Özgür Denizli

İşçi cinayetleri hız kesmeden devam ediyor

İşçi cinayetleri hız kesmeden devam ediyor. Güvencizleştirme politikaları işçi cinayetleri olarak karşımıza çıkıyor. Emek sömürüsünün derinleştirilmesi, emek yağması ve alınmayan, mış gibi yapılan İşçi Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinin bedeli işçiler ve aileleri tarafında ödeniyor.

Son bir gün için de İskenderun’da 2, Adana ve Balıkesir Manyas’ta 1 olmak üzere 4 işçiyi, işçi cinayetleri nedeniyle kaybettik. Hatay’ın İskenderun ilçesinde lojistik firmasında iş makinesinin altında kalan 2 kişi, kaldırıldıkları hastanede hayatını kaybetti. Olay akşam saatlerinde İskenderun – Adana karayolu üzerinde özel bir lojistik firmasında meydana geldi. Mesai bitimine yakın bir saatte Muhammet Keser ile Oktay Keser iş makinesinin altında kaldı. Kazada ağır yaralanan 2 kişi ambulansla İskenderun Devlet Hastanesi’ne götürüldü. İki kişi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

İkinci olayda Adana’da bir plastik fabrikasında yaşandı. Plastik öğütücüsünü temizlerken içine düşen Suriye uyruklu 20 yaşındaki işçi Halef Alacra, başka bir işçinin durumu fark etmeyip makineyi çalıştırması sonucu yaşamını yitirdi. Olay gece saatlerinde merkez Sarıçam ilçesindeki Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir plastik fabrikasında meydana geldi. İddiaya göre, fabrikadaki plastik öğütücüsünü temizleyen Halef Alacra, bilinmeyen bir nedenle makinenin içine düştü. Arkadaşının öğütücüye düştüğünü fark etmeyen başka bir Suriyeli işçi de makineyi çalıştırması sonucu Alacra yaşamıı yitirdi. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen polis ekiplerinin yaptığı incelemenin ardından Alacra’nın cesedi, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu’nun morguna kaldırıldı. Öğütücüyü çalıştırdığı öne sürülen ve ismi açıklanmayan Suriyeli işçiyi gözaltına alındı.

Üçüncü olay Balıkesir’in Manyas ilçesinde gerçekleşti. Bir yem fabrikasındaki buhar kazanı henüz belirlenemeyen nedenle patladı. Patlamada, fabrikada çalışan işçilerden Yücel Çabuk (47) ağır yaralandı. 112 Acil Servis ekiplerince Bandırma Devlet Hastanesine kaldırılan Çabuk, daha sonra Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Çabuk, buradaki müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Kaynak: Evrensel, Sol ve Posta

 

Exit mobile version