jet bir hızla işten çıkarılmaya başlandı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 50’ye yakın işçiyi açığa alırken, Van Büyükşehir Belediyesi’nde ise, gözaltına alınan işçiler adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı.

‘Sendikaları istemiyorlar’

Belediyelere atanan kayyumlar sonrası yaşanan işçi kıyımını değerlendiren Tüm Bel-Sen Mali Sekreteri Satı Burunucu Çalı, belediyelere ve seçilmiş belediye başkanlarına yönelik baskı politikalarının sendikalarına yönelik de yürütüldüğüne dikkat çekerek, “Belediye bünyesinde sendikaların örgütlenmesine, toplu sözleşmelerle ilgili mücadeleyle kazanılmış olan haklara yönelmek isteniyor. Bizler hem sendikal hak ve özgürlüklerimiz açısından hem de demokrasi açısından kayyumlara karşı dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.

‘AKP ömrünü uzatmak istiyor’ Çalı, AKP’nin Ortadoğu politikasında, ekonomide ve parti içinde yaşadığı kriz göz önüne alındığında kayyum atamalarının ‘hükümetin ömrünü uzatmak için yaptığı bir müdahale’ olduğunu vurguladı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kayyum atamalarıyla ilgili, ‘halkın memnun olduğu’ söylemlerine de değinen Çalı, “Öyle İçişleri Bakanlığı’nın dediği gibi halk yapılan bu darbeden memnun değil. 2016’da kayyum atamaları pratiklerini gördük. Kayyumun uygulamaları sadece halkın iradesini gasp etme değil, aynı zamanda belediye gelirlerinin de nasıl gasp edildiğidir. Belediye gelirlerinin Osmanlı Ocakları ile TÜR-GEV’e nasıl peşkeş çekildiğini biliyoruz” sözlerini ifade etti. Çalı son olarak şu sözleri ifade etti: “Halk kayyumlara karşı kendi iradesine oy verdi. Bundan sonraki süreçler için de sendikalar ve demokrasi güçleri olarak halkın demokratik taleplerini dile getireceğiz.”

Diyarbakır’da 50 işçi açığa alındı

Tüm Bel Sen Diyarbakır Şubesi, İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu tarafından 50’ye yakın üyelerinin işten çıkarılmasına yaptıkları açıklama ile tepki gösterdi. Ofis semtinde bulunan Sanat Sokağı’nda yapılan açıklamada, “Kayyum atayarak, ihraç ederek, açığa alarak bizi susturamazsınız” pankartı açıldı. Basın açıklamasında konuşan Tüm Bel Sen Şube Yöneticisi Baki Önder, üyelerinin açığa alınmasına tepki göstererek şu sözleri ifade etti: “Şunun çok iyi bilinmesi gerekiyor; kayyum atasanız da KHK’larla ihraç etseniz de açığa alsanız da biz demokratik mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” Tüm Bel Sen Şube Eşbaşkanı Yasemin Noyan ise, ‘kayyumların belediyenin olanaklarını kullanarak makam odalarında kendilerine küçük saraylar yaptığını, belediyelerin rant için AKP’lilere peşkeş çekildiğini’ söyledi. Noyan, “OHAL kapsamında birçok arkadaşımız hiçbir gerekçe gösterilmeden ihraç edilmiş, dönemin kayyımları tarafından da birçok arkadaşımızın görevleri askıya alınmış, sözleşmeleri yenilenmemiş ve taşeron işçiler işten çıkarılmıştı. OHAL’in hukuksuz uygulamaları, OHAL kalkmış olmasına rağmen hız kesmeden bugün de devam etmektedir. Demokrasi, hukuk bir kez daha askıya alınmış, yerle bir edilmiştir” dedi. Kayyum atanması ardından 50’ye yakın üyelerinin açığa alındığı ve 4 üyelerinin gözaltına alındığını aktaran Noyan, “Derhal bu hatalı işlemden, hukuksuzluktan geri dönün. Açığa alınan arkadaşlarımızın haklarını iade edin. Halkın seçimle sonuçlanan siyasal tercihlerine saygı gösterin. Seçilmiş belediye eş başkanlarını görevlerine iade edin” diye belirti.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir